Loppuuko elämä, kun täyttää 60 vuotta?

matoaivonen

Oliskohan se vain perintöä oottavien toive ajattelua? ;-D
Multa saa ne keuhkotautisen kissan ja järkyttävästi nivelreumaisen muijan perinnöksi... Joku niitäkin haluaa? :-/

29

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huh huh

      Voi rauhassa syventyä elämään virtuaalitodellisuudessa :-D

    • niina70+

      Ei loppunu!
      Elämäni parasta aikaa 60v-70v.
      Tuli kierrettyä vähä moalimaa !

      • Moa-lima

        moalimaa? joku limakerros?


      • niina70+
        Moa-lima kirjoitti:

        moalimaa? joku limakerros?

        maailmaa, mitäs se on maailma?
        Tuli mieleen se lotto mainos jossa äijä nojasi seinään ja haaveili kiertävänsä vähän moalimaa. Mitä murretta lienee, savoxi olisi moalimoo.


      • viilipytty.76
        niina70+ kirjoitti:

        maailmaa, mitäs se on maailma?
        Tuli mieleen se lotto mainos jossa äijä nojasi seinään ja haaveili kiertävänsä vähän moalimaa. Mitä murretta lienee, savoxi olisi moalimoo.

        Kaveri oli ehta mäntyharjulainen. tämä lottomainoksen rento jätkä.
        Ja puhui ihan justiinsa omaa murrettaan.

        Satun tietämään vaikka en sieltä olekaan.


    • Hymiöistä päätellen kyseessä on huumorialoitus, mutta minäpä vastaan aivan kuin kyseessä olisi vakava asia.
      Kuten saattaa jonkun kohdalla ollakin.

      Elämä voi loppua missä iässä tahansa, ei kongi välttämättä kumahda juuri sinä päivänä, kun 60 vuotta täyttyy.
      Jos ihan kuolemaa tarkoitat, muuna en elämän loppumista edes käsitä, sitähän on niin kauan kuin henki pihisee.
      Itsestä kiinni miten elämänsä viettää ja millä sen täyttää, jos kykyä ja halua on.
      Antaa perintöä odottavien elätellä toiveitaan, saattaa heillä odotellessaan käydä aika pitkäksi. Kunhan muistaisivat siinä samalla myös elää sitä omaa elämäänsä.

    • reppuriika

      Tietenkin riippuu geeneistä, miten ajallista olemustaan on hoitanut ja miten mieltää elämän.
      Jos on väsynyt elämään, sillä ei näe muuta tarkoitusta kuin työ, on monisairas, voi edessä olevat vuodet vaikuttaa ankeilta.

      Itse kyllä koen tässä iässä näin Sananlaskut 4: - vanhurskasten polku on kuin aamurusko, joka kirkastuu kirkastumistaan sydänpäivään saakka.
      Eläkeiän kynnyksellä kun terveys on vielä hyvä, on tekemistä ja mielekkyyttä ja sitä parasta kohti ollaan koko ajan menossa.

    • Et muka tiennyt

      Otsikon kysymykseen: kyllä.

      Kutsun saat syntymäpäivänä kunnantalolle, sinut viedään sinne sen taa ja piikitetään. Ruho lähetetään tehtaalle missä siitä purkitetaan kissanruokaa.

    • penge

      Äiti on 93 vuotias, minäkään en ole vielä saanut perintöä vaikka 70v heti olenkin.
      Meitä on viisi polvea perintöä odottelemassa.

      Leikki leikkinä, jos odottelee toisen kuolemaa perinnön toivossa, siinä odotellessa elää sittenkun elämää, voi kuolla kesken odottamisen.

    • eppu2

      Loppuu, jos sattuu kuolemaan, ellei siitä se sitten vasta alkaa.

    • L - L

      Otin ennakkoa. Kuukauden verran ennen 60-vuotispäivääni lopetin päivittäisen dokaamisen ja aloitin salikuntoilun 5krt/viikko.

      6kk myöhemmin totesin eläväni lääkkeetöntä, virikerikasta elämää jonka kaikki elintoimintoni olivat vähintäänkin tyydyttävässä kunnossa.

      Mummojen vaatimattomat perinnöt olimme siirtäneet lapsillemme jo aikoja sitten joten odotettavissa ei ole kuin köyhyyttä ja kurjuutta.

      • Kyllä kyllä

        Onnittelen.Toimit viisaasti:)


    • sydämen peili

      kohtalo ei ole omissa käsissämme, pitää uskoa että kaikella tarkoituksensa ja luottaa korkeampaan voimaan.

      voisin kuvitella teidän iässäni olevani vähän kokeneempi jo ja nöyrempikin elämän edessä.

      • €--

        Harvoin ihminen tekee luonteensa vastaisesti, ei uskovainen ymmärtääkseni toimii kulloisen tilanteen mukaan ilman korkeampaa voimaa


      • sydämen peili
        €-- kirjoitti:

        Harvoin ihminen tekee luonteensa vastaisesti, ei uskovainen ymmärtääkseni toimii kulloisen tilanteen mukaan ilman korkeampaa voimaa

        jokainen yksilö, aikuinen sellainen tekee tietoisesti elämässään ne valinnat, mutta aina ei elämää voi ohjata, että menisi niin kuin toivoisi.

        tee toiselle se, minkä haluaisit itsellesi on erittäin viisas ja varteenotettava toteamus ja elämänohje. ihminen ei kuitenkaan kykene täydellisyyteen tai synnittömyyteen. kuten joka päivä uutisista luemme, maailma on paha, mutta jokainen meistä voi jtn tehdä sen parantamiseksi.


