Tervetuloa Kotkaan

veropakolaiset

Töihin, uimaan, lukioon jne jne jne

24

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitos,kiitos

      Kiitos, kiitos kyllä tullaan ja alkoon myös!

    • mitan mukaan

      Oliskohan sotekilla sulle "töitä".

      • Se sama

        .... siis aloittajalle!


    • liittymä sopimus

      Kotkan oma poika Olli Pyhtäällä

    • Tie vie länteen.

      Töihin!!?? eihän siellä ole mitään töitä.

    • tykkään asua

      Ja huutjärvelle:

      kalamyymälään
      matonpesuun
      uimaan
      poweria tankkaamaan
      sählyä pelaamaan jne

      • Ollin kurjuus

        Hyvä yritys, mutta kalakauppaa ei ole, ellei sellaiseksi lasketa Siltiksen kylmätiskiä. Powerin myynti loppui kun Shell muuttui kylmäasemaksi. Ja järvikin on jäässä. Mutta sählynpeluu on hyvä harrastus.


      • Pikkaraisen Hallus
        Ollin kurjuus kirjoitti:

        Hyvä yritys, mutta kalakauppaa ei ole, ellei sellaiseksi lasketa Siltiksen kylmätiskiä. Powerin myynti loppui kun Shell muuttui kylmäasemaksi. Ja järvikin on jäässä. Mutta sählynpeluu on hyvä harrastus.

        nimimerkki" Ollin kurjuus" löi faktoja pöytään,mutta piti hinttikyykkää hyvänä harrastuksena. Olen samaa mieltä.


    • Kuhaa vallissa

      Kalakauppa tulee,malttia ystävät.

      • Lillille kuhaa

        Niin, tässä nyt on vähän ristiriitaisuutta. Yle:n alueuutisten jutussa viime joulukuun lopulla kerrottiin että yksi Pyhtäälle myymälää suunnitellut firma joutui sulkemaan kaksi nykyisitä liikkeistään ja samalla perui uusien myymälöiden investoinnit. Mikä firma Pyhtäälle on tulossa ja millä aikataululla?

        Palattaisiinko asiaan kun myymälä on valmis tai ainakin perustat on valettu. Sillä välin voimme vierailla Haminan upeassa ja valikoimaltaan laajassa kalamyymälässä. Onnistuneiden ostosten jälkeen voi itse kukin piipahtaa myymälän ravintolassa, jossa saa sillin päälle kulauksen tutunomaista virvoketta.


    • Simo Hovari

      Pyhtäältä Haminaan D-leikatun lohen toivossa pe 23.01.2015.
      Toivottavasti saan samaan hintaan kun A.lidlin kauppassa
      eli noin 12€/kg

      • toble rone

        Mitähän Simo tarkotit tuolla A- kirjaimella lidlin edessä.? Kai tiedät, että D- leikkuu tarkoittaa ruodotonta. Enpä lähtis pyhtäältä asti Haminaan hakeen, Karhulassahan on lidl.


    • Arvi Lidl

      20.01.2015 noin klo 17. Karhulan Lidl-myymälässä oli D-leikatut loppu.
      Ruodoton,maharasvaton lohi siis kyseessä.

      • Kokoomus,Kaukola.

        Löytyy myös Sutelan marketista. Myös autonpesulinjasto löytyy.


      • Kotkan Poika
        Kokoomus,Kaukola. kirjoitti:

        Löytyy myös Sutelan marketista. Myös autonpesulinjasto löytyy.

        Ja Hese


      • toble rone
        Kotkan Poika kirjoitti:

        Ja Hese

        ei ole hese sutelan marketissa, vaan karhulan sokoksessa. Lidlin d- leikattu norjalainen maksaa n. 12,50/kg, prismasta ei sillä hinnalla lähde., veikkaisin että lähellä 20 €, tää on arvaus


      • Lohta D-leikkatuna
        toble rone kirjoitti:

        ei ole hese sutelan marketissa, vaan karhulan sokoksessa. Lidlin d- leikattu norjalainen maksaa n. 12,50/kg, prismasta ei sillä hinnalla lähde., veikkaisin että lähellä 20 €, tää on arvaus

        HESE ON myös PRISMASSA. Lohen hinnasta olen kanssasi samaa mieltä.


      • Siltakylän luuseri

    • ehkä otin ,ehkä joo

      Ja mie kävin eilen sutelan alkos ostin kaks kossua ,nyt rapeltaa. Täytyy mennä ABC:lle korjaa.

    • Karhulan kamreeri

      Jos palattaisiin aloituksen aiheeseen, eli Kotkan ja Pyhtään palveluihin ja niiden kustannusjakoon. Kustannusrakennetilastoista voidaan suoraan lukea, että perusopetusta lukuun ottamatta Pyhtää alibudjetoi opetus- kulttuuri- ja liikuntapalveluita ja ohjaa asukkaitaan käyttämään naapurikuntien palveluita, kuten lukio, teatteri, musiikki ja kehittyneemmät liikuntapalvelut. Vastaavasti kalliimpaa Pyhtäällä on hallinto, josta esimerkkinä Kotkaan verrattuna nelinkertaiset opetus- ja kulttuuritoimen hallintokustannukset per asukas. Sosiaali- ja terveystoimen hallintokulut Pyhtäällä ovat niin ikään yli nelinkertaisia Kotkaan nähden. Pyhtää on siis voinut turvottaa hallintoaan kun hyvinvointipalveluita on voinut maksattaa kotkalaisilla veronmaksajilla.

      Kuntaliiton kuntien kustannusrakenne -tilastoissa eräiden toimintojen kustannukset Kotkan ja Pyhään osalta ovat (suluissa per asukas):

      Perusopetus:
      Kotka: 40.373.000€ (736 €)
      Pyhtää: 4.608.000€ (857€)

      Lukio-opetus:
      Kotka: 6.671.000€ (122€)
      Pyhtää: 0€ (0€)

      Liikunta ja Ulkoilu:
      Kotka: 6.584.000€ (120€)
      Pyhtää: 326.000€ (61€)

      Joukkoliikenne (sisältää seudullisen liikenteen):
      Kotka: 1.958.000 (36€)
      Pyhtää: 18.000€ (3e)

      Teatteri, tanssi ym. näyttämötaide
      Kotka: 2.347.000 (43€)
      Pyhtää: 0€ (0€)

      Musiikki ja muu esittävä taide
      Kotka: 1.55.000€ (21€)
      Pyhtää (Muu kulttuuritoimi) 43.000€ (8€)

      Sosiaali- ja terveydenhuollon hallinto:
      Kotka: 2.193.000€ (40€)
      Pyhtää: 926.000€ (172€)

      Opetus- ja kulttuuritoimen hallinto:
      Kotka: 845.000€ (15€)
      Pyhtää: 316.000€ (59€)

      Lähde: http://www.kunnat.net/fi/tietopankit/tilastot/kustannusrakenne/Sivut/default.aspx

      • Pkk.

        Ei silti haluta liittyä Kotkaan.


    • viisumivapaat

      Kouluttaako Kotka pyhtääläisiä ylioppilaaksikin? Ei prkl. Ja vielä ruotsinkielellä. ei prkl.

      Lukio-opetus:

      Kotka: 6.671.000€ (122€)

      Pyhtää: 0€ (0€)

    • Heta-Leena60

      Onko töitä?

      • Teroxer

        Vain osaaville ja ahkerille, ei pyhtääläisille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45281
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      176
      10821
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      2850
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1485
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1470
    Aihe