Retkeillessä polvi menee semmoiseen kuntoon ettei esim. rappusia pääse alaspäin kunnolla. Kipu on polvessa "sisällä". Tämä on tapahtunut muutaman kerran eikä kovin kovaa rasistusta edes tarvittu. Kengät on ok, toisella reissulla ei ollut edes reppua.
Mikähän vaiva mahtaa olla ja mistä apuja?
Mikähän vaiva mahtaa olla ja mistä apuja?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuulostaa siltä, että olisi hyvä käydä näyttämässä polvea lääkärille...he voivat sen kuvata ja tutkia, mikä aiheuttaa kuvailemasi vaivat.
Voisi olla ihan paikallaan. Toisaalta tilanne on semmoinen että vaiva jatkuu pari-kolme päivää ja sitten polvi on taas kunnossa. Jos vaivaa ei ole niin hankala lienee tutkia? Luulenpa että kuvauksiin ei noin äkkiä pääse...
Mietin olisiko sauvoista apua retkeillessä?
Lääkäriin vaan!
Oma kinttuni on ollut vuosia ongelma, alkava nivelrikko kolmekymppisellä. Kiukkuisena polveni tuntuu siltä, kuin joku olisi raapinut sitä sisältä ja se jomottaa ilkeästi. Pahimmillaan on nestettä kertynyt kunnolla. Apuna on ollut kirurgin veitsi, mutta isoimman avun on tarjonnut säännöllinen jumppa ja muu liikunta. Polvea tukevat lihakset on ollut pakko kuntouttaa kunnolla. Plussana on tullut sitten liikunta muuten, uusi innostus.
Äkkiseltään runsas fyysinen rasitus tottumattomaan ja mahdollisesti löysään polveen on varma tapa saada kurja ja kivulias kinttu.
Mulla on polvet kipeytynyt aina kun menee vaikka laskemaan kumpareikkoa tai kävelee kivikkoisessa vuoristossa, mistä varsinkin laskeutuessa polvet kipeytyy niin että tarvii buranaa/paracetamolia. Viime kävelyrreissulla jopa niin että oli vaan melko kipeet, mutta hotellin hissin ollessa varattu portaiden alas kävely sai toisen jalan polven niin kipeeks että ei meinannut enää kävelemään pystyä.. joka kerta aina kun uudenlaista rasitusta tulee. Kun lihakset on vähän tottunut touhuun on kipu hävinnyt.. eli reeniä vaan. Jos ei auta niin sit ehkä lekuri auttaa?
S
Sama vaiva minullakin, täytynee lisätä treeniä tässä talvella niin nähdään keväällä sitten vieläkö koskee. Jos koskee niin pitääpä konsultoida tohtoria sitten.
Toki täytyy myöntää että noille reissuille on lähdetty melko kylmiltään.
Kipupiste on muuten siinä kun polven ulkosivulla on se nappula niin siitä jonkin matkaa polvilumpion alle.
laittanut jo ennenkuin lähden tarpomaan, joko ideaalisiteen tai instrusta ostamani polven kohdalle pujotettavan napakan tuen - on muuten tosi hyvä.
Se kipuhan nimenomaan voi yllättää juuri alaspäin tullessa - voi olla tosi tuskien taival (kokemusta on).