Onko kellään muulla ollut vaikeutta päästä opiskelemaan nuo pedagogiset?
Nyt on yksi haku takana ja ei puhettakaan, että olisi päässyt. Olen suorittanut kasvatustieteellisen tutkinnon, johon pedagogisia ei kuulunut automaattisesti. Nyt haluaisin opettajaksi ja olen kohta suorittanut aineenopettajaksi vaadittavat opetettavan aineen kurssit. Kai sitä viimeistään sitten pääsee, kun opettajuus riippuu vain noista pedagogisista?
opettajan pedagogiset opinnot
4
249
Vastaukset
- ikävä fakta
Sopimattomat karsitaan, vaikka olisi mitkä opinnot.
- noookaiseon
Kaiketi karsitaan sopiviakin, kun tuntuu olevan vähän paikkoja? Eikä maassa toki tarvita loputonta työttömien aineenopettajien reserviäkään.
- entinentt
Ja aineyhdistelmän on oltava semmoinen, että sillä on työelämässä käyttöä. Esimerkiksi lukion opettajalta vaaditaan ensimmäisestä opetettavasta aineesta syventävät opinnot. Näin ollen vaikkapa historian/yhteiskuntaopin opettajalla on oltava toisesta aineesta syventävät. Liikunta/terveystieto toisesta opetettavasta syventävät jne. Ja näitäkin opettajia nyt työttömänä.
Sullehan tulisi kasvatustieteestä automaattisesti ensimmäinen opetettava aine. Joten sen mukaan rakentamaan. Eikö olekkin vaikeata? - Ncs
Et kertonut kuinka laajat opinnot sinulla on opetettavasta aineesta tai minkä tason oppilaitoksessa haluat opettaa. Ylä-asteen aineenopettajalta vaaditaan perus ja aineopinnot 60op ja sillä saat opettaa vain ko. ainetta. Kuitenkin esim. Äidinkielessä täytyy olla 120op että pääsee ylä-asteen opeksi. Yksi vaihtoehto saada pedgogiset on hakea nyt yhteishausta maisterivaiheeseen luokanopettajalinjalle, jolloin saa pedagogisen pätevyyden ja luokanopettaja monialaiset opinnot suoritettua. Tämän jälkeen saa sitten opettaa myös ala-koulussa. Eikä kannata lannistua, jos ei heti pääse sisälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä16211510- 288132
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.566004Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664967- 204737
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai394384Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1014275- 973619
- 803290
- 481781