Vaalikone uskonnonvapaudesta avattiin ehdokkaille aamulla 15.1.2015. Tieto lähti puoluetoimistoille tai vastaaville, ja lienee jo ehdokkaat saavuttanut. Lopulliset kysymykset ovat osoitteessa http://uskonnonvapaus.fi/vaalit/eduskunta2015/kys.txt
Miten juuri sinä voit auttaa?
Vastanneiden lista, ei kauniisti muotoiltuna mutta kuitenkin, on osoitteessa http://uskonnonvapaus.fi/vaalit/eduskunta2015/vas.php . Jos tunnet henkilökohtaisesti jonkun ehdokkaan jonka nimi ei löydy tuosta, kehota häntä vastaamaan. Samoin jos osallistut jonkin puolueen toimintaan ja sellaisen sisäinen keskustelu sivuaa aihetta, muista mainita myös tämä vaalikone.
ÄLÄ lähetä postia yleisesti puoluetoimistolle, puolueen piirille tai massapostina kaikille ehdokkaille. Muistutusviestit lähetetään keskitetysti.
Vaalikone kerää vastauksia
35
155
Vastaukset
- FUCKIFUUU
Miksi abortti kysymys on laitettu vaikka sillä ei ole mitään tekemistä uskonnonvapauden kassa?
Miksi tärkempiä kýsymyksiä kuten miten suhtautuu avoinna oleviin kansalaisaloitteisiin tai jniihin ylipäätään ei ole.
Huomaa että kysymykset on laadittu Demari-Karismaa varten!Mitä kysymyksiä siitä puuttui, tai mitä sellaisia kysymyksiä siinä oli joita ei olisi kuulunut olla, jotta se ei olisi Karismaa varten laadittu?
Aborttikysymys kuuluu selvästi listalle koska kristillisdemokraatit ovat nostaneet asian esille lakialoitteella jonka mukaan uskonnollisen vakaumuksen perusteella pitäisi saada kieltäytyä tekemästä aborttia. Onhan se hyvä tietää kannattaako kansanedustajaehdokas että uskonnollinen vakaumus toisi erityisoikeuden kieltäytyä työstä. Minä pidän hyvänä sitä että nyt uskova voi vaikka päättää olla ryhtymättä sairaanhoitoalalle koska siellä voi olla tällaisia ikäviä tehtäviä tarjolla. Annetaan ne opiskelupaikat ja työpaikat sellaisille ihmisille jotka suoriutuvat kaikista työtehtävistä eikä vain osasta.En näe yhtään mitään yhteyttä sen välillä, miten suhtautuminen pakkoruotsiin tai rattijuoppojen rangaistuksiin korreloisi uskontojen ja uskonnonvapauden kanssa. En näe yhteyttä myöskään sen suhteen, miten mielipiden suoraan demokratian riippuisi uskonnosta.
Edes demokratia sinänsä ei oikeastaan liity uskonnonvapauteen. Pointtihan on siinä, että saa uskoa tai olla uskomatta, riippumatta siitäkään uskooko enemmistö.
RKP, KD ja M11 ovat jo alkaneet vastailla. Miksiköhän juuri ne? Luulisi tiedon jo päässeen muidenkin puoluetoimistojen läpi.
50 ehdokasta vastannut.
Sata täynnä. Mutta missä Keskusta ja Kokoomus?
Joka tuntee jonkun ehdokkaan noista, voisi kysyä onko viesti lainkaan saavuttanut ehdokkaita. Puoluetoimistoille on jo lähetetty viesti ja muistutusviestikin.Hiphurraa. Yksi (1) vastaus saatu sekä Keskustalta että Kokoomukselta. Vihreä Liitto vielä loistaa poissaolollaan, sitten olisi kaikista eduskuntapuolueista joku ehdokas.
Sain tietää, että vaalikoneita on jo useita kymmeniä. Lienee 2019 aika keksiä jotain muuta.224 vastausta. Näyttää näitä tasaiseen tahtiin tippuvan, mutta täytyy kyllä muistutellakin jos haluaa saada kunnolla kattavan koneen.
jori.mantysalo kirjoitti:
224 vastausta. Näyttää näitä tasaiseen tahtiin tippuvan, mutta täytyy kyllä muistutellakin jos haluaa saada kunnolla kattavan koneen.
244 nyt, eli noin 10 vastausta / vrk tipahtelee. Vihreä liitto on nyt kärjessä, 55 vastausta.
Tasaluku vastauksia. Siis 256. :=)
- 2-4
Hyvän tiedotteen teitte. Hyvää työtä!
2-4 kirjoitti:
Hyvän tiedotteen teitte. Hyvää työtä!
Kiitos. Ei vain paljon auttanut, jos yksi ainoa lehti sen julkaisi.
Ehkä väärä aika. Tiedote oli valmiina, päätettiin pistää se ulos kun Kööpenhamina ikävä kyllä nosti taas aiheen etusivulle - kärkihän oli jumalanpilkkalaki. Arvio oli väärä, olisi pitänyt kai odottaa ensi viikon loppupuolelle.
291 ehdokasta vastannut. Kone avataan tämän kuun lopussa, ennakkotiedote kuitenkin jo sitä ennen. Jos kuka nyt haluaa auttaa pyytämällä alueensa ehdokkaita vastaamaan, niin kirjoittakoon sähköpostia osoitteeseen [email protected]. Kaikkein vähiten vastauksia on nyt Keskustan ehdokkailta ja Lapin vaalipiiristä, mutta apua kaivataan kyllä ihan joka piirin ja puolueen osalta.
- Huhhahheijaaa
Ensinnäkin varmaan myös "oman puolueen" vaalipiirikohtaiselle vaalipäällikölle tai piirisihteerille kannattaa lähttää sellainen kannustusviesti, jossa on Jorilta saatu puoluekohtainen vastauslinkki. Hän sitten lähettäisi sen kaikille ehdokkaille.
Mutta tuon lisäksi kannattaa lähettää tuo puoluekohtainen vastauslinkki myös yksittäisille ehdokkaille, joiden toivoisi vastaavaan.
Ensimmäinen tiedote lähti, tässä uutinen: http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2015/02/14/vihreat-ehdokkaat-kaataisivat-jumalanpilkkalain
- FUCKIFUUU
Taas kerran epäonnistunutta viestintää. Miksi samaan yhteyteen ei muistutettu kansalaisaloitteesta?
Käsittämätöntä kuinka Demari-Karisma onnistuu tumpeloimaan kaiken viestinnän! FUCKIFUUU kirjoitti:
Taas kerran epäonnistunutta viestintää. Miksi samaan yhteyteen ei muistutettu kansalaisaloitteesta?
Käsittämätöntä kuinka Demari-Karisma onnistuu tumpeloimaan kaiken viestinnän!Tuo oli minun eikä Karisman kirjoittama.
Useampi asia samassa tiedotteessa saa vain sekavan tuloksen, jolloin ei julkaista mitään. Toki ehkä olisi ollut parempi käyttää nyt muuta kärkeä tiedotteella, jolloin jumalanpilkka kenties olisi ikäänkuin jäänyt varastoon.
- 2-3
Tää vaalikone on hieno juttu!
361 vastausta on nyt päivän luku. Vasemmistoliitto, Vihreä liitto ja Perussuomalaiset ovat yli 50 ehdokkaan. Keskusta on heikoin, vain 7 vastausta. Piireistä masentavin on Lappi, josta toki valitaankin vähemmän edustajia.
Viimeiset hionnat koodiin menossa. Mitään uutta ja yllättävää tosin ei ole aiempiin vuosiin nähden tulossa, hieman uudenlainen ulkoasu kuitenkin.400 vastausta mennyt rikki. Vasemmistoliitto, Vihreä liitto ja Perussuomalaiset yli 50 vastausta. Kristillisdemokraateiltakin 45, mutta loput eduskuntapuolueet ovat ainakin vielä paljon vähemmän vastanneet. RKP:lla toki listatkin ovat lyhyempiä.
Lauantaina avaus, eli viime hetken tarkistukset kohta vuorossa.450 vastausta. KD:lla nyt 48 eli kohta on neljäs puolue saanut 50 ehdokasta vastaamaan. Häntää pitää edelleen Keskusta, 11 vastausta.
Yli 400 erillistä IP-osoitetta on käyttänyt konetta, yhteensä 600 käyttökertaa.Tässä muuten puoluekohtaiset vastaajamäärät toistaikseksi. Jälkimmäinen luku on vertailuarvo vuodelta 2011.
Vasemmistoliitto 84/97
Vihreä Liitto 79/101
Perussuomalaiset 56/23
Kristillisdemokraatit 49/70
SDP 31/41
Kokoomus 19/19
RKP 14/21
Keskusta 11/20
Lienee realistinen tavoite se, että jokaisen puolueen osalta ylitetään vuoden 2011 luku. Suhteellisesti eniten se näyttää vaativan Keskustan osalta.485 ehdokasta vastannut. Päädyttäneen suunnilleen samaan kuin neljä vuotta sitten. Puoluekohtaisesti:
Vasemmistoliitto 87/97
Vihreä Liitto 85/101
Perussuomalaiset 58/23
Kristillisdemokraatit 50/70
SDP 34/41
Kokoomus 20/19
RKP 14/21
Keskusta 14/20
Paljonko noita ehdokkaita nyt olikaan verrattuna viime vuoteen? Vaalipiirejä yhdistettiin ja se vaikuttaa asiaan.
- Humanisti-vapari
Onko muissa kuin Vaparien vaalikoneessa joitakin hyviä kysymyksiä uskontoihin ja vakaumuksiin (uskonnonvapauteen ja yhdenvertaisuuteen) liittyen?
- fghjfgj
Kokoomuksen ehdokas Leena Kurikka vastaa: "Suomi on kristitty maa ja saa sellaisena pysyä.
Ennen ku kristityt törmäsivät tänne väkivalloin "Suomi" oli pakanallinen nmaa, mutta ei saanut sellaisena pysyä, koska se ei kristityille kelvannut, vaan he halusivat itselleen hegemonian, ylivallan. fghjfgj kirjoitti:
Kokoomuksen ehdokas Leena Kurikka vastaa: "Suomi on kristitty maa ja saa sellaisena pysyä.
Ennen ku kristityt törmäsivät tänne väkivalloin "Suomi" oli pakanallinen nmaa, mutta ei saanut sellaisena pysyä, koska se ei kristityille kelvannut, vaan he halusivat itselleen hegemonian, ylivallan.Mitenkähän pitkälle näin kommentoivat olisivat valmiit menemään? Eli kuinka paljon valtion pitäisi kristinuskoa edistää, jos ja kun yhä useampi kansalainen sanoo ettei kiinnosta? Olisi mielenkiintoista päästä kunnolla keskustelemaan.
500. ehdokas vastasi!
Ei näköjään olla ainoita apajilla: http://yle.fi/uutiset/moni_vaalikone_lobbaa_omaa_asiaa__teemoina_niin_metsastysta_urheilua_kuin_viihdetta/7864936
- Huhhahheijaaa
Kannattaa valita tarkkaan, koska eri puolueiden sisällä ehdokkaiden välillä on eroja.
Vastaustenkeruuvaihe alkaa olla aika lailla taputeltu. Kaikkiaan vastauksia tuli 612 ehdokkaalta. Neljä vuotta sitten luku oli 580, joten parempaan päin mentiin. Jos huomioi pari vaalipiirien yhdistämistä, on parannus suurempikin kuin näyttää.
Tässä kahdeksan suurimman vastaajien määrät:
92 Vihreä Liitto
89 Vasemmistoliitto
81 Kristillisdemokraatit
77 Perussuomalaiset
43 SDP
32 Keskusta
22 Kokoomus
21 RKP
Luvut paranevat vielä, koska aina jokunen vastaa viime hetkellä; vastatahan voi ennakkoäänestyksen alkamiseen saakka. Näitä ehdokkaita ei kuitenkaan liene kuin muutama.Muutama on vielä tippunut. 620 on nyt päivän luku. Veikkaa 624 lopulliseksi luvuksi; vajaan viikonhan kone on enää auki ehdokkaille.
623 vastausta. Huomenna ehtii vielä vastata. Ja yöllä 8. päivä, ajastan vaikkapa aamuseitsemäksi vastausmahdollisuuden kiinni.
Eli viime hetken muistutuksilla on nyt todella kiire.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1514886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813576SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312563SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402233Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä892102Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?241995Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861989Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191468Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1001283