Olen kuullut, että aloittava yrittäjä saisi alennusta eläkemaksuihin, onkohan näin?
Yel-alennus
aloittava
112116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Arvio itse omat tulosi, sen mukaan verotetaan.
"1.1.2001 jälkeen ensimmäistä kertaa aloittava yrittäjä saa 25 prosentin alennuksen vakuutusmaksuunsa 48 ensimmäisen kuukauden ajan. Jos yritystoiminta päättyy ennen kuin 48 kuukautta on kulunut, voi jäljelle jääneen alennusjakson saada toiseen yrittäjäjaksoon. Jaksojen välillä ei ole aikarajoitusta."
lähde: Tapiola, Internetsivut
kiitos, jotain tällaista ajattelin. yel on sitten ilmeisesti 16,05% työtulosta. aika hyvä alennus.
Ei YEL ole prosentteja työtulosta, jos kysymys on tmi/ky. Sinä itse sovit vakuutusyhtiön kanssa, mistä summasta maksat YEL:n ja on olemassa myös minimimäärät. Voit maksaa vaikka 100000€:n tuloista, jos kukkaro kestää tai sitten sitä minimiä sinun alaltasi. Ja se minimi on pakko maksaa, vaikka "työtulosi" olisi pienempikin.
No, tarkoitin tietysti työtulolla sitä työtuloa, joka sovitaan vakuutusyhtiön kanssa. Se on arvio minun työpanoksesta. Siinä on myös yläraja, ei voi olla 100 000 euroa. En tarkoittanut voittoa, joka jää minun VEROTETTAVAKSI tuloksi.
Tiedät systeemin, aika usein tätä saa vääntää rautalangasta. Toivotan onnea yritystoiminalle.
Onko minimi-YEL (työtulo ~5500e vuonna 2004) muka pakko maksaa vaikka työtulon arvioisikin tuon alle? Itse olen ollut siinä luulossa ettei tarvitse, mutta mistään vakuutusyhtiöstä en ole saanut selvää vastausta.
Kyllä pitää maksaa. Ainoastaan silloin, että olet todella pieni sivutoiminen yrittäjä ja käyt palkkatyössä, josta sinulle kertyy eläketurva, voi päästä yel:sta.
jos on tosiaan päivätöissä vakkariin toisella,
Ei yleensä, jos yritystoiminta on pienimuotoista. Se tuloraja yrittäjyydestä on noin 5500 euroa/vuosi, mutta jos eläketurva on vakkarityön kautta hoidettu, ei olla niin tarkkoja rajan kanssa. Voi kysellä tarkemmin eläkevakuutusyhtiöistä. En tiedä, saisko sieltä kirjallista päätöstä, ettei tarvi maksaa.
kirjallisen päätöksen, että sivutulo ei ollut yelin mukaan vakuutettavaa, koska riittävä eläketurva oli hoidettu vakituisen työsuhteen tellin perusteella.