Olen 16v poika ja minulla on alkanut joulun jälkeen kova sydämenlyönti ja se alkaa vähän häiritsemään. Syke on levossa normi n. 60-70 mutta silti se sydän lyö lujaa. Välillä pientä värinää tuntuu rinnassa. Harrastan jääkiekkoa, tapahtumia on noin 3-4krt viikossa ja pelkään että en uskaltaisi harrastaa enään. Onko muilla samanlaisia oireita?
Voimakas sydämenlyönti nuorella
jupe2
251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onko sulla mitään muuta oiretta kuin tunne tuosta kovasta lyönnistä? Heikotusta jne. Värinän tunne voi olla myös lihasjumista rintakehän alueella.
Voithan varalta käydä terveydenhoitajalla kertomassa tuosta niin voivat ottaa sydänfilmin ihan kaiken varalta.
Jos juot energiajuomia tms. niin ne kannattaa jättää kiireesti pois.
Ei ole oireita mutta välillä pieni pisto rinnassa harjoitusten jälkeen kun hengitän, ei heikotusta ja en juo energia juomia mutta virvoitusjuomia. Taitaa tosiaan olla lihas jumissa mutta kyllä tuo sydämmen lyönti välillä koulussa alkaa häirihtee