Voiko ruisleipä olla liian vahva minulle! kun aloin syömään sitä kaksi viikkoa sitten, tuli kamalat ilmavaivat ja takapuoleni alkoi tulla limaiseksi, sieltä missä tulee ulos. Nyt ei enää vaivaa, lopetin heti syötyäni pari päivää. Lääkäri sanoi, että ruisleipä ei sovi mulle, kokeile sitten vuodenalusta kaura, vilja ja ohra pikkuhiljaa yksittellen niin sitten näet! On tehty vatsatähytys sekin oli OK ja veri kokeet oli OK. Ensi viikolla menen verikokeisiin, en usko siitä mitään löydy. Hyvä, että vaivani alkaa löytyä. Onko teillä ruisleipä liian vahvaa?? Aluksi luulin sitä keliakiaa mutta ei ole.
Ruis liian vahva!
Tuskaantunut!
3433
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joillekin ihmisille ei sovi ruisleipä. Toiset voivat syödä ruisleipää riippuen kuinka hapanta se on. Sopimattomuus voi ilmetä kuvaamallasi tavalla tai närästyksenä, kellä mitenkin..
Minulle ei sovi ruisleipä eikä tuoreet hedelmät tai vihannekset eikä mausteet.Banaani ja annas sopii.Vatsa menee sekaisin ja hapot alkaa jyllätä, jos syön ruisleipää tai ym. ruoka-aineita.Syön niitä vain harvoin, vaikka tekee kovasti mieli kunnon tuoretta rukiista ja raakaa salaattia.Myös pitsanpohja tai patonki saa mahani käymään.Nuorempan pystyin syömään ruisleipää.Tosin maha oli usein kipeä silloinkin.Korvaan ruisleivän esim kaura- tai grahamleivällä.HK:n lenkillä vatsani "kuntoutuu"...maustetut makkarat aiheuttavat vaivoja myös.Uskomatontako?
EI RUISTA MEITSILLEKKÄÄN,VATSA SEKASIN HETI!
SAMA JUTTU MAUSTEISTA!