Olisi tiedossa Saksasta tuotu -95 9000 CSE ja kilometrejä vain 110tuhatta mittarissa.Sisältä siisti mutta epäilyttää puhkikulunut vaihdekepinnuppi ja auton länässä oleva takaosa.Mitä epäilette, onko mittaria rullattu?Onko kenelläkään vastaavaa esim.200 ajettua?
Onko oikeat kilometrit?
CSE
132066
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Minulla -99 ja ajettu 110tkm, joten kyllä sinuna olisin varovainen. Eli sillä sinun autolla olisi ajettu vain n.10tkm vuodessa. Miksi se nuppi olisi niin kulunut jos ajettu niin vähän? Ja yleensä tuollaisilla isoilla autoilla todella ajetaan paljon, eikä mitään pikku kauppareissupyrähdyksiä.
Kilometrien pitävän kutinsa .Nuppi on nahalla päällystetty ja kahdesta kohtaa rikki.
Esisarjasta olen kuullut mutta jälkisarjan autot on harvinaisia. Tonnarin valmistus loppui 1998. Onhan sitä nuppia voinut vaikka jonkun orava jyrsiä.
Käydessäni Saksassa kesällä 2001 oravani pääsi karkuun hetkeksi ja paikallisen Santtukerhon jäsen löysi ne jonkun Saabin penkiltä.
että täällä Nakuillaan ihan porukalla...
Itse ostin reilut neljä vuotta sitten CSE vm.-94:n ajettu 144tkm ja siinä oli kulunut sekä hieman saumasta revennyt vaihdekepin nahkanuppi. Kilometrit todennettu huoltokirjasta ja Laakkosen huoltorekisteristä. Nyt ajettuna 275tkm ja nuppi edelleen saman näkoinen. Ei siis kulunut sanottavasti lisää. Toisilla vaan on tapana hiertää ja nyhjätä kaikkea käsillä olevaa. Vaikea on purkamatta edes varmasti todeta onko jollakin Saabilla ajettu 110tmk tai 210tkm, varsinkaan kun ei tiedä käyttöolosuhteita ja Saksassahan tuo korin pirulainen pysyy varsin hyvässä kunnossa. Vaikutelma syntyy kokonaisuudesta ikä, moottori, vaihteisto, vetonivelet, tukivarret, kori jne... ja sittenkin on vain arvio.
Kokeneet SAAB korjaamot, kuten TOREK Pk-seudulla, tekevät arvioita. Pikkuinen kustannuserä verrattuna auton hintaan ja saa arvion mm lähitulevaisuudessa tulevista rempoista.
Jukan vehjettä Turus, jollet tiedä missä sijaitsee aja Tampereentie info-pisteelle ja kysy meikatulta naiselta missä hänen hääjuhlansa vietettiin.
jukka ja sen vehkeet olla tällä hetkellä lusimassa...
Kävin näyttämässä kahdessa ei paikassa ja arviot liikkuivat 350 tuhannessa.
On käynyt porakone kuumana Saksassa!No onneksi näyttää olevan Länsi Autossa samanlainen myynnissä.Illalla katsomaan.
Eli yrität myydä omaa suomiautoasi ja pelottelet ostajat pois hyvin tuontiautojen kimpusta.
Minun nimimerkkiä ei saa kopioida.
Kannattaa olla tarkkana.Itseäni kusetettiin mutta olen niellyt vitutuksen ja kehun peliäni.