Moikka kaikki! Tarvitsisin vähän neuvoa... Muutin opiskelujen takia pois vanhemmiltani 600 kilometrin päähän. Ihania kun ovat niin he haluaisivat osittain osallistua ruokakustannuksiini. Olemme miettineet, että minulle avattaisiin tili ruokakauppaan, jonka he maksaisivat pois jonain tiettynä päivänä kuuta. Yritin kovasti googletella, mutta en tullut viisaammaksi. Mistä tällaisen tilin saisi hankittua? Toivon asiallisia vastauksia :)
Tili ruokakauppaan???
15
2934
Vastaukset
- fljh
Kävele lähikauppaan ja kysy sieltä. Jos ko. kaupasta ei onnistu, kävele naapurikauppaan ja kysy sieltä.
Vaihtoehtoisesti, vanhempasi perustavat erillisen pankkitilin, joka on heidän omissa nimissään, ja sinulle annetaan tiliin käyttöoikeus ja kortti.
Jos olet täysi-ikäinen ja syöt paljon, voi olla että rahan siirtäminen suoraan sinun omalle tilillesi menisi lahjaverotuksen puolelle, joten homma kannattaa hoitaa vanhempien nimissä olevan tilin kautta.- 45645
Elinkustannusten maksaminen ei ole ikinä verotettavaa!!! Aivan kenen hyvänsä elinkustannuksia voi maksaa ilman pelkoa lahjaveroseuraamuksista (ei siis tarvitse olla lähiomainen). Tärkeintä on kuitenkin että tuo maksaminen tehdään niin että saajalla ei ole mahdollisuutta käyttää varoja muihin tarkoituksiin. Esim. siis toisen vuokran saa maksaa, kunhan maksaa suoraan vuokranantajalle. Toisen kauppalaskun saa maksaa, kunhan maksaa suoraan sinne kauppaan. EI siis anna rahaa laskun maksamiseen!
Lisäksi verovapaita lahjoja voi antaa haluamalleen henkilölle yhteensä alle 4 000 euron arvosta joka kolmas vuosi. Verovapaiden lahjojen yhteismäärää laskettaessa ei oteta huomioon tavallisia tavaralahjoja, kuten kodinkoneita tai huonekaluja. Vanhempasi voi esimerkiksi antaa tavallisia tavaralahjoja henkilökohtaiseen käyttöösi verovapaasti enintään tasan 4 000 euron arvosta kerralla, mutta periaatteessa vaikka kuinka usein. - Anonyymi
45645 kirjoitti:
Elinkustannusten maksaminen ei ole ikinä verotettavaa!!! Aivan kenen hyvänsä elinkustannuksia voi maksaa ilman pelkoa lahjaveroseuraamuksista (ei siis tarvitse olla lähiomainen). Tärkeintä on kuitenkin että tuo maksaminen tehdään niin että saajalla ei ole mahdollisuutta käyttää varoja muihin tarkoituksiin. Esim. siis toisen vuokran saa maksaa, kunhan maksaa suoraan vuokranantajalle. Toisen kauppalaskun saa maksaa, kunhan maksaa