A-studio 16.1. klo 21

FUCKIFUUU

"Jumalan pilkkaaminen pois laista! Vieraina: kansanedustaja Ville Niinistö, Jukka Keskitalo Kirkkohallituksesta, sarjakuvapiirtäjä Ville Ranta, uskontotieteilijä Tuomas Äystö."

Näyttää siltä, että uskonnottomia koskeva laista ei pääse keskustelmaan uskonnottomien edustajia. Miksi Vapaa-ajattelijoita ei ole paikalla?

Demari-Karisma on osoittautunut mediaheikoksi puheenjohtajaksi. Tällaista ei pitäisi päästä tapahtumaan. Suosittelen puheenjohtajan vaihtamista puolueisiin sitoutumattomaan ja sellaiseen jolla on mediakokemusta edes vähän.

5

84

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huhhahheijaaa

      Mediaa ei voi hallita. Tästä jumalanpilkan kriminalisoinnin lopettamisasiasta on kuitenkin kuulemma nyt Ylen sivuilla avattu keskustelu, jonne kannattaa mennä osallistumaan ja tuomaan moniäänisesti perusteluja kirjoittamalla. Just nyt en ehdi kaivaa linkkiä tähän, mutta ehkä joku toinen ehtii.

    • epätie-2.

      Joku täällä varmaan osaa sanoa, millaiseen joukkoon suomi jumalanpilkkalakinsa kanssa kuuluu? Omalta tuntumalta monikaan länsimaa ei sananvapautta tällä tavalla rajoita, mutta miten on?
      Mitä uskottavuutta Suomella on vaatia sananvapautta muilta mailta?

      • Huhhahheijaaa

        Myös Pohjoismaissa on samantapaisia jumalanpilkkasäädöksiä. tosin niitä on sovellettu vähmmän kuin Suomessa.

        Ajatuksen vapaus 2014 -raportista löytyy tietoa maa maalta, myös Tanskan "synneistä" ajatuksenvapauden kohdalla... Siis:
        http://iheu.org/fot14/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      83
      1664
    2. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      139
      1243
    3. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      126
      985
    4. Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee

      Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku
      Tv-sarjat
      29
      883
    5. S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä

      Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant
      Maailman menoa
      32
      825
    6. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      41
      778
    7. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      14
      694
    8. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      68
      680
    9. Mitä vit,,tua!

      Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul
      Suomussalmi
      29
      666
    10. Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta

      Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk
      Haapavesi
      69
      640
    Aihe