Mitä tavallisissa kaupoissa myytävää kahvia kannattaisi keittää mutteripannulla? Joskus olen saanut keitettyä hyvät kahvit ulkomailta tuomallani paketilla, mutta Suomessa en millään löydä hyvää.
Espressokahvia saattaisin juoda, mutta pannun käyttöohjeessa kielletään käyttämästä sellaista. Hienojakoinen jauhe voi nimittäin tukkia laitteen.
Olen myös kokeillut ns. tavallisia kahveja (tummapaahto Juhla Mokka, Presidentti, Costa Rica, Rainbow... joiden paketissa on ranskalaisen keittimen kuva), mutta ne ovat liian laimeita. Kunnon mutterimokanhan pitäisi olla niin vahvaa, että maito pitää kuumentaa myös. Näillä normikahveilla siihen ei juuri ole tarvetta.
Mitä jauhetta muteripannuun?
5
166
Vastaukset
- resso
Kokeile Paulingin espressokahvia, http://www.paulig.fi/tuotteet/espressot
Noita löytyy lähes jokaisesta kaupasta. - kavimaistelija
Isommissa marketeissa on vaikka mitä kahveja.
Jos olet harrastaja, ei varmaan haittaa jos purkki kahvia maksaa hieman enemmin??
Ostin lavazza kahvia, siinä on mokan kuva kyljessä. kaupassa oli vaikka miten paljon kahveja, jotka on tarkoitettu esim: mokaan
Ulkolaiset kahvit voi olla jauhatukseltaan hyvinkin hienoja, varsinkin jos ovat valmistettu maassa tai alueella jossa on kovaa käyttövesi. Suomen pehmeään käyttöveteen keitettynä kahvista saata tulla aivan samanmakuista kuin valmistaja on meinannut.
Tavallinen hinta ulkolaiselle kahville prismassa taitaa olla noin 4€/250g, joka ei mielestäni ole paha, jos harrastusmielessä maistelee. - hienosäätö
http://ruoka.ts.fi/jutut/mutteripannukahvia-baristan-tapaan/
http://www.ristretto.fi/foorumi/index.php?topic=1146.0
arabicaa suosin, mutta sitten löysin http://bestbeans.eu/tooted - luomukahvi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä402997- 702467
- 1742324
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?332008- 181416
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411366Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221363- 131249
- 101244
- 221221