Nyt ois saumaa rakentaa kunnon vene.
Muotit on englannissa myynnissä.
Isomman porukan kun sais kasaan ostais muotit pois ja irrottais jokaiselle osat.
Kauppaan kuuluu kaikki muotit ja piirustukset.
http://uk.topboats.com/yachting/used-boats/north-sea-127-moulds-
Muotit on englannissa myynnissä.
Isomman porukan kun sais kasaan ostais muotit pois ja irrottais jokaiselle osat.
Kauppaan kuuluu kaikki muotit ja piirustukset.
http://uk.topboats.com/yachting/used-boats/north-sea-127-moulds-
Vastaukset 15
Vanhimmat
Nuo muotit ovat muuten ongelmajätettä sitten kun aikanaan haluat niistä eroon. Tuon kokoisen muottisarjan hävittäminen maksaa aivan jäätävästi.
Kierrätys-palsta on varmaan kans olemassa.
Täällä puhutaan veneistä.
On se hupaista miten kaiken maailman asiantuntijaa löytyy kun jostain yrittää keskustella.
Ensimmäinenkään vastaus ei liity asiaan mitenkään.
Ei millaan pahalla, mutta kannataisi ehka lukea se ilmoitus ajatuksella lapi...
Mikali et ole aloittamassa veneentuotantoa Briteissa, en usko etta sinulla on mahdollisuutta ostaa ko. muotteja.
Luulempa että myyvät vaikka kenelle.
Ajat tiukat, kaikki maksaa.
"either on a two order or production basis"
Jos esim 5 runkoa on jo tilattu niin luulen että kauppa on sillä selvä.
Tuosta on 3 venettä muistaakseni tehty joten kaikki on plussaa.
Oikeasti noiden muottien arvo on omistajilleen NOLLA pihalla lojumassa.
Suunnittelijalle jokainen irroitettu vene on mainosta ja pääsee romuistaan eroon.
Muotteja on Suomessakin myynnissä aina silloin tällöin, muttei ihan tuollaisesta veneestä. Muutama vuosi sitten oli Finngulf 335:n muotit myynnissä ja paljon halvemmalla. Muotit on ongelma vain sille telakanpitäjälle, kenen telakalle ne sitten jää. Ja kyllähän ne aina joku ostaa. Se on kyllä totta, että jollekin kimpparakennusporukalle noita muotteja ei varmaan myytäisi, kun jäisi rojaltit saamatta.
Miksi kimppaporukka ei rojalteja maksais.
Yleensä suunnittelijan rojaltit ovat luokkaa 1000€/irroitettu runko.
Älä hyvä mies tuollaisiin sekaannu kun Heikolalta saat kaiken tarvittavan betoniveneprojektiin.
Jos tarkoitus on rakentaa vene itselle, eiköhän muotin ostaminen ulkomailta ja lasikuidun laminointi kannata unohtaa ja ruveta mielluummin harkitsemaan vaikkapa puu-epoksi-tekniikkaa ja pelkkien piirustusten tilaamista ulkomailta.
Kun olin purjehtimassa Australiassa ja Uudessa-Seelannissa, kuulin "wood-epoxy"-menetelmän olevan ylivoimaisesti suosituin one-off veneiden rakentamisessa. Sitä käyttivät sekä itserakentajat että mm. one-offeihin erikoistunut Austral Yachts.
Puu-epoksi on suosittu varsinkin one-of veneissä ja itserakentajilla.
Teräs on myös melko suosittua itserakentajilla.
Syy lienee että muotteja juuri sellaiseen veneeseen jota haluaa ei ole useinkaan tarjolla ja rungon tilaaminen tehtaalta maksaa saman kuin koko vene.
Itserakentajien teräsveneiden yksi yhteinen ongelma tuntuu olevan puutteellinen ruosteeltasuojaus. Se tulisi tehdä jo rakennusvaiheessa, kuten tunnetut hollantilaiset teräsvenetelakat tekevät. Pressun alla takapihalla tehdystä on surullinen esimerkki (tosin Ferrexin aikaan ei epoksejakaan ollut).
Useimmat itserakentajat eivät tee venettään siksi, etteikö uusia valmiita veneitä olisi tarjolla, vaan siksi että haluavat halvemmalla ja haluavat rakentaa itse.
Vanha nyrkkisääntö on, että runko on vasta kolmannes kustannuksista.
Veneenmuotoisen kuoren, eli rungon teko ei ole kovinkaan vaikeaa, jonkin verran työlästä toki. Vaneri ja epoksi ovat varmaan helpoimmat, työkaluiksi riittävät suunnilleen pistosaha, lyijykynä, viivoitin ja hiomakone.. Ei kannata lähteä noni kaukaa hakemaan.
Mutta sitten kun on se tyhjä runko pihassa, niin sen varustelu merikuntoon... se kysyy miestä.
Itserakentaen ei kannata haaveilla veneilemisestä - vaan sen nautinnon pitää alkaa jo kauan ennen ensimmäisen lastun irroitusta. Voi olla, että kun vene on aikanaan valmis, niin sillä ei itse enää halua veneilläkään...
Kannattaa tehdä ensin joku pieni kiulu, vaikkapa pieni moottorivene, tai ihan soutuvene. Siinä tulevat työkalut, tekniikat ja ennen muuta projektin vaatimukset hyvin esille.
Mutta kyllä näitä aina joku hullu tekee, ja sitten vielä purjehtii mailman ympärikin!
Tuossa keskustellaan luodinkestävistä rungoista :)
http://www.yachtforums.com/index.php?threads/carbon-kevlar-fiber-hull-vs-steel.14964/
Osta rikulta merivuokko, vaatii vain vähän pientä laittoa!
Onnea rojektille, oli se millainen tahansa. Muistakaa kuitenkin hommata riittävän iso tila jonne mahtuu työkalut ja paljon rakennusmateriaalia ja missä on työtilaa. Puun alla ei kannata.
Olipa veneenrakentamisen menetelmä mikä tahansa, projekti vaatii työtä ja sitkeyttä monen vuoden ajaksi. Itse purjehdin mieluummin nekin vuodet kuin rakentelen projektia….