Sijoitusasunnon myynti velattomana vai yhtiölainan kanssa?

Hmm...

Olen ajatellut myydä sijoitusasuntoni. Huoneistoon kohdistuvaa lainaosuutta on jäljellä 3500 euroa (ikkunaremontista).
Miten minun kannattaa myydä tämä asunto: maksaa yhtiölainan pois ja myydä velattomana vai jättää se maksamatta ja myydä yhtiölainan velän kanssa? Mitä hyötyä minulle ja mitä hyötyä tulevalle ostajalle on kummassa vaihtoedossa?

2

286

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gjht

      Kun puhutaan noin pienestä summasta, niin yksinkertaisuuden vuoksi voisit maksaa sen pois. Tai tehdä asian ihan miten päin itse haluat.

      Yhtiövelan merkitys asuntokaupassa on nykyään pienempi kuin aiemmin, kun varainsiirtovero menee velattomasta hinnasta eikä vain myyntihinnasta niin kuin ennen.

      Jos yhtiövelan määrä olisi isompi, sillä voisi olla merkitystä ostajan lainansaannin kannalta. Tosin pankit osaavat kyllä ottaa yhtiövelan huomioon määrittäessään asunnon vakuusarvoa.

      • fre g

        maksat tietysti, on selvempi myydä velattomana,

        toki yhtiöllä voi olla velkaa, eli aina ei silti voi myydä velatomana, nimikkeelä-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2519
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1649
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      133
      1613
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1344
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      66
      1338
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      13
      1170
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      261
      1123
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      966
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      22
      904
    10. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      889
    Aihe