    • lopun alku on alkanu

      alotukseen:

      loppuu se,
      kukaan ei tarvitse enää, kukaan ei kaipaa sua enää, kaikki kuolee ympäriltä yksi kerrallaan,
      tyhjäntoimittajana ihminen tuntee ittensä tarpeettomaksi, päivät tuntuu tylsiltä, kun huomaa etti kukaan työnantajakaa kaipaa sua enää,
      siispä nouse, ja lähde itse liikkeelle, ala ensin harrastamaan liikuntaa eli kunto pitää saada kohdilleen, sitten katselet ympärillesi mitä harrastuspiirejä löydät ymparistöstäsi ja mikä sua kiinostaa, hakeudu heti alkuun ihmisten pariin jonkun harastuksen muodossa,
      pidä itsesi terveenä, se on tärkeintä jotta jaksat tyhjäntoimittajan elämää,
      tässä alkuun jotain elämän evääksi, lykkyä työ ja menoksi.

      • elämää jäljellä

        Kyllä työstä kysellään aika nopeasti perään, jos on ilmoittamatta poissa. Ei ikääntyminen anna mitään erivapauksia tässä asiassa.


      • Semmosta se

        Minua ei ole kukaan kaivannut koskaan,joten ei mitään uutta keski-iässäkään ettei kaivata.


    • Elämä alkoi nelikymppisenä.
      Oli hersyvimmillään viiskymppisenä, mutta
      ylitti kaikki odotukset kuuskymppisenä.

      Nyt tässä odotellaan mitä kaikkea kivaa seuraava vuosikymmen tuo... Suunnitelmia on jo perimmäisessä pöytälaatikossa ;-D))

    • lyhyt ja ytimkäs

      vastaus alotukseen :

      loppuu se,

      tyhjyys ja tarpeettomuuden tunne iskee ensimmäisenä päin pläsiä,
      siitä kun toivut jos toivut,
      ehkä elämä anataa vielä parastaan.

    • ei pakkoharrastuksia

      Tuo on totta, tyhjyys, ja haikeana katsoo aamuisin kun muut menee töihin. Oi, niitä aikoja vaikka työssä ollessa, haaveili eläkeajasta.

    • k/k

      Täs kiireen keskellä joskust toivoiskin rauhallista hetkee.
      Kilometrin mittanen työ lista kevääks ja kesän ajaks.
      Just koitan omaksua stukko tapetin eri maalaus tapoja.

    • hilma-maria

      Elän parasta aikaa elämässäni. Nyt on vähän vaikeaa saada aikaansa kulumaan kun on yli 20 astetta pakkasta, en viitsi lähteä edes mökkiä lämmittämään.
      Tuli sähkölasku, kyllä peruslämpökin mökillä nostaa laskua pakkasilla.
      Minulla on sokeritautinen kissa, lisäksi se on vaikea luonne, parempi olisi että kuolisi ennen minua.

    • on leppoisaa

      Eräällä tavalla se loppuu. Aikanaan kyselin kokeneemmalta, että koska tämä hektinen elämä loppuu. Ykä, joka oli silloin, yli kymmenen vuotta sitten yli kuusikymppinen sanoi: "Odota, kun täytät 60. Loppuu se naisten jahtaaminen ja sulla on aikaa ihan kaikkeen". Vanhoissa asuu viisaus!

    • Ei elämä mitenkään kuuskymppisiin loppunut,
      enkä sitä ajantapoksikaan ole muuttanut
      ihan pirukseltaan lisäsin vain kierroksia,
      jos en aikaisemmin itsestäni huolta pitänyt.
      niin silloin alkoi se aika,
      vitamiinit, salaatit ja oliivit, pro sitä ja pro tätä vain lautaselle
      pelasin kerran mahjonkia, pelasin toisenkin kerran,
      kokeilin kolikkopeliä, jäin koukkuun,
      kunnon ilmatassulenkkarit jalkaan ja metsäpoluille,
      happi on tärkeää
      mutta asenne tärkeintä

      ...ootelkoot hyö vaan...myö vaan porskutellaan...

    • att2

      Alkaa!

    • eppu2

      Jos elämä loppuu 60 v, silloinhan me täällä olemme kummituksia.

    • vielä on aikaa

      katsokaapa kasikymppisiä ja ylikin, tysillä menevt ja luin just jutun kun yli kasikymppiset menneet kihloihinkin ja ovat rakastuneet todella...

    • vielä on aikaa

      ja lisää: yli 90v pariskunta tilannut matkan ens kesäks ulkomaille golffia pelaamaan eli jos hyvä kunto ei ole vanha,sanan varsinaisessa merkityksessä..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      282
      3512
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      42
      2527
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      84
      2120
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      109
      1963
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      47
      1862
    6. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      30
      1640
    7. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      126
      1463
    8. Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.

      Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi
      Savonlinna
      21
      1193
    9. Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."

      Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1141
    10. Nainen sä olet

      Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest
      Ikävä
      62
      1125
    Aihe