Sain lahjaksi sedältäni tietääkseni 80-luvulta peräisin olevan järjestelmäkameran, Canon AE-1:n. Haluaisin löytää jostakin lisää tietoa tästä kamerasta sekä sen vaihto-objektiiveista. Googlen kautta en ole löytänyt kuin sivuja, jotka tarjoavat vain perustiedot; tarvitsisin tarkempaa tietoa juuri tästä kamerasta.
Mistä voisin löytää kaipaamaani infoa?
Canon AE-1
3
955
Vastaukset
- SonjaO
Ainakin seuraava:
http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/canon/fdresources/SLRs/ae1/index.htm
Sieltä NEXT ja Basic Camera Operation (7 parts) jne.
Paljon enempää infoa ei yhdestä kamerasta voi löytyä...
ja jos kamerasi sattuu olemaan AE-1 Program, niin sitten seuraava sivusto:
http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/canon/fdresources/SLRs/ae1pgrm/
Sieltä samoin Basic Camera Operations, Advance Camera Operations jne.- Tanieli Nypliini
Ja kaikki kautta aikojen valmistetut löytyvät tietennii museosta. Siellä myös kaikkien objektiivien faktat ja salaperäisten merkintöjen animaatioselvennykset. Rohkenen suositella.
http://www.canon.com/camera-museum/camera/f_camera.html
Tämähän oli aikoinaan paljonmyyty malli, joka oli eräämlainen käännekohta halpaan automaattivalotukseen siirryttäessä. Oliko kaikki tekniset toteutukset parhaita mahdollisia, onkin jo toinen tarina. Esimerkiksi valon mittaus käsisäädöllä voisi olla toisinkin toteutettu.
Vinkaiseeko runko laukaistaessa? Jos, niin peilimekanismin voiteluhuolto on edessä. Kannattavuus itse päätettävä. - maukka kameramies
Tanieli Nypliini kirjoitti:
Ja kaikki kautta aikojen valmistetut löytyvät tietennii museosta. Siellä myös kaikkien objektiivien faktat ja salaperäisten merkintöjen animaatioselvennykset. Rohkenen suositella.
http://www.canon.com/camera-museum/camera/f_camera.html
Tämähän oli aikoinaan paljonmyyty malli, joka oli eräämlainen käännekohta halpaan automaattivalotukseen siirryttäessä. Oliko kaikki tekniset toteutukset parhaita mahdollisia, onkin jo toinen tarina. Esimerkiksi valon mittaus käsisäädöllä voisi olla toisinkin toteutettu.
Vinkaiseeko runko laukaistaessa? Jos, niin peilimekanismin voiteluhuolto on edessä. Kannattavuus itse päätettävä.omistan tai siis pidän tällä hetkellä hallussani isäni Canon AE-1 program järkkärikameraa ja se on alkanut reistailemaan melkeimpä ensimetreiltä asti. Ongelmina ovat seuraavat:
1. valotusmittari paukahtaa aina toisinaan sekaisin, alkaa näyttämään koko ajan 32:ta. mikä lienee vikana? voiko korjata?
2. rungossa, objektiivin takana sijaitseva aukon laukaisin (?) ei palaudu, estäen objektiivin paikalleen laiton. toisin sanoen: punainen piste jota ei saisi näkyä, näkyy. himmenninnappulan käyttäminen ei auta. mikä lienee vikana? vika ilmeni yrittäessäni ehkä hieman kovakouraisesti asettaa objektiivia, jossa oli soviterengas.
paljonko tämäntyyppiset remontit tulisivat maksamaan ammattilaisen työnä?
vastauksia odottaen....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2244312Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii702777Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942443- 472363
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431657Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5551406- 571340
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 781329
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251206