te vl-miehet. On epäinhimillistä vaatia ihmistä synnyttämään 10-20 lasta. Miksi te vl-miehet opetatte Raamatun vastaista oppia "ehkäisy on syntiä", jolla taakoitatte liian monen vl-naisen elämää uupumukseen, väsymykseen ja jopa masennukseen saakka?
Siksikö, että teidän ei tarvitse synnyttää?
Siksikö, että teidän ei tarvitse synnyttää?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tuo on vain yksi tapa laittaa vaimot ahtaalle. Mutta sortamisesta puheen ollen naisia ei valita ollenkaan korkeampiin ja vaativimpiin tehtäviin kyseisessä orkesterissa!
ekäisemättömyys ei ole raamatunvastaista!!!!!!!!!!!!
Ottamatta kantaa, onko ehkäisy synti, se ei siitä kuitenkaan tee raamatunvastaista!!!(siis se että ei ehkäise)
ehkäisemättömyys tietenkään synti ole. Kuka niin on väittänyt?
Sen sijaan Raamatun vastaista on oppi: "Ehkäisy on syntiä". Ymmärrätkö nyt?
Ehkäisy nimenomaan on Raamatun mukaan syntiä.
Lapsi on Jumalan lahja.
on rauhanyhdistyksen opetuksen mukaan syntiä. Raamatun mukaan se ei ole syntiä. Kyseinen valheoppi kaikuu rauhanyhdistyksillä, jotta turvataan vl-herätysliikkeen jäsenmäärä jatkossakin. Äitien terveydestä viis!
Sekö ehkäisystä tekee mielestäsi synnin, että lapset ovat Jumalan lahja?
Eikö Sinulle ole pienenä opetettu, että jos joku antaa lahjan se pitää ottaa vastaan. Etkö haluaisi vastaanottaa lahjaa, jonka Jumala sinulle antaa?
oli siitä, onko ehkäisy Raamatun mukaan syntiä. Ei ole.
Jumala ei pakota avioparia lisäämään perheen lapsimäärää 1/vuosi. Jumala haluaa, että myöskin vl-perheet voivat hyvin ja vanhemmat jaksavat olla isä ja äiti olemassa oleville lapsilleen. Tarpeen vaatiessa käytetään ehkäisyä. Siihen pakottaa vain vl-herätysliike Raamatun vastaisella opillaan "ehkäisy on syntiä". Tällä valheopilla aiheutetaan tarpeetonta pelkoa niiden vl-avioparien keskuudessa, jotka eivät uskalla ottaa tässä asiassa todesta Raamattua vaan uskovat kyseistä vl-valheoppia.
On varmaan turha piilotella tosiasiaa: Melkein jokaisessa VL.Perheessä Kortsu on säännöllisesti käytössä.. Poikkeuksena on ns. himolestat, jotka ovat ottaneet kirjaimellisesti tämän "ehkäisyyn liityvän mielipiteen". Tästä vankka todiste lienee se, että suviseurojen eli lestojen kokoontumispaikan lähialueilta loppuvat kondomit ja muut ehkäisyvälineet, kun kauppiaat eivät ole osanneet siihen varautua!! Myös Alkoholin myynti on huimaa suviseutojen läheisyydessä.. Usein suviseuroissa menoa yöaikaan katsellessani olen huomannut, kuinka monessa teltassa ja asuntovaunussa on niinsanotusti meno päällä.. teltat huojuu ja asuntovaunu hytkyy))))!!
T: Suviseuroissa ollu
HAH HAA!!!
te ei vl-miehet?
Miksi olette Euroopaan väkivaltaisimpia? Miksi uskottomuutenne ja alkoholin liikakäyttönne ovat kaksi suurinta syytä karuihin avioerotilastoihin?
On epäinhimillistä pahoinpidellä vaimoaan tai rikkoa luottamus avioliitossa ja samalla mahdollisesti myös koti omilta lapsiltaan. Ei se ole Raamatun opetuksen mukaista.
Taakoitatte liian monen ei-vl naisen elämää vastuuttomuudellanne ja moraalittomuudellanne, uupumukseen, väsymykseen ja jopa masennukseen saakka.
Noita voisi välillä miettiä, siinä ohessa kun ilkkuu kanssaveljiään, jotka pääsääntöisesti kunnoittavat naisiaan esimerkillisesti ja huolehtivat jälkeläisistään kuin Miehet.
kommenttisi ei liittynyt millään tavalla tähän avaukseen.
