Faico 76013 3- vaihe 400V lämpöpuhallin. Kyljessä vastuksen kuva ja 3kW. Kai tuo meinaa yhden vastuksen eikä koko laitoksen tehoa? Mitä järkeä olisi 3-vaihe puhaltimessa jonka teho on vain 3kW?
3-v. lämpöpuhallin
3kW vai 9kW?
8111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
on se varmaankin se 3 x 1kW eli yht 3kW.
Mikä idea on siis 3x1kW 400V lämmittimessä? Kolmivaihelämmittimen idea yleensä on, että saadaan enemmän tehoa kuin yksivaiheisesta. Yksivaiheisella päästään samaan tulokseen kun jollain säälittävällä 3kW 3-vaihelämmittimellä.
Järkeä tai ei, kolmivaiheinen tuo on ja 3 kW. Kytkettävissä myös yksivaiheiseksi. Samasta lämmittimestä on myös 5 ja 9 kW versiot.
Mikä idea sitten on kytkeä tuo kolmivaiheiseksi, jos voi kytkeä myös yksivaiheiseksi?
Tasainen kuormitus eri vaiheille ja valinnanvapaus.
Kolmivaiheisena johdon kuormitus jakaantuu pienemmäksi. Suurilla etäisyyksillä tämä vähentää energian häviämistä. Lisäksi kolmivaiheisuus kuormittaa sähköverkkoa tasaisemmin. Lisäksi järjestelmä mahdollistaa yksinkertaisten moottoreiden käytön. Yksivaiheinen järjestelmä ei kestä kunnolla yli 3kw tehoja ilman erityisjärjestelyjä. Järjestelmissä on kysymys myös turvallisuudesta.
Tietysti järjestelmät ovat erilaisten asioiden pohjalta tehtyjä sopimuksia.
Korjaan merkki on Frico.
http://www.sahkonumerot.fi/8147111/doc/operatinginstructions/
http://www.sahkonumerot.fi/8147111/doc/brochure/