Moikka
saatko paniikki kohtauksen kesken seksin?
ja miten kumppani suhtautuu siihen?
itse saan joskus kesken kaiken kohtauksen ja joudutaan lopettamaan homma kesken. Haluaisin tietäää onko muilla vastaavaa tai miten voisin ehkäistä kohtausta?
kohtaus kesken seksin?
4
1912
Vastaukset
- Henderson
Heippa,
Ei ole henkilökohtaisesti kokemusta paniikkikohtauksesta kyseisessä tilanteessa, mutta tilannettasi varmasti auttaa, jos puhut kumppanisi kanssa asiasta. Ideaalitilanteessa kumppanisi ymmärtää ja tukee sinua, eikä sinulla sen jälkeen ole enää mitään jännitettävää tai pelättävää. Tärkeintä on, ettei tästä tule sinulle ikään kuin jokin ahdistusmöykky vatsanpohjaan periaatteella "mitä jos kohtaus tulee ensi kerrallakin", sillä muutoin se saattaa tullakin ja saatat jopa pahimmassa tapauksessa alkaa vältellä seksiä paniikkikohtauksen uhalla.
Kohtausta ei voi satavarmasti ehkäistä, mutta voi tehdä nämä:
- Puhu kumppanillesi ja auta häntä ymmärtämään kohtauksen anatomiaa ja kulkua. On tärkeää, että hän tukee sinua. Yhdessä voitte päihittää pelon ja paniikkikohtauksen.
- Ota askel kerrallaan. Tilanteihin, joissa kohtaus on esiintynyt, voi olla vaikeaa mennä mukaan uudelleen. Altista itseäsi vähintääkin pikku hiljaa tällaisille tilanteille ja kuoleta pelkosi pois. Kumppanin tuki on ehdottoman tärkeää.
- Paniikkihäiriö on yleinen vaiva, ja sitä voidaan myös hoitaa terapialla ja lääkkeillä. Älä ujostele hakea ammattiapua. Sairaudesta kärsivät niin tavalliset työsskävijät ja etenkin opiskelijat kuin myös näyttelijät (kuten Kari Hietalahti).
T: Toinen paniikkihäiriöstä kärsivä- naali123
Moikka ja kiitos vastuksestasi :)
ollaan puhuttu asiasta ja kumppani koittaa tukea ja on valmis lähtemään muihinkin tilanteisiin mukaani jos haluan altistaa itseäni ja yrittää voit pelon kohtauksesta.
itseä aina suunnattomasti ärsyttää ja harmittaa jos kyseisessä tilanteessa kohtauksen saan ja olisi kiva kuulla jos toisilla on sama ongelma ja miten yrittävät ehkäistä kohtausta kyseissä tilanteessa.
- """"""""""""""""""""
Kiinnitäpä huomiota hengitykseesi, yleensä sisäänhengitys kiihtyy tuossa tilanteessa. Jos se onkin hyperventilaatiota eikä paniikkia?
Huonon sisäilman haittoja voi olla tällainen herkistyminen.- naali123
Moikka
itsekkin ajattelin kun ensimmäistä kertaa kohtauksen tuossa tilanteessa sain että varmaan vaan huono ilma ja jotain normaalia hyperventilointia mutta olen huomannut että kyseessä on ihan oikea kohtaus (tärisen, itken, hyperventiloin jne jne jne.)
Yritän silti olla positiivinen ja toivoa että tämä on nyt vaan joku tälläinen kausi ja menee ohi ajan ja käsittelyn kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176205Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193485Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400