Hankin Accu Check-verensokerimittarin ja käytin sitä tänään ensimmäistä kertaa seuratakseni hieman koholla olevia arvojani. Vaihdatteko joka mittauskerralla kerta lansetti-piikin?
verensokerin mittaus
maija
61701
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minulla on 10 vuoven kokemus jo takana. Alkuun vaihtelin sitä ohjeen mukaan joka kerta, mutta työni takia niitä ei aina ollut mukana. Vaihtovälit harvenivat, pisin väli tais olla 5-6 kk. Terä meni niin tylsäksi ettei se mennyt enää ihon läpi. Olen putkimies ja tekemisissä kaikkien pöpöjen kanssa. Mitään "pasiliskoo" en ole vielä saanut. Ja joskus kädet ovat niin kitissä, ettei terän pituus meinaa piisata. Suosittelen kumminkin että varsikin jos olet esim. sairaalassa, ulkomaan matkalla jne. vaihda se joka kerta ja sterilisoi sormen pääsi. Normaali koti oloissa en kyllä vaihtelisi. Jos pelkäät pöpöjä, voit käyttää samaa terää kymmeniä kertoja, mutta puhdista terä jollakin sterilisiointi aineella.
Kysy omalta terveyskeskukseltasi, saatko lansetteja ilmaiseksi sieltä. Minulle ne ainakin annetaan. Tosin hankin mittarin terveyskeskuksen suosituksesta.
Voipi olla etteivät anna niitä terveyskeskuksesta, kun ei vielä ole diagnosoitu diabetesta. Arvot ovat hieman koholla vain, mutta kysyähän aina voi.
Turhan harvoin tulee vaihdettua... ehkä parin, kolmen viikon välein.
"Periaatteessa" lansetit ovat kertakäyttöisiä, mutta käytännössä niitä voi yleensä käyttää useamminkin. Ehkä vaikkapa 5 mittauksen välein olisi hyvä vaihtaa.
en mä vaiha... en ees muista millo oon viimeks vaihtanu! pitäs ehkä vaihtaa useemmin.
mulle o lääkäri sanonu et yhtä lansettii voi käyttää enintään viikon. Jos ei sitä vaihda viikon välein ni o tosi huono hygienia..kuulemma