putkimallinen, johon piti itse laittaa valmiitten ruoanottoaukkojen alle muovinen orsi osa. Sellainen oli tuolla ruokintapaikalla, ja hemmetin hyvin tyhjeni auringonkukansiemenistä, tiedä sitten kuka kävi tyjentämässä, viikossa meni tyhjäksi. Mutta nyt sitten huomasin, että kaksi niistä putken reiän kohdalla olevista ruoan säännöstelijöistä tai mitä lie nimeltään oli irronnut, lintu tai joku irrottanut, yksi löytyi maasta, mutta toista en nähnyt missään.
Auttaisko tavallinen pakkausteippi pitämään tuollaisen paikallaan, vai luuletteko, että lintu repii senkin irti. Aika tiukasti ne kyllä siinä putkessä tuntuivat olevan. Ja mistähän keksisin siihen yhteen aukkoon nyt jonkun siementen ulos valumista estävän tukkeen, josta sitä ruokaa lintu kuitenkin voisi saada.
Maitopurkin korkkiosa? Limsapullon kaulaa korkkiosan kera?
No, huomenna täytyy käydä katsomassa - vai olisko hävinneet loputkin reiän tukkeet.
Kumma juttu, että vieressä, parin metrin päässä on lintulauta, siemeniä täys, se ei nyt sitten ollut ollenkaan suosiossa, tämä putki oli parempi.
Omenanpaloja olin laittanut yhteen talipallotelineeseen, no, nyt oli nekin hävinneet. Toivottavasti lintu, tai vaikka oravakin, kunhan ei vaan joku ilkivallantekijä... :9
Eipä tuo putki paljon maksanut, alle neljä euroa prismassa, joku plantagen tai muu myy niitä neljällä-viidellätoista eurolla, mutta olisko niissä sitten vahvemmat nämä ruuansäännöstelijät?
Muovinen lintujen ruokinta-automaatti
teipilläkö...
1
217
Vastaukset
- tokko tulee vastaust
Tuskin tuohon kysymykseen mitään vastausta tulee, mutta voi siis sanoa niin, että kun ruoka loppuu tai on loppumassa, niin tintit suuttuvat ja hajottavat ruokinta-automaatin jos ei heti olla täyttämässä. Mutta sitä vaan, että tintti-hyvä, onhan siinä vieressä astia täynnä siemeniä! Meepä siihen.
No, vahingosta viisastuu...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2494514Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761695Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051532Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn161421- 511261
- 891185
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 471025