Ihmetyttää nämä kulahtaneet ja vartalonsa menettäneet äidit. Olen kuullut usein väitteitä, että raskaus pilasi vartalon tai ettei kuntoiluun ole aikaa. Tämähän on p****puhetta. Vartalon saa oikein timmiin kuntoon jos haluaa raskauden jälkeen.
Miksi ei ole aikaa? Aikaa on kyllä. Esimerkiksi hyvä crosstrainer-laite kotona mahdollistaa treenauksen lasten nukkuessa tai lasten isän katsoessa lasten perään. Jo kolmen tunnin harjoitusta viikossa tekee ihmeitä.
Ja väitteet ei ole rahaa? Usein näillä äideillä on rahaa vetää röökiä aski päivässä, joka tekee 180 euroa kuukaudessa eli yli 2000e vuodessa. Tällä rahalla saa jo paljon mainioita kuntoilulaitteita.
Olen itse äiti ja treenaan 4 kertaa viikossa 1.5 tuntia kerrallaan. Kroppa on huippukunnossa ja mieli virkeä! Kaikki selitykset, miksi ei voida kuntoilla, ovat pelkkiä tekosyitä ja niitähän ihmiset keksivät hyvin helposti.
Kunnioittakaa naiset itseänne ja puolisoanne ja pitäkää ulkonäöstänne huolta. En voisi koskaan loukata omaa miestäni sillä, että hän joutuisi katsomaan lihavaa ja epäsiistiä naista.
Äitien rupsahtaminen - mikä syynä?
15
298
Vastaukset
- Kärsä ernesti
no eihän suomalaisilla töpöjalkaisilla ja pömppömahaisilla ole koskaan hyvää kroppaa ollutkaan, sitten on hyvä valittaa että raskaus sitä ja tätä, vei jotain mitä ei ikinä ole ollut olemassakaan
- suoraan sanottuna. .
Who gives a shit?
- 2+2
Olet joko perusläski tai joku telkkariin haluava kuntoilupaviaani. Suomalaiset ollaan perusläskiä kansaa (Ei ihan jenkkitasoa viellä) ja jokainen kuntoilee just niin paljon kun haluaa. Se että sinulla on neljä lasta ja kroppa kunnossa ei kiinnosta ketään muuta kun sinua ja ehkä miestäsi, riippuen avioliiton pituudesta tietenkin.
Kunnostaan huolehtiva odottava äiti on kun alkoholiton suomalainen mies. Harvinainen näky. :P - kokemusta on
Ihan normi kävelylenkki riittää kuntoiluksi. Läskit eivät tule liikunnan puutteesta, vaan liiallisesta viljasta (varsinkin vehnä) ja sokerista.
- 8uor
Ei siinä merkitse vilja tai sokeri, vaan se että syö enemmän kuin kuluttaa.
- kävely ei riitä!
Höpö höpö. Kävely ei kiinteytä kroppaa eikä muokkaa niitä alleja ja muita käsivarsien lihaksia tai tee timmejä vatsalihaksia. Vain kunnon treenillä saadaan vartaloon muotoa. Kävely parantaa kuntoa kyllä, muttei ulkonäköä, ei sitten yhtään.
- nainen 170cm/57kg
kävely ei riitä! kirjoitti:
Höpö höpö. Kävely ei kiinteytä kroppaa eikä muokkaa niitä alleja ja muita käsivarsien lihaksia tai tee timmejä vatsalihaksia. Vain kunnon treenillä saadaan vartaloon muotoa. Kävely parantaa kuntoa kyllä, muttei ulkonäköä, ei sitten yhtään.
Ooh, olen sitten tosi onnekas, kun olen saanut itseni kävelemällä kiinteäksi ja entisiin mittoihini kolmen lapsen jälkeen!
- naiset kaunistukaa!
Naisille on omia kuntoilukursseja, läskin lähetyskursseja, kauneuskursseja, kampaamoita ym joissa saa itsensä kauniiksi. Ja kun kiertää kalja viini ja karkkihyllyt kaukaa, se on jo hyvä alku.
Ootteko huomannu että erot johtuvat siitä kun viamo on mitä on?
Ei ihme että mies katselee uutta jos oma vaimo ei kuntoile ja laihduta, eikä miellytä miehen silmää.
Mies kaipaa kaunista ja rempseää hyvän ulkonäon omaavan naisen itselleen, miehet vaan paranee vanhetessaan mutta naiset rupsahtaa.- jaa-aa
Miehet kuitenkin kuolevat nuorempana....
- nainen 170cm/57kg
jaa-aa kirjoitti:
Miehet kuitenkin kuolevat nuorempana....
Kyllä ja vanhenevatkin naisia nopeammin.
- Really!!?
Hienoa, että kuntoilet. Ehkä kuitenkin kannattaisi treenata myös yläpäätä, jotta toisten kuntoilemattomuus ei aiheuttaisi sinulle ongelmia.
- Täsmälleen näin
Kaikki eivät tarvitse timmiä runkoa.
- pyhäyksinkertasuus
Mulla on kotona crossari ym. Mut lapsilta ei sen vertaa saa rauhaa että vois jumpata. Toisaalta kaikkien kotihommien ym. Jälkeen ku on menny 12 h niin ei enää jaksais. Kuntosalille haluaisin mut jos vien 2 ja 4 vee muksut sinne niin joku varmaan valittas ku ne ei olis nätisti sielä. T: 175cm ja 60 kg, joka ei ehdi itse syödä ilmeisestikään ainakaan liikaa.
- njaahans
Se että kuntoilee ei takaa sitä että omaa aivot !
- turhaa2
Miten niin rupsahtavat? Olen 45, terve ja hyvässä kunnossa. Syön tavallisesti ja monipuolisesti, en varsinaisesti harrasta liikuntaa. Olen pysynyt rupsahtamatta, vaikka en ole tehnyt mitään erityistä asian eteen. Tavallinen terve elämä ilman tupakkaa, laihdutuskuureja ja juopottelua, normaali arkiliikkuminen mitä päivän askareet tuo tullessaan, se riittää.
Kaunistukseen riittää jos hiukset on kunnossa ja iho hoidettu, siistit vaatteet ja reipas mieli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913178Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729621Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h959113Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k207756Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386724Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1486158Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri153134En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3911209Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71154YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl841000