3 ASIAA!

Money suckers

Nämä 3 asiaa Microsoftin on pakko todistaa keskiviikon Windows 10 -tapahtumassa

http://www.tivi.fi/kaikki_uutiset/nama 3 asiaa microsoftin on pakko todistaa keskiviikon windows 10 tapahtumassa/a1043117


Ikävä kyllä ne on niitä vääriä!

1. Pois vakoilusta!!! Ei toteudu

2. Käyttäjän vapaus muokata ja asentaa mitä haluaa!! Ei toteudu

3. Sulava toiminta eri järjestelmien kanssa!!! Ei toteudu

vaan ms on tätä:

1. Windows 10 voi tarjota jotain uutta ja jotain tuttua. Windows 8 yritti tarjota työpöytäkäyttäjille mobiilimaailmasta lainattua käyttämisen tapaa, mutta se epäonnistui. Uusi malli oli vieraannuttava.

Lehden arvion mukaan eri laitteiden alustaversioiden ei ole pakko olla täysin identtisiä, mutta logiikan on oltava enemmän tai vähemmän ymmärrettävissä halki koko laitekirjon.

2. Windows 10 on palvelu, joka toimii siltana eri laitteiden välillä. Uuden alustaversion pitää koskettaa windows-käyttäjiä kaikilla laitteilla, jotta tilausmalli voi toimia. Computerworld vertaa tilannetta sanomalehteen, jonka pitää tarjota lukijalle mahdollisuus lukea juttuja niin tietokoneelta kuin puhelimeltakin samalla hinnalla.

Microsoftin ei tarvitse paljastaa vielä täydellistä hinnoittelua, mutta sen pitää antaa tyydyttävä kuva tilausmallista. Windowsia monipuolisesti käyttävän tilaajan pitäisi saada yhtenäinen ja sulava windows-kokemus kaikilla laitteilla.

3. Windowsin pitää tarjota jokamiehen ymmärtämä ideaali. Applen iOS- ja Mac-käyttäjät pysyvät lojaaleina, sillä ne uskovat yhtiön lupaukseen käytettävyydestä, hyvästä muotoilusta, yksinkertaisuudesta ja käytännöllisyydestä. Google on luonut Androidista kuvan alustana, joka ”kuuluu käyttäjälle”.

Microsoft on viimeksi tarjonnut Computerworldin mukaan yhtäläisyysmerkkiä pc-käyttäjän ja Windowsin välillä. Se ei kuitenkaan enää puhuttele mobiiliaikakauden käyttäjää. Yhtiön pitäisikin puhutella laajempaa yhteisöä, kenties luoda ajatus arkea yhteen sitovasta alustasta.

2

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tökkivä kybä

      Juu ei!

      Uusin kybä on sikaraskas!
      minimi on i7 kone herkuilla!

    • ei kun nää!!!!

      3 asiaa?
      Syö
      Juo
      Nai

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      444
      2979
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      137
      2235
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      129
      2041
    4. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      208
      1304
    5. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1285
    6. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1243
    7. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      28
      1208
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      8
      1036
    9. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      55
      1009
    10. Ootko miettiny koskaan

      Et oot jonkun mielestä ihanista ihanin ❤️
      Ikävä
      37
      765
    Aihe