opettajan pedagogiset opinnot

trytuy

Onko kellään muulla ollut vaikeutta päästä opiskelemaan nuo pedagogiset?

Nyt on yksi haku takana ja ei puhettakaan, että olisi päässyt. Olen suorittanut kasvatustieteellisen tutkinnon, johon pedagogisia ei kuulunut automaattisesti. Nyt haluaisin opettajaksi ja olen kohta suorittanut aineenopettajaksi vaadittavat opetettavan aineen kurssit. Kai sitä viimeistään sitten pääsee, kun opettajuus riippuu vain noista pedagogisista?

4

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikävä fakta

      Sopimattomat karsitaan, vaikka olisi mitkä opinnot.

      • noookaiseon

        Kaiketi karsitaan sopiviakin, kun tuntuu olevan vähän paikkoja? Eikä maassa toki tarvita loputonta työttömien aineenopettajien reserviäkään.


    • entinentt

      Ja aineyhdistelmän on oltava semmoinen, että sillä on työelämässä käyttöä. Esimerkiksi lukion opettajalta vaaditaan ensimmäisestä opetettavasta aineesta syventävät opinnot. Näin ollen vaikkapa historian/yhteiskuntaopin opettajalla on oltava toisesta aineesta syventävät. Liikunta/terveystieto toisesta opetettavasta syventävät jne. Ja näitäkin opettajia nyt työttömänä.

      Sullehan tulisi kasvatustieteestä automaattisesti ensimmäinen opetettava aine. Joten sen mukaan rakentamaan. Eikö olekkin vaikeata?

    • Ncs

      Et kertonut kuinka laajat opinnot sinulla on opetettavasta aineesta tai minkä tason oppilaitoksessa haluat opettaa. Ylä-asteen aineenopettajalta vaaditaan perus ja aineopinnot 60op ja sillä saat opettaa vain ko. ainetta. Kuitenkin esim. Äidinkielessä täytyy olla 120op että pääsee ylä-asteen opeksi. Yksi vaihtoehto saada pedgogiset on hakea nyt yhteishausta maisterivaiheeseen luokanopettajalinjalle, jolloin saa pedagogisen pätevyyden ja luokanopettaja monialaiset opinnot suoritettua. Tämän jälkeen saa sitten opettaa myös ala-koulussa. Eikä kannata lannistua, jos ei heti pääse sisälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      135
      3180
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      9
      2985
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      24
      2734
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      48
      2604
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      86
      2486
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      47
      2440
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2284
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      80
      1952
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      199
      1808
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1715
    Aihe