Vapiskaa K-kauppiaat

Suosittujen arkituotteiden hintoja lasketaan pysyvästi muutamasta prosentista jopa 37 prosenttiin. Esimerkiksi Oltermanni- ja Edam-juustoja, Reissumies-leipää, joitain jogurtteja ja jauhelihaa sekä Kotimaista-merkin rasvatonta ja kevytmaitoa saa huomisesta alkaen aiempaa halvemmalla hinnalla.
16159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Mikä ihmeen vapina tässä nyt muka tulee, k-ketju on tehnyt tuon saman tempauksen jo syksyllä. Ääsryhmä nyt vaan seuraa perässä. Tosin äässin alennukset mainostamillaan prosenteilla ei kyllä riitä pääsemään k-groupin kanssa samalle tasolle, koska esim cittareissa on ennen alennuksiakin ollut huomattavasti halvempaa.

Äänestä

Päivän paras uutinen tuli juuri: S-ryhmä alentaa kaikkia hintoja ja K-kauppa seuraa perässsä. Enää ei tarvitse hakea mitään Lidlistä ja sen perään puuttuvia tavaroita muista kaupoista.

Bravo, bravissimo! Rahat Suomeen eli kotimaahan!

Äänestä
  • Prisman alennetut tuotteet ovat 2 % tuotevalikoimasta. On todella halpaa ja edullista ja kun ynnätään hintojen nousu muissa tuotteissa, tilanne plusmiinus nolla. Mutta hienoa jos joku luulee hintojen oikeasti laskeneen merkittävästi.

    Lidl on edelleen halvin, ja mikä parasta, siellä ei ole plussa tai s-kortti pelleilyä.

    Äänestä

Tein eilen Saaristolaisleipiä 4 kappaletta. Menin ensin Lidliin, kadun toisella puolella. En saanut karkeita ruisjauhoja, vehnäleseitä, kaljamaltaita enkä leipäsiirappia. Sain kylläkin hiivaa, vehnäjauhoja ja omenamehua( käytän piimän sijasta mehua, tulee parempaa).

En kuitenkaan suivaantunut tästä, vaan jatkoin matkaani satakunta metriä ja sain puuttuvat tavarat Osuuskaupasta ja leivoin leivät.

Aina sama juttu, jos pitää oikeasti tehdä itse jotakin ruokaa: joko käyt Lidlissä ja sen lisäksi joko K-kaupassa tai Osuuskaupassa. Tai vain noissa suomalaisissa.

Näin se vain on ja turha tulla väittämään, että leivistäni ei tullut hyviä tai että itse ei kannata ruokaa tehdä. Tai että jos paikkakunnalla on Lidl, tulee siinä onnesta mykäksi.

Mutta onhan aina niitä, jotka eivät osaa itse ruokaansa tehdä, vaan elävät koko lyhyen elämänsä valmisruokien varassa. Onnea heille...

Äänestä

Kiitos Lidl käyn edelleen teillä hyvä henkilökunta,kassoja tulee heti lisää,hinnat on pysyviä,K ja S kaupoissa ei varmaankaan ole kauaa ale hinnat.Citymarketit täytyy panostaa pikkaisen henkilökuntaan ettei olla niin töykeätä.

Äänestä

Jos on noin vaikeaa, kannattaa tehdä kuten sanoit. Muuten elämä muuttuu vielä vaikeammaksi.....

Äänestä

Kupittaan Cittarin kauppias tienaa 3 miljoonaa euroa vuodessa, olisko syytä tarkistaa katteita?

Äänestä
  • Ja kehtasi poseerata vielä lehdessä miljoonatuloineen. Kertoo paljon kauppaketjujen johtajista, rahat pois ja köyhät kyykkyyn.

    Äänestä

  • ldldlmdmd kirjoitti:

    Ja kehtasi poseerata vielä lehdessä miljoonatuloineen. Kertoo paljon kauppaketjujen johtajista, rahat pois ja köyhät kyykkyyn.

    Mikä on kyykyttäessä, maassamme on maailman kallein ruoka tulotasoon verrattuna.

    Äänestä

lidl on nostanut hintoja tosi suppea valikoima sopii lihottajille olisi voinut lisätä ruoka valikoimaa, mutta onkin ruvennut myymään vaatteita ja jalkineita.

Äänestä

Kyllä nyt on Lidl-uskovaisilla hätä, kun muut ovat tulleet hinnoissa alas ja valikoima niillä on aivan jotakin muuta kuin mitä on saksalaisilla!

Mitähän ne nyt keksivät saksalaisen rahasammon eduksi?

Äänestä

S-ssästä taikka K-sta ei moniakaan tuotteita kannata ostaa, vaikka myisivät punaliputettuina -30 %! Lidl on siltikin monesti halvempi. Ja onhan vanha aina vanhaa!

Punalippujen pitäisi olla -50 %!

Äänestä

Mutta miten vastaa kisaan SiWa?

Äänestä
  • Kioski hinnoin

    Äänestä

Joo,eihän lidlin hinnoissa olekaan suomi-lisää kuin 50%

Freeway cola maksaa Skotlannissa 40p/pullo (noin 45c) ja suomessa lähes euron... tosin suomessa on hinnassa mukana pantti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lidil on halpa! kirjoitti:

Suosittujen arkituotteiden hintoja lasketaan pysyvästi muutamasta prosentista jopa 37 prosenttiin. Esimerkiksi Oltermanni- ja Edam-juustoja, Reissumies-leipää, joitain jogurtteja ja jauhelihaa sekä Kotimaista-merkin rasvatonta ja kevytmaitoa saa huomisesta alkaen aiempaa halvemmalla hinnalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu