Luotien

merkintä

Mistä löytyisi kiväriluotien tyyppi taulukko? Näistä olisi kysymys GEX. FMJ.FMJBT.HP.HPBT HPCE.LWC.SJFN.
Tässä muutamia, eli luotiluetteloissa nämä merkinnät. En tiedä onko nämä vain Lapuan luotimerkintöjä, vai käyttääkö kaikki valmistajat näitä . Luoti jota etsin on kuparivaippa jossa lyijykärki paljaana, mikä on tämän luodin merkintä?

4

1736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dffdgfgf

      Taulukoista en tiedä, mutta FMJ=full metal jacket, eli kokovaippa. FMJBT on muutoin sama mutta BT=boat tail, eli veneperäinen. HP lienee hollow point, eli reikäpää. BT perässä on taas veneperäinen.

    • jarrittaja

      barnesilla on hyvät luoti taulukon kuvat kysy eränetistä

    • nallimikko

      Edellisiä "kompaten" .Kiväärin luodeissa merkintä SP=soft point=pehmeä kärki, Eli osavaippaluoti.
      Kiväärin luodit yleensäkin vaippaluoteja..FMJ=full metal jacket=kokovaippaluoti, FP/FN=flat point/flat nose=tasakärkinen osavaippaluoti, HP=hollow point=onttokärki=reikäpää, SJFN=semi-jacket flat nose=puolivaippa-tasakärki, LWC=lead wad cutter=revolverin luoti" lyijy-leikkuriluoti"=tasakärkinen onttoperäinen lyijyluoti tauluun ammuntaan, tekee siistin ja luodin halkaisijan mittaisen reiän.. Jos englanti vähänkin "hanskassa" niin googleta "bullets" esim."HPBT"

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      87
      1969
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1780
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      51
      1410
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1375
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      146
      1338
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1262
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      125
      1134
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      25
      1043
    9. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      965
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      23
      953
    Aihe