Tohmajärveä on koskettanut suuri suru. Nuori autoilija törmäsi aikaisin aamulla siltaan lentäen autoineen joen yli metsään menettäen henkensä. Vauhtia on ollut ensitietojen mukaan runsaasti mutta vaikuttivatko keliolosuhteet kohtalokkaaseen turmaan herättää vielä pitkään kysymyksiä. Ikäviä nämä vai mitä?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015011819040110_uu.shtml
Autoilija lensi kuolemaan?
13
878
Vastaukset
- SiltojenUhrit R.I.P.
On kyllä kamala ja valitettava turma muttei ainoa laatuaan, viime syyskuussa Rovaniemen kylillä auto törmäsi sillankaiteeseen lentäen 50 metriä joen yli vastarannalle ja kuskilta henki pois, tää on vielä pahempi ko auto oli lentäny 70 metriä. Paha sanoa miten nämä tapaukset ovat niin samankaltaisia mutta kova oli kuskin kohtalo ja täysin turha. Jaksamista kylille.
- Nuoret "sankarit"
Totta mutta tuhoisin liikenneonnettomuus sattui tässä välissä marraskuussa Jämsässä, kun auto ajautui sillan rampilta neljän nuoren miehen kera ja putosi pyörätielle. Kaksi kuoli mutta kaksi sentään jäi henkiin niin tapauksen syille löytyy kertojat näille kahdelle ei.
Näitä kolmea tapausta yhdistää epäily suuresta tilannenopeudesta mietin vaan oliko syynä itsetuhoisuus vai pelkkä vauhdin hurma :-/
- Rane jojensuu
Miten autolle kävi??
- Osaaottava
Kumpi Tohmajoentien silta tässä on kyseessä Perttisenjoen vai Tohmajoen silta? On kait sillä sillalla kynttiloitä niinku asiaan kuuluu siitä ainakin tietäisi.
Niin, ihmisen elämä ja elämän vaiheet on aina ollut haasteellisia ihmiselle, mutta tänä aikana lie vieläkin haasteellisempi / haavoittuneempi.Ihmisen kielteiseen kokemukseen reagoiminen on suurempi vaikutuksiltaan kuin ennen.
- Täältä*Ikuisuuteen
Autuaita ovat he, jotka selviytyvät Tuonelan porteille ilman kärsimyksiä.
Täältä*Ikuisuuteen kirjoitti:
Autuaita ovat he, jotka selviytyvät Tuonelan porteille ilman kärsimyksiä.
Niimpä. Vakavasti pohtien. Asiat, joilla on ratkaiseva vaikutus ihmisen elämän tilanteisiin,- eivät ole ihmisen tahtotilan ulottuvilla. Ihmisellä ei ole käytettävissä ns. vapaata tahtoa tapahtumien valitsemiseen. Jos olisi, ei koko ihmiskunnassa olisi kärsimyksiä ja hylkäämisineen.
- vapaa tahto on
markkulievonen kirjoitti:
Niimpä. Vakavasti pohtien. Asiat, joilla on ratkaiseva vaikutus ihmisen elämän tilanteisiin,- eivät ole ihmisen tahtotilan ulottuvilla. Ihmisellä ei ole käytettävissä ns. vapaata tahtoa tapahtumien valitsemiseen. Jos olisi, ei koko ihmiskunnassa olisi kärsimyksiä ja hylkäämisineen.
Ihmisellä on vapaa tahto, emme ole robotteja....jo paratiisissa sai ihminen valta ja valitsi pahan!
vapaa tahto on kirjoitti:
Ihmisellä on vapaa tahto, emme ole robotteja....jo paratiisissa sai ihminen valta ja valitsi pahan!
Niin, ihminen ei voi valita synnyinmaata, sukua johon syntyy, ei vanhempia, ei geneettisyyttä ja kuitenkin näillä tekijöillä on ratkaiseva vaikutus ihmisen kehitykseen ja erikoisesti mieliukuvien rakentumiseen.
Niin, todellisuus vain on karua ihmeellisempi, miten ihminen on synnin orja ja orjalla ei koskaan ole ollut omaa tahtotilaa käytettävissä. Paratiisissa ollessaan ihminen ei ollut (vielä) synnin orja.
Jos ihmisellä olisi vapaa tahto/tila, niin kukaan,- edes hullu ei omaisi ongelmia ja riippuvuuksia jne...., mutta niin vain todellisuus on, miten ihmisen mieli ( kollektiiviesti) on ongelmoitunut eritasoisesti. Todellisuudessa siis ihmisen mieltä / elämän tilanteita ohjaa eri tapahtumat ja näihin kokemuksiin / tapahtumiin ei ihmisellä ole mahdollisuutta vaikuttaa. Asiat vain ohjaantuvat ja ihmisen osa on sopeutua tai taistella vastaan.
Geneettisyys ja elinympätistön kokemukset ohjaavat ihmisen kehitystä ja ihmisen osa on vain havainnoida hedelmät kehityksestään.
- Väistämään joutunut
Parempi kun sattui tuolla sillalla kuin Kemien keskustan ralliradalla.
- Lautturi Autostraada
Moni nuori kaveri menetti ystävänsä ei ole helppoa tämä. Toivottavasti edes yksi tohmajärvinen nuori ottaa tästä surmanrallista opikseen ristejä on noussut siltojen ja maanteiden varsille jo tarpeeksi monta.
- Autoton kulkija
Kumpi silta se oli, kai siellä on jäljet näkynyt?
- se meni jo!!!
Autolla lentämisen yrittäminen on yleensä sukuvika tms, viisaammat lentää lentokoneella!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3365351Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222707Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841885Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141581
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181543seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241464Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413