Minusta se liittyi 1:1.
Niin tyhmä en kuitenkaan ole, että juuri Sinua noista syyttäisin.
"ehkäisy on syntiä"
oheinen vl-herätysliikkeen opettama Raamatun vastainen oppi liittyy
- Euroopan väkivaltaan
- alkoholin liikakäyttöön
- uskottomuuteen
- avioeroihin
joista kirjoitit edellisessä kommentissasi?
Alkuun sanoisin, että on aivan hassua puhua tällaisessa yhteydessä vain miehistä. Kyllä naisellakin voi olla uskonnollinen vakaumus :)
Olen oman uskoni perusteita miettiessäni tutkinut paljonkin Raamattua. On asioita vl-liikkeessä, jotka liittyvät enemmän liikkeen kulttuurihistorialliseen perinteeseen, kuin Raamatun opetukseen. Jos aiempia kirjoituksiani on osunut silmiisi, tiedät, mitä tarkoitan.
Mutta käsitystä seksuaalisuudesta en liittäisi niihin asioihin. En pidä sitä Raamatun vastaisena oppina. Minusta on luonnollista ja luomisjärjestyksen mukaista, että lapsiin suhtaudutaan miehen ja naisen välisen rakkaussuhteen arvokkaana seurauksena, Jumalan lahjoina. Tunnen voimakkaasti, että en halua puuttua siihen. Ja henkilökohtaisesti olen ollut hyvin onnellinenkin lapsineni. Esim. omaan vl-naisen tilanteeseeni liiettynä Sinun mielipiteesi kuulostavat ennen kaikkea ymmärtämättömiltä.
En maininnut "Euroopan väkivaltaa" vaan viittasin viime aikoina paljon esillä olleisiin tilastoihin, joiden mukaan mukaan suomalaismiesten toimesta tapahtuu Euroopassa eniten naisiin kohdistunutta perheväkivaltaa. Otaksuin, ettei kukaan ole välttynyt niitä huomaamasta.
Yhdistin nämä näkökulmat esittämiisi ajatuksiin siksi, että mielestäni käsittelit asiaa todella yksioikoisesti. Sikäli, että tosiaan raflaavasti puhuit "miesten sortamista naisista" (siis minustakin) ja otit kokonaistilanteestamme esille vain yhden yksityiskohdan, jota sitten tarkoitushakuisesti paisuttelit.
Jos esim. naisten onnellisuutta halutaan objektiivisemmin arvioida, on syytä ottaa vertailun kohteeksi suomalaisen naisen onnellisuus parisuhteessaan keskimäärin ja vl-naisen onnellisuus parisuhteessaan keskimäärin. Naisten onnellisuuteen ja vaikkapa masennuksen kehittymiseen vaikuttavat muutkin tekijät kuin lapsiluku.
Tällaisia tekijöitä ovat esim. mainitsemani yleisimmät avioerosyyt, joista on olemassa tilastoja. Ei voida vertailla eri ryhmiä keskenään ilman, että tutkimisen kohteeksi otetaan tasapuolisesti molempien ryhmien vertailtaviin ominaisuuksiin vaikuttavia tekijöitä. Siitä johtui rinnastus.
Se tietysti on sinänsä kaunista, että noin kannat huolta meidän naisten hyvinvoinnista ja siitä, että oikeus ja kohtuus kohdallamme toteutuisi. Minulla on sen perusteella täysi syy olettaa, että omassa yksityiselämässäsi teet parhaasi lisätäksesi naisten hyvinvointia. Sinunkaltaisiasi miehiä ei ole koskaan liikaa! :)
"Sinunkaltaisiasi miehiä ei ole koskaan liikaa! :)"
Päivä on pelastettu.
"Mutta käsitystä seksuaalisuudesta en liittäisi niihin asioihin. En pidä sitä Raamatun vastaisena oppina. Minusta on luonnollista ja luomisjärjestyksen mukaista, että lapsiin suhtaudutaan miehen ja naisen välisen rakkaussuhteen arvokkaana seurauksena, Jumalan lahjoina. Tunnen voimakkaasti, että en halua puuttua siihen."
Seksuaalisuus sinällään on arvokas asia sekä side naisen ja miehen välillä. Jokainen pariskunta kokee lapset ja lapsiluvun omalla tavallaan. Sinä tunnet voimakkaasti, että en halua puuttua Jumalan lahjojen määrään. Jollakin toisella avioparilla tunteet saattavat olla toisenlaiset. He ehkä kokevat olevansa tällä hetkellä kurkkuaan myöten taakoitettuja.
Toisaalta seksuaalivietti ja -tarve on ihmisellä varsin voimakas. Nyt kun vl-herätysliike opettaa ehkäisyn olevan syntiä, niin se johtaa siihen, että riittävästä elämäntaakasta huolimatta jatketaan seksuaalista kanssakäymistä ilman ehkäisyä tavallaan "herätysliikkeen käskystä" sekä pelon vuoksi ja lapsia tulee lisää. Tämän seurauksena saattaa "pannu kiehua yli" ja koko perhe kärsii. Vanhemmat lapset joutuvat sijaisvanhemmiksi, vanhemmat itse uupuvat jne. Tämä on uhkakuva, joka voi todellakin konkretisoitua käytännön elämässä.
Koska Raamattu ei suinkaan selvästi sano ehkäisyn olevan syntiä, niin silloin vl-herätysliike tekee täysin väärin opettaessaan kyseistä oppia. Vl-saarnaajat ja muut "ehkäisy on syntiä" opin kannattajat hakevat tukea hyvin heppoisista raamatunkohdista nimenomaan tähän kysymykseen: a) Lapset ovat Herran lahja b) Tapaus Oona c) Täyttäkää maa.
Nuo kaikki ovat varsin hakemalla haettuja kohtia tukemaan tätä itse keksittyä oppia "ehkäisy on syntiä".
Minusta on hieman omituista verrata aivan erilaisia ryhmiä tai parisuhteita toisiinsa esim. avioerotapauksissa.
Jos ihmiset elävät ilman uskonnon tuomaa turvallisuutta, vakavuutta ja Hengen halua, niin on outoa rinnastaa heitä sellaisiin, joilla tämän aspektin sanotaan olevan tärkein. Usko antaa ihan toisen pohjan suhteelle, ainakin pitäisi antaa, jos se on todella ensisijainen. Niillä joilla se ei ole, niiltä on turha edellyttää uskonnollista vastuuta ja elämäntapaa. Ainakaan tuolla alueella. Eli ehkäisemättömyyttä.
Usein noissa surullisissa nykyisissä parisuhdeongelmissa ei ole kyse yksinomaan miehen tunnevammaisuudesta, vaan se vamma koskee molempia. Eletään yleensäkin vastuuttomasti ja seuraukset ovat sen mukaisia. Ei syy ole vain miesten sielläkään! Eikä ratkaisu ole ehkäisyn kieltäminen.
Olet paljon lukenut ja tiedätkin paljon eri kohtaloita sisällä ja ulkona. Siksi ymmärrät sen, että se mikä sopii sinulle ja perheellesi oikeana ratkaisuna ja suhtautumistapana, ei sovi jollekin toiselle lainkaan. Iloitset vapaasti omastasi. Ja teet niin kuin tunnet oikeaksi! Omat voimasi ja rajallisuutesi huomioiden. Siihen sinulla on oikeus. Mutta sinun ajattelusi ei ole viimeinen, ehdoton totuus, jonka pitäsi olla kaikkien osana ja velvollisuutena. Eihän? Ei edes uskovaisten?
Aloituksessa kysyttiin, miksi miehet vaativat? Se on todella väärin, jos miehet vaativat. Tiedämme, että jotkut vaativat uskonnon varjolla! Tiedät sen itsekin! Pidät vääränä?
Voimia sinulle ja perheellesi? On ihana asia, kun jaksat perheestä ja lapsista huolehtia ja antaa hyviä eväitä rakastamalla heitä. Jos väsymys valtaa ja voimat uupuvat, niin silloinkin saa luottaa ratkaisunsa Jumalan käsiin ja uskoa, että vaatimukset eivät kuulu pakkona elämään. On lupa silti ELÄÄ. Lupa levähtää! Näin minä ajattelen monen lapsen äitinä.
Niin, itse koen voimakkaasti kuten edellä kerroin. Ulkopuolisten riekkuminen tuntuu kurjalta silloin, kun haluaa kunnioittaa omaa sisintään ja toimia omantuntonsa mukaan. Sekin on ihmisen perusoikeus.
Tärkeätä on myös ymmärtää, että ei tämä sen kummemmin ole "miesten intresseissä". Isosta perheestä huolehtiminen on varsin kova pesti isillekin, vaikkeivät he itse synnytäkään. Kaikkea muuta perheensä eteen kyllä sitten tekevät paidanhelmat viuhuen.
Vl-naisilla on yleensä hyvät miehet ja turvalliset kotiolot. On vankka perusta koko arkiselle elämälle, kun parisuhde on rakennettu voimakkaan sitoutumisen ja kunnioittamisen kivijalalle. Se vaikuttaa kaikkeen jaksamiseen todella paljon.
Onhan tutkittukin esim. työuupumusta, että jos työpaikalla on hyvä ja kannustava henki, ihminen jaksaa vaikka mitä. Taas konkreettinen epävarmuus, luottamuspula, negatiivinen tunneilmasto, pettymykset yms. asiat ovat raskaita henkisiä taakkoja, jotka kuluttavat ihmisen nopeasti loppuun, varsinaisesta työtaakasta riippumatta.
Tästä mielestäni johtuu, että vanhoillislestadiolaiset perheet kuitenkin keskimäärin voivat niin hyvin. Ja käypäs huvikses katsomassa, emme me "naisparatkaan" niin kärsineitä raakuilta välttämättä näytä!
Tietysti hyvin ovat asiat näissä suhteissa monissa ei-vl-perheissäkin.
Mutta joissakin edellä esittämissäsi näkemyksissä olet kyllä oikeassa. Joissakin perheissä varmasti voimat ovat koetuksella, joillekin suuren perheen haaste on ylivoimainen, toisille kasaantuu muitakin ongelmia jotka lisäävät ison perheenkin kuormittavuutta. Itsekin olen läheltä seurannut tapausta, jossa nuori äiti uupui täysin ja oli helposti nähtävillä, että siihen johti juuri liian raskaalta ja hallitsemattomalta tuntuva perhetilanne.
Jättäisin asian silloin perheen omantunnon kysymykseksi. Kyllä ihminen tietää, milloin on mahdottoman edessä. Sivullinen ei sitä voi tietää. Toisen ihmisen vakaata näkemystä oman itsensä tilasta tulee myös kunnioittaa, totta kai.
Kaiken kaikkiaan nämä ovat vaikeita, herkkiä ja tulkinnanvaraisiakin kysymyksiä. Koen, että minulla ei ole näihin kysymyksiin kovin selkeitä vastauksia. Siksi yritän löytää niitä omalle kohdalleni kuuntelemalla itseäni. Ja rukoilen viisautta, suhteessa sekä itseeni että lähimmäisiini.
Ja kiitos asiallisista kommenteistasi, kyllä näitä sopii kysellä ja miettiä!
"Jättäisin asian silloin perheen omantunnon kysymykseksi. Kyllä ihminen tietää, milloin on mahdottoman edessä. Sivullinen ei sitä voi tietää. Toisen ihmisen vakaata näkemystä oman itsensä tilasta tulee myös kunnioittaa, totta kai."
tilanteissa on huutava vääryys vl-oppi "ehkäisy on syntiä", koska se saattaa ns. mahdottoman tilanteen edessä olevan perheen helposti täysin epätoivoiseen tilanteeseen ja valtavien henkisten paineiden alle.
Olkoon vl-herätysliikkeen perusopetus, että lapset ovat Jumalan lahja ja heidät on soveliasta omien kykyjensä mukaan ottaa vastaan. Sen sijaan monille henkistä taakkaa tuottava "ehkäisy on syntiä" oppi pitäisi vl-herätysliikkeen purkaa pois, koska sille ei ole olemassa ehdotonta tukea Raamatussa.
Tuon suuntaisesti minäkin ajattelisin.
kuin minkä kantaa jaksaa.
Vaikka vl:miehet erehtyisivätkin väärin tekemään, meillä on tämä usko joka on meidän turva ja pelastus.
Jossakin elämän vaiheessa on varmaan asioista tarve puhua, ja silloin ne varmaan tällaisetkin asiat josta mainitsit, oikenee.
Ja silloin varmaan ja viimeistään silloin, tulee tielle taas ohdakkeitten sijaan kukkia.
