Yamaha perämoottorin startti

Yamaha 9.9 vm 1996 toimii erittäin hyvin ja lähtee narusta käyntiin. Viime kesänä sähköstartti lopetti toiminnan. Osaako kukaan antaa ohjeita, mistä kannattaa vikaa lähteä etsimään? Akku on täydessä latingissa ja mitään näkyvää vikaa johdoista ei ole löytynyt.
2404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Akulta kaapelit starttimoottorin napoihin. Jos pyörähtää, on vika muualla.

Äänestä
  • Ettei vain olisi bendis-ratas jumiintunut ala-asentoon voitelun puutteesta?
    Solenoidi viallinen, testaa startti, ohittamalla soledoidi.
    Tuskin laakeripusla vielä olisi kulunut niin, että ankkuri seisoja käämeihin ottaisi kiinni.
    Hiiletkin voi olla kuluneet, tai jääneet kantamaan likaisuuttaan.
    18 vuoden käytön jälkeen voisi jo startin irroittaa, purkaa, putsata, vaihtaa hiilet, laakerit, uusia solenoidi, eli perushuolto.
    Jos et itse osaa, voisi halvemmaksi tulla ostamalla kokonaan uusi startti, ei käytettyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eilain kirjoitti:

Yamaha 9.9 vm 1996 toimii erittäin hyvin ja lähtee narusta käyntiin. Viime kesänä sähköstartti lopetti toiminnan. Osaako kukaan antaa ohjeita, mistä kannattaa vikaa lähteä etsimään? Akku on täydessä latingissa ja mitään näkyvää vikaa johdoista ei ole löytynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu