oulussa alkoi vaalikampanja

vatakunnankanslija

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015011419021697_uu.shtml


Tällaista miestä poliisi etsii Oulussa - tappoi kaksi kirveellä

Keskiviikko 14.1.2015 klo 18.36 (päivitetty klo 20.29)

Tuntematon mies on surmannut kaksi henkilöä kirveellä Oulun Itä-Tuirassa sijaitsevassa pubissa.

Poliisi kehottaa yleisöä välttämään liikkumista alueella, koska tekijä on edelleen vapaalla jalalla. Etsittävää henkilöä on syytä pitää erittäin vaarallisena.

Veriteko tapahtui hiukan ennen kello kuutta Valtatiellä sijaitsevassa pubissa. Poliisin mukaan ainakin kahta henkilöä lyötiin teräaseella, ja he molemmat menehtyivät. Poliisi kertoo STT:lle, että toinen uhreista surmattiin sisällä pubissa, toinen ulkopuolella. Aseena oli kirves.

Poliisin mukaan epäilty tekijä on mies, ihonväriltään tumma, tummiin pukeutunut ja noin 180 senttimetriä pitkä. Hän poistui teon jälkeen Valtatien pyörätietä pitkin Ruskon suuntaan.

Mahdollisia vihjeitä voi soittaa Oulun poliisin vihjepuhelimeen numeroon 0295416194

Liikkuu kirveen kanssa

Iltalehden tavoittaman paikallaolijan mukaan poliisi määräsi kaikki kadulla olleet suojaan sisätiloihin. Poliisi oli sanonut, että alueella liikkuu mies kirveen kanssa.

Iltalehden haastattelema silminnäkijä kertoo osuneensa pubin edustalle, kun ambulanssihenkilökunta hoiti ilmeisesti kirveeniskun saanutta henkilöä kadulla. Silminnäkijän mukaan maassa maanneella oli iso haava kaulassa.

Mies ja kirves ovat edelleen kateissa. Onnettomuuspaikalla on poliisiautoja ja ambulansseja. Poliisi ei vahvista, ovatko uhrit vielä pubissa. Poliisin etsinnät ovat keskittyneet itäisen Tuiran alueelle.

Oulun johtokeskuksesta kerrotaan, että kaikki mahdolliset voimavarat ovat käytössä etsinnöissä. Se tarkoittaa toistakymmentä yksikköä.

Läheisen kaupan myyjä kertoi STT:n toimittajalle, että kaupan ovet oli pantu joksikin aika lukkoon, kun paikalle tullut poika oli kertonut tapahtuneesta lähipubissa. Kauppa oli kuitenkin avattu uudelleen, kun paikalle oli saatu vartija.

Myyjän mukaan poliisi on myös käynyt kaupassa tarkastamassa liikkeen valvontakameran nauhoitukset. STT:n toimittajan mukaan alue on laajasti eristetty, mutta pubin läheisyydessä kadulla liikkuu kuitenkin yhä ihmisiä.
MARKKU SAARINEN
STT

4

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valityötä 24h
    • näin homma etenee

      JUSSI HALLA-AHO EI OLE EHDOKKAANA HUHTIKUUN
      2015 EDUSKUNTAVAALEISSA


      Jussi Halla-aho
      Perussuomalaisilla on kaikissa vaalipiireissä erinomaisia maahanmuuttokysymyksiin paneutuneita ehdokkaita, joita aion parhaani mukaan mainostaa ja markkinoida lukijoilleni. Pyrin nostamaan esille ennen kaikkea henkilöitä, jotka esimerkiksi kunnallispolitiikan tasolla ovat tehneet hyvää työtä, mutta joilla ei vielä ole eduskuntavaaleissa tarvittavaa vaalipiirinlaajuista tunnettavuutta

      NUUTTI HYTTINEN ON HALLA-AHON EHDOKAS HELSINGISSÄ
      http://nuuttihyttinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/kayttaja/nuuttihyttinen

    • sentietkand

      Hyvä Jussi.
      Täällä Turussa viime vaaleissa Halla-ahon suositus oli Maria Lohela ja hän menikin läpi moninkertaisella äänimäärällä verrattuna Olavi Mäenpään KOKO puolueen äänimäärään.

      Tämä oli varmaan eräs syy, että Olavi Mäenpää ilmoitti elokuun alussa, erään turkulaisen lahkon, Jumalan seurakunnan kotisivuilla jättävänsä politiikan pettyneenä kannattajiinsa.

    • Halla-ahon äänestäjä

      PERUSSUOMEN MAAHANMUUTTOPOLIITTINEN OHJELMA TULEE ENSI VIIKOLLA ja on esillä viimeistään tammikuun loppupuolella 2015

      Tohtori Jussi Halla-ahon ryhmä on ohjelman valmistanut
      Puoluehallitus käsittelee asian viikolla 4
      ja se tulee julkiseksi viimeistään kuun vaihteessa viikolla 5

      JUSSI HALLA-AHON VALMISTELEMAN MAAHANMUUTTOPOLIITTISEN OHJELMAN LÄHTÖKOHDAT OVAT SEURAAVAT
      https://www.suomenuutiset.fi/halla-aho-esitteli-maahanmuuttotavoitteita-viela-mahdollista-valttaa-ruotsin-ranskan-tai-britannian-katastrofi/
      Suomen Uutiset julkaisee Halla-ahon tilaisuudessa esittelemän tavoitelistan kokonaisuudessaan:

      Maahanmuuton kustannukset tehtävä läpinäkyväksi
      Perheenyhdistäminen kuriin
      Pakolaiskiintiön koko vähintään sopeutettava yleiseen taloustilanteeseen
      Kasautuminen lähiöihin ehkäisee integraatiota ja pahentaa asuntopulaa
      Monikulttuurisuus
      Ei positiivista syrjintää rekrytoinnissa
      Kansalaisuuden oltava palkinto
      Kotiseutumatkailu ja jihad-turismi
      Viranomaisten tietojenvaihtoa kehitettävä
      Paperittomien palvelut ja kerjäläisongelma
      Maahanmuuton kustannukset tehtävä läpinäkyviksi
      Monikulttuurisuuden ei tule olla tavoite

      tammikuu 16, 2015

      https://www.youtube.com/watch?v=Py-SwdA1PE8
      https://www.youtube.com/watch?v=Py-SwdA1PE8

      Halla-aho nimesi suosikkiehdokkaansa kansanedustajaksi

      Perussuomalaisilla on kaikissa vaalipiireissä erinomaisia maahanmuuttokysymyksiin paneutuneita ehdokkaita, joita aion parhaani mukaan mainostaa ja markkinoida lukijoilleni. Pyrin nostamaan esille ennen kaikkea henkilöitä, jotka esimerkiksi kunnallispolitiikan tasolla ovat tehneet hyvää työtä, mutta joilla ei vielä ole eduskuntavaaleissa tarvittavaa vaalipiirinlaajuista tunnettavuutta

      NUUTTI HYTTINEN ON HALLA-AHON EDUSKUNTAEHDOKAS HELSINGISSÄ
      http://www.nuuttihyttinen.fi/
      Olen Nuutti Hyttinen, Perussuomalaisten Helsingin piirin puheenjohtaja ja 1. varavaltuutettu Helsingin kaupunginvaltuustossa. Olen ehdolla kevään 2015 eduskuntavaaleissa. Näiltä sivuilta löydät tietoa minusta, poliittisesta toiminnastani ja vaalikampanjastani

      Ilmoittautuminen Nuutti Hyttisen kampanjatiimiin
      https://docs.google.com/forms/d/1waTM7wzwGNBz7mL0zq2HVbvRSTOvYC5Xtpr8-9uRAX8/viewform?c=0&w=1

      http://www.nuuttihyttinen.fi/
      Nuutti Hyttinen eduskuntaan 19.4.2015

      http://nuuttihyttinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/kayttaja/nuuttihyttinen
      https://www.facebook.com/hyttinen.nuutti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      26
      1819
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      156
      1789
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      350
      1535
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1154
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      144
      1138
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      985
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      979
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      928
    Aihe