Säyneinen näivettyy

TalonpojanTappolinja

Entinen itsenäinen kunta Säyneinen näivettyy ja autioituu, kun kepu persujen avustuksella päätti lakkautta Säyneisten koulu.
Kepu petti taas säynesläiset nyt persujen avittamana,
Lapisperheet muuttavat pois Säyneisistä ja uusia muuttajia ei tule, kun ei ole koulua. Näin tulee käymään myös koko Juankoskelle, kun liitytään Kuopioon.

3

756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voetokkiisa

      Säyneisen suurin virhe kautta aikain oli liittyä Juankoskeen. Jkoski takasi miljoonien lainan ja nyt saavat kärsiä muut.

    • Säyneisten parhaaksi

      Säyneisten tulisi liittyä Siilinjärveen, jotta saatasiin jotain rotia tähän homman. Nykysin ei kuntien tarvitse olla rajanaapureita liittyesään yhteen, Katso Vähäkyrön ja Vaasan kuntaliitos.
      Juankoksen liittyminen vuonna 2017 Kuopioon ei tuo parannusta Säyneisten asemaan, päinvastoin palvelutaso, mikäli siitä voi enää puhua, heikenee entisestään.

      Kepun linja Juankoskella on talonpojan tappolinja. Kepun on pahempi kun entisen Neuvostoliiton kimmunistinen puoluea, ja persut ovat rytyneet kepun kelkaan Juankoskella,

    • Anonyymi

      Kuopiota ei kiinnosta peräkylät ne saa ihan rauhassa näivettyä. Kuopio laajenee ja kehittää omia alueitaan. Juankoski säyneinen ja moni muu pikkukylä saa autioitua. Koulu kun viedään se on viimeinen naula arkkuun. Lapsiperheet ei muuta paikkakunnalle jossa ei koulua ole palveluja tarvitaan. Eläke papat ja mummot kun kuolee kylänraitti hiljenee entisestään. Siinä ei halvat asunnot auta kun palvelut on loppuneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      93
      1738
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      358
      1159
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1158
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      94
      1019
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      823
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      34
      783
    7. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      724
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      706
    9. Mitä saat naiselta mies kun

      Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p
      Ikävä
      113
      676
    10. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      670
    Aihe