Ja mikä parasta kaikki erehdykset ja väärät asiat siunataan puolin ja toisin anteeksi. Ja taas on askel keviä :).
Niin, silloin varmaan viimeistään tulee sellanen tunne kun mies esim.sanoo; Olinpa tyhmä silloin, en sitä ajatellut tarpeeksi.Annatko minulle anteeksi...
Ja eiköhän silloin jo kuitenkin tule myös tällä vl_vaimolla tunne, että nyt on kaikki puhdistunut. Senjälkeen kun hänkin vielä kysyy, että en se minäkään ole kaikkea osannut tehdä, annatko sinäkin minulle anteeksi,ja kun puolin ja toisin pyydetään ja annetaan anteeksi.
Niin eiköhän tällaisesssa tilanteissa tunnu vl.vaimostakin, että nyt on juhlat Kapernaumissa, ja on helppo taas jatkaa eteenpäin. Kun kaikki on puhdasta.
Ei mikään muu saa tällaista asiaa aikaan kuin oikea sydämmen rakkaus. Ja sehän se on pääasia avioliitossa.
Avoliittoja emme hyväksy, sillä silloin ihminen rakentaa liittonsa liian heikolle pohjalle.
Siis jos ihminen rakentaa talonsa hiekalle, kun myrsky tulee se hajoaa. Mutta kun sen rakentaa kalliolle ja kun myrskyt tulevat, talo pysyy kuin pysyykin pystyssä. Toivottavasti ymmärrät mitä tämä Raamtun vertaus tarkoittaa.
Jos selittäisn vähän miten minä sen ymmärrän: Se tarkoittaa ymmärtääkseni sitä, että kun vl:ien avioliitto on rakennettu Jumalan sanan varaan, se kestää. Mutta ulkopuolella se on rakennettu oman ymmärryksen varaan, ja siksi hajoaa.
Jos meidän pitäis tekojen päälle uskoa ja laki olis ainoa oikea ohjenuora, ei kukaan jaksais...
Mutta se anteeksiantamuksen voima on niin ihmeellinen lääke, että sitä haluaa unohtaa kaikki mikä on ollut väärin. Ja edessä on taas avoin tie, jota on taas helppo kulkea.
Tällaista armoetua ei ole missään muualla. Meillä on jo taivas maanpäällä. Mutta sinä avaaja olet sokea,koska olet uskosta osaton ja sen vuoksi et näe.
Osta silmävoidetta että näkisit. Ota usko vastaan niin sinullekin aukeaa toisenlaiset näköalat ja uskallan luvata, että sinustakin tulee onnellinen, kun vielä toiset uskovaisetkin rakastavat sinua tällä taivallisella rakkaudella.
Se on ainakin minuun tehonnut ja auttaa monesti ihmeellisesti arkielämän eri vaiheissa eteenpäin.
Sekin on ihmeellistä että kun ihminen on saanut tätä "oikeaa silmävoidetta", se parantaa näön niin hyvin, että toisten vikoja ei edes huomaa, vaan oma syntisyys ja puutteet alkaa näkymään.
Ja haluua luopua omista synneistä ja tehdä parannusta niistä.
Eikö nyt avaaja olis hyvä kääntää lehteä...
Eihän toki Jumala anna raskaampaa taakkaa kuin jaksaa kantaa. Hän on luvannut antaa hyviä lahjoja, jo ennen kuin edes itse osaamme pyytääkään. Lapset ovat lahjoja. Aviorakkauden haluttuja hedelmiä. Ihania lahjoja. Entä (avio)raiskausten tai syrjähyppyjen hedelmät? Onko niitä? Ovatko ne Jumalan tarkoittamia lahjoja? Niitäkin sattuu ja tapahtuu. Eivätkä varmaan ole kovin toivottuja tai haluttuja. Voivat olla sellaisia taakkoja ettei terveenä selviä?
Miksi sitten ihminen joskus saa osakseen kärsimystä ja yli voimien meneviä taakkoja? Jumalan syytäkö? Eiköhän siinä monesti esim. toinen ihminen ole aiheuttamassa tuskaa toiselle? Vaikka se rakas aviopuoliso heikkoudessaan tai taitamattomuudessaan? Mutta Jumala voi antaa anteeksiantavaista mieltä, jottei tuo taakka olisi viemässä meitä toivottomuuteen ja epäuskoon.