Ostimme tontin ehdollisena että siihen saa rakentaa. Piti hakea suunnittelutarveratkaisua joka hyväksyttiinkin. Tontin omistaja halusi tehdä kaupat tämän jälkeen ja niin teimmekin kauppakirjat, mutta nyt alkoi mietityttää että mitä jos rakennuslupaa ei tulekaan? Voiko näin käydä vaikka suunnittelutarveratkaisu on hyväksytty tulevan talon alustavilla kuvilla? TIetysti aina voi olla jotain viilaamista talon ulkonäön jne. kanssa, mutta niin kuin periaatteessa voiko olla rauhallisin mielin että lupa tulee (kunhan saamme lupapaperit vihdoin eteenpäin)?
suunnittelutarveratkaisu varmistaa rakennusluvan?
2
128
Vastaukset
- luottavaine
eikö suunnittelutarpeessa nimenomaan ratkaista soveltuuko ko alueelle haettua rakentamista, ja kun hyväksyntänsä ovat tehneet, on yksittäisen virkamiehen enää kielto perustella. melko paljon pitää ymmärtääkseni olosuhteiden olla muuttunut alueella, mikäli rak.lupaa ei myönnettäisi.
- vaihtoehto2
No virkamiehien johdonmukaisuuteen ei voi luottaa. SIksi pyrimme itse teettämään nuo lupahommatkin toimijalla joka rakentaa tontille talonkin. Arvostan paljon tuota että jaksaa tehdä itse paljon projektin eteen mutta tilanteemme takia ratkaisimme asian näin. Vuokraamme tai ostamme tontin johon on valmiiksi suunniteltu luvallinen rakennus. Tervetuloa naapuriimme Pellaslaaksoon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017343
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj615075Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?754738- 794729
- 1324178
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️293452Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82958- 492550
- 392478
- 2122343