Vakava tilanne!

Poikamme on 14 v. Hän asuu äitinsä kanssa, joten olemme asumuserossa. Pohjallemme muutettiin hoito-ohjelmaa monipistehoidoksi. Nyt Koulusta on tullut huolestuttavia uutisia. Hän ei syö mitään ja juo vain lasin vettä. Kortona tilanne on lähes sama. Ei noudata ruoka-aikoja. Emme tiedä pistääkö hän edes itseään, todennäköisesti ei, koska ei syö. Mitä tällaisessa vaarallisessa tilanteessa voi tehdä? etti terveys mene ja tule muita sairauksia?

8

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhteys lääkäriin

      Ellei vanhemmat ja diabeteksen avohoito pysty huolehtimaan ala-ikäisen pojan diebeteksen hoidosta, lääkäri voi ottaa sisälle sairaalaan jossa pojalle opetetaan oikeat ruokailu- ja hoitotavat. Ota yhteyttä pojan hoitavaan lääkäriin ja kerro huolesi hänelle. Ensimmäiseksi pitää tehdä pikaisesti verensokeriseuranta koska D1 (oletan siis että pojallasi on nuoruusaikainen diabetes) voi olla hengenvaarallinen ja ainakin aiheuttaa tarpeettomia oheissairauksia. Nuori ei ymmärrä vielä että tekee hallaa terveydelleen myöhemmälle iälle koska nyt ei tunnu vielä missään.

    • Nuori voi kapinoida sairauttaan vastaan tuolla tavoin. Meilläkin tuossa iässä epilepsialääkkeet lensivät sillointällöin roskikseen. Jutteluapua hän varmaan tarvitsee. Ja senlisäksi tekisi ehkä hyvää, että hän juttelisi ykkösdiabetesta sairastavan vanhemman henkilön kanssa, vaikka kaksikymppisen.

    • tse2

      Nuorten kurssi Diabeteskeskuksessa voisi olla hyvä juttu, poikasi saisi tavata muita nuoria diabeetikoita ja huomata, ettei ole maailman ainoa ihminen jota on tuolla taudilla paiskattu.
      http://www.diabetes.fi/kuntoutus/nuorille

      • Yritä palata takaisin alkuperäisen vaimosi kanssa. Poikasi voi heti paremmin.


      • Menee_pahemmaksi
        boxi kirjoitti:

        Yritä palata takaisin alkuperäisen vaimosi kanssa. Poikasi voi heti paremmin.

        Eipä taida voida paremmin kun katselee riiteleviä vanhempia.


      • semukavaVPutaas
        boxi kirjoitti:

        Yritä palata takaisin alkuperäisen vaimosi kanssa. Poikasi voi heti paremmin.

        boxi

        Onko "osostolla" nyt avioliittoneuvontaakin"???


    • VP?

      DIABEETIKKO !! TÄRKEÄÄ !!

      D2:sella ei pitäisi metformiini-hoidolla olla vaaraa saada liian alhaista verensokeria mutta: Jos käytät insuliinia tai SU- valmisteita ja aloitat LCHF ruokavalion on erittäin tärkeää että pidät silmällä (tiheillä mittauksilla) verensokeriasi ettei se pääse liian alas.Vähennä lääkitystä heti ensimmäisestä päivästä, seuraa tihein mittauksin. Jotkut puhuvat 25-30 mittausta päivässä. Sulfonureid (SU) Glipizid (Mindiab®), Glibenklamid (Daonil®, Glibenklamid®).

      Jos verensokerisi laskee liikaa voit joutua koomaan. Vähennä hiilihydraatteja ja lääkitystä mieluiten yhteistyössä lääkärisi kanssa, jos mahdollista. Varoitus koskee D1:stä AINA. Vähennä lääkitystä heti ensimmäisestä päivästä, seuraa tihein mittauksin. Jotkut puhuvat 25-30 mittausta päivässä. Jos verensokerisi laskee liikaa voit joutua koomaan.

      • VAROITUS---VAROITUS!

        VAROITUS----VAROITUS----VAROITUS----VAROITUS ! ! ! ! !

        Nimimerkki VP?:n (Veijo Puustinen) neuvot voivat olla hengenvaarallisia D1 diabeetikolle. Hänen ohjeitaan EI SAA missään nimessä noudattaa! Hoitava lääkäri on aina se varmin ohjeiden antaja.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      117
      6824
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      46
      4513
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      72
      3672
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2654
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      28
      2401
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1886
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      198
      1388
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1204
    9. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      36
      1011
    10. Pahastuisitko

      Jos tietäisit, että katselen lähes päivittäin kuviasi? Miehelle
      Ikävä
      88
      868
    Aihe