HONDA JAZZISTA

Olen tutkaillut Honda Jazzin esitteitä mutta en ole nähnyt vielä livenä autoa. Kertokaahan moisen auton hankkineet tai koeajaneet onko auto liian pieni viisiperheiselle vaiko meneekö suht kivuttomasti? Mahtuuko esim lastenvaunut takaluukkuun? Hinta olisi edukas ja polttoaineen kulutus kiinnostaa myös. Kaikki kommentit tervetulleita kiitos! : )
7919
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Parilla tutulla perheellä on Jazz. Toisella jopa ykkösautona, mutta 5 hengen perheelle se voi kyllä olla liian pieni. Vaunut sopinevat tavaratilaan kyljelleen, ja sen lisäksi jotain pientä (tavaratila on vain 385 l). Ihan laadukas peli, ja se CVT-automaatti on kuulemma kiva. Ota koeajoon, ja katso riittävätkö tilat. Parhaimmillaan tuo on kaupunkipyörityksessä. Pari vuotta käytetty vähän isompi auto olisi todennäköisesti parempi jos kyseessä on 5 hengen perhe.

Äänestä
  • Kieltämättä oli hiukka ahdasta mutta nippa nappa soveltuu, tosin ei ihan taida olla paras vaihtoehto kun ukko on yli 192 cm. Tavaratilaan meni heittämällä vaunut eikä tarvinu ees käännellä. Suosittelen koeajoon pienempiperheiselle!

    Äänestä

Hondan erityiset perhemallit ovat 5 - ovinen Civic ja tila-auto Stream. Keväällä on tulossa uusi FRV. Hinnoiltaan lähinnä Jazzia on Civic. Civicissä on erityisesti takapenkillä hyvät tilat.

Äänestä
  • mitä mallia tarkoitit? mazda3:stako?

    Äänestä

  • minna kirjoitti:

    mitä mallia tarkoitit? mazda3:stako?

    Siis Hondista oli puhe. En suosittele Mazdoja kenellekään.

    Äänestä

  • Accord 2.0 kirjoitti:

    Siis Hondista oli puhe. En suosittele Mazdoja kenellekään.

    Civicin ja Jazzin sisätiloissa ei ole suurta eroa. Jazzin peräkontti taitaa olla jopa suurempi kuin pienimmässä Civicissä.

    Äänestä

Meillä on nyt ollut Jazz yli vuoden ja auto sinänsä on itse luotettavuus. Viiden henkilön
päivittäisiin tarpeisiin ehkä pieni. Kolme menee vielä mukavasti tavaroineen. Kulutus on oikeasti isompi kuin normi kertoo, maantiellä ei kyllä pääse manuaalilla 4,9 l/100 km, 5,3 on lähempänä.
Vaikka ei se kamalasti ole sekään. Väriä kun mietit, niin muitakin värejä on saatavissa tilaamalla kuin esitteessä olevat. Tilasimme tumman metallisinisen, jota ei ainakaan silloin ollut kauppiaan eikä esitteen mukaan Suomeen saatavissa, mutta kumma kyllä toisessa liikkeessä tilaus onnistui (väri kuului kyllä muualle Eurooppaan tuotavaan mallistoon).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minna kirjoitti:

Olen tutkaillut Honda Jazzin esitteitä mutta en ole nähnyt vielä livenä autoa. Kertokaahan moisen auton hankkineet tai koeajaneet onko auto liian pieni viisiperheiselle vaiko meneekö suht kivuttomasti? Mahtuuko esim lastenvaunut takaluukkuun? Hinta olisi edukas ja polttoaineen kulutus kiinnostaa myös. Kaikki kommentit tervetulleita kiitos! : )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu