Näkyy olevan ruokahintavertailuissa rinnakkain S-Prismat, K-Citymarketit, Valintatalot ja Lidl.
S-Prismoja ja K-Citymarketteja on suhteessa vähän verrattuna S- ja K-Ketjujen pienempiin yksiköihin, joissa taas hinnat on korkeammat. Enemmän Lidl kilpailee juuri näiden pienempien yksikköjen kanssa ja niihin verrattuna Lidl on selkeästi edullisempi.
Valintatalot ja Sivat on sitten ihan omassa sarjassa mutta nehän pääosin hakee eurot sieltä missä ei juuri ole paikallista kilpailua eli pienistä taajamista, jossa ei ole isoja marketteja tai Lidliä. Ei siinäkään mitään. Parempihan se on, että lähistöllä on se vähän kalliimpikin kauppa kuin ei kauppaa ollenkaan.
Ruokakaupat - mitä vertaillaan?
SetäMiessss
0
55
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1262678
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562157Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.241727- 1291528
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641298- 681293
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?711210- 891065
- 90989
- 128931