Keskustelupalstat Suomi24.fi:ssä

Ovat alla olevan perusteella tarkoitetut julkiseen keskusteluun ja mielipiteiden vaihtoon. Ylläpito ei saa rajoittaa keskusteluja mitenkään ellei keskusteluissa rikota lakia ja en usko että luotsit ovat siinä määrin saaneet lakikoulutusta että osaisivat täsmällisesti kertoa missä kirjoituksen kohdassa ja miten lakia on rikottu. Tällaisissa epäilyttävissä tapauksissa luotsi tai ylläpito voi ottaa yhteyttä nettipoliisiin tai poliisilaitokselle jos epäilevät että on syyllistytty lain rikkomiseen eivätkä he saa itsenäisesti poistaa kirjoituksia koska kirjoitukset ovat tekijänoikeuden alaisia, ja kirjoituksiin on kaikille annettu maassamme ilmaisuvapaus joka ilmenee perustuslaissa.

Alla olevasta ei siis mitenkään ilmene että jokin laki määrittelisi mitä esimerkiksi Yleistä Satakunnasta-palstalle saa kirjoittaa vaan kyse on siis annetusta palstatilasta jonne voi kirjoitella mielipiteitään ja kannanottojaan.

von Lagerbom

Erityiset käytännöt Keskusteluissa

Suomi24 tarjoaa maksuttoman kanavan julkiseen keskusteluun ja mielipiteiden vaihtoon. Jotta keskustelupalstojen ilmapiiri säilyisi miellyttävänä ja kaikille sopivana, on kaikkien kirjoittajien noudatettava palstoja koskevia sääntöjä. Muistathan, että olet vastuussa omasta kirjoituksestasi ja sen sisällöstä. Kirjoittajaa sitoo Suomen laki. Keskustelujen ikäraja seksipalstoilla on 18 vuotta.

6

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siirtolohkare

      Onko keskustelua rajoitettu jos viesti on siirretty sille kuuluvalle palstalle?
      Suomi24:ssä on säännöt jotka koskevat kaikkia.

      Jos minä rupean kirjoittelemaan vaikka kukkasista tamperetta koskevalle palstalle, en ihmettele jos tampereen luotsi siirtää sepustukseni puutarhaosastolle.

      Palstajako on selkeä ja aihealueita on varmasti jokaiseen lähtöön.Viestit on siis helppo löytää alueelta jonka asioita tekee mieli lukea tai kommentoida.

      Jos nyt alettaisiin täysin kaoottisesti viestejä kirjoittelemaan minne sattuu, ei kukaan voisi olla varma enää mistä lähteä etsimään vaikkapa taloutta tai yhteiskuntaa koskevia viestejä koska ne voivat olla vaikka siellä tampereen palstalla tai helsingissä.

      En ole luotsi, enkä sellaiseksi halua.Kunhan koitan tässä tuoda oman kantani myös keskusteluun ja siihen minulla on myös oikeus :)

    • pelkkä lukija

      Mikäli suomi 24 palstajako ei sinua Lagerbom miellytä, voit lopettaa kirjoittamisen tänne, se on täysin vapaaehtoista. Säännöt ovat kaikkia varten, myös sinua.

    • huhu..

      Haehan Lagerbom itse luotsiksi. Niin näet minkälainen vastuu luotseilla on palstan ylläpidosta ja siisteydestä. Jonkun on pakko pitää jonkinlainen järjestys täällä.
      http://www.suomi24.fi/promo/luotsi
      Jos luotsia ei olisi, tämäkin suomi24 olisi samanlainen kuin esim. Ellit, tosin sielläkin pitää kirjoittaa aihepiireittäin.

    • N. Akkila

      Sananvapaus on yksi demokraattisen yhteiskunnan tunnusmerkki ja tukipilari.
      Sananvapaus ei kuitenkaan tarkoita sitä, että yksittäistä henkilöä / yritystä tms. saa vapaasti haukkua ja rääpiä.
      Sananvapautta ei myöskään ole sellainen, että rajoituksetta saa ja voi - vaikkapa täällä - kirjoitella ala-arvoisia, räävittömiä yms. asioita. Esimerkkeinä vaikkapa toisen henkilön haukkuminen vaikkapa "s***nan homo". En myöskään usko, että sanavapauteen vedoten joku haluaisi lueskella ulosteisiin tms. liittyviä asioita.

      Säkenöivä, asiallinen keskustelu on aina paikallaan. Kannattaa muistaa vanha sanonta, että "jos keskustelet idiootin kanssa, varmistu, ettei toinen tee samoin". Jörn Donner sanoi joskus: "Idioottien kanssa ei kannata väitellä."

      Nämä viisaudet pätevät myös nettikirjoitteluun erilaisilla palstoilla.
      Paras ylläpitäjä löytyy omasta peilistä; Kirjoitanko sellaista mitä itse haluaisin lukea?

    • A-lien

      Suomi24 on yksityinen yritys, jonka omistaa Aller media, heillä on julkaisu oikeus sivustoonsa ja täysi oikeus muokata siinä esiintyvää materiaalia. Vaikka sivusto tarjoaa keskustelufoorumit, on ne keskustelufoorumit palveluntarjoajan omaisuutta, jolloin palveluntarjoaja pidättää oikeudet päättää siinä julkaistavat viestit. Palveluntarjoajalla on täysi oikeus poistaa aivan kaikki keskustelut niin halutessaan, siihen ei voi Suomen lakipykälät vaikuttaa.

      Sinulla ei ole tekijänoikeudensuojaa, eikä sanavapautta yksityisen yrityksen omaisuudessa, eikä lain tarjoamaa julkaisuoikeutta. Mikäli haluat kyseiset oikeudet, täytyy sinun tehdä oma verkkosivu, jossa ylläpidät keskustelupalstaa blogia tms.
      Suomen laki ei velvoita mitään sivustoa julkaisemaan sinun viestejäsi, ellet ole omistaja, jolloin sinulla on hallintaoikeus.

      Mitä tulee Luotseihin ja Suomen lakiin, luotsit saavat aivan vapaasti sivuston omistajan suostumuksella ja ohjeistuksella poistaa parhaalla mahdollisella tavalla, omaa harkintaa käyttäen kaikki viestit. Suomi24:nen saa vapaasti päättää valitsemansa luotsit ja heidän toimintaohjeensa. Suomen laki ja virkamiehet eivät voi tähän vaikuttaa. Ainoa laki mikä pätee, on rikoslaki, mikäli sivusto sitä itse rikkoo, tai selvästi voidaan osoittaa törkeä laiminlyönti. Luotsien ei tarvitse osata Suomen lakia, sillä ainoa laki mitä voivat rikkoa on rikoslaki. Mikään sanavapaus, julkaisuvelvollisuus tms. Ei ikinä päde kenenkään kolmannenosapuolen verkkosivuilla.

    • Rouva 50

      Varmasti herra Laagebom ajattelee, tätä kirjoitustensa poistoa ns. ajojahtina häntä vastaan. Meitä on kuitenkin aivan varmasti monia, jotka olemme kyllästyneet hänen yksityiselämänsä rääpimiseen palstoilla ja ainaiseen narinaansa viranomaisia ja yhteiskuntaa yms. vastaan. Vuosia seuranneena näitä "julkaisuja"/ paljastuksia olen tuntenut suurta myötähäpeää. Onneksi asiaan on nyt mitä ilmeisimmin puututtu ja palstat saavat jatkaa omaa elämäänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      271
      4687
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2841
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1801
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe