Tosiaan. Siis aina kun sheivaan alapääni posliiniksi, ihosta alkaa vuotamaan verta siitä etuosassa, siis ei siellä jalkojen välissä, siinä edessä, kohtaa nimitetään kolmioksi kai?. Seuraavana päivänä minulla on pieniä finnejä samassa kohdassa. Sheiveri ei ole tylsä, muuten ihoni ei reagoi näin. Aknea ei ole, tosin atoppista ihottumaa, mutta se on täysin erilaista. Rasva ei auta. Olen yrittänyt kortisonia, bebantenia, apobasea ja ihan perusvoiteita. Mitä pitäisi tehdä? Haluan olla posliini. Rakastan sekisä ja poikaystäväni pitää kun olen posliini. Auttakaa?
Vastaukset 9
Kuinka usein sheivaat, ja ajatko myötä- vai vastakarvaan?
Silloin tällöin sheivatessa tuntuu monille tulevan helpommin näppyjä, usein ajavilla kai iho jollain tavalla tottuu siihen. En oikein tarkkaan tiedä mikä on syynä.
Vastakarvaan ajettaessa terä repii helpommin ihoa rikki, kuin myötäkarvaan ajettaessa.
Kortisonia tuskin kannattaa käyttää. Perusvoiteet ajon jälkeen auttavat, mutta eivät kuitenkaan välttämättä ehkäise finnejä.- millisa
itse selvisin tästä piinasta kokeilemalla, konsti oli että kunnon suihkutus ensin, 5 minuuttia vettä niin iho pehmenee ja sitte karvojen seivaus.... kaikki nää terävät höylät ja myötäkarvaan ajot yms ja sitten kunnon kuivaus ja rassvaus, pepanten esimerkiksi... tulee siistiä posliinia
- finnejä
sheivaamisesta seuraa usein pahan hajuinen karvatuppien tulehdus. Ei ne ole finnejä eikä aknea.
En ymmärrä mikä tuossa posliinissa keskenkasvusia viehättää. Johtuisikohan siitä, että oppi on hakittu pornovideoista?- lihavako
Itse ajelen posliiniksi mieheni takia. Hän kun tykkää antaa suuseksiä ja karvat kutittaa hänen nenää joten ihan sen takia ajelen. Totta kai itseni takia sen loppupeleissä teen että saan suuseksiä;)
- ei tule finnejä
Käsidesillä kun pyhkäsee - ei tule finnejä. Tämä on hyväksi koettu
- 10837546
Tuo se vasta ihoa ärsyttääkin! Ei todellakaan kannata. Ihon pitää olla puhdas ja karvoja kannattaa tosiaan pehmittää ensin suihkussa. Kannattaa myös kuoria iho silloin tällöin, jotta karvat pääsevät kasvamaan ulos eivätkä jää karvatuppeen.
- ei_tule_finnejä
Höpö höpö.. Se mitään ärsytä. Ehdottmomasti paras, tehokkain ja järkeen käyvin keino estää finnit ja karvatupen tulehdukset..
- normaalia
Gynekologien mukaan uudenlaiset alapääalueen ongelmat ovat yleistyneet alapään sheivaamisen myötä.
Ranskalaistutkimuksen mukaan ontelosyylät eli molluskat ovat aiemmin olleet aikuisilla harvinaisia, mutta viime vuosina niiden määrä on kääntynyt kasvuun. Tutkijoiden mukaan molluskoiden yleistyminen on yhteydessä nimenomaan alapään karvojen poistamiseen. Karvojen poistamisesta voi seurata myös karvatupentulehduksia ja ihoärsytystä.
Karvat myös suojaavat häpyhuulia ja muodostavat genitaalialueen iholle ikään kuin puskurina toimivan ilmapatjan. Kun karvat poistetaan, häpyhuulet ja muu iho joutuvat alttiiksi muun muassa hankaukselle.
http://www.iltalehti.fi/terveys/2015041019490206_tr.shtml Mieto antiseptinen liuos ennen ja jälkeen ajelun estää karvatupin tulehdukset. Esim. Septidin on soittanut toimivuutensa. Samoin terien hygienia on tärkeää aroilla alueilla.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3551075- 71738
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37686- 49580
- 41578
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75471
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19471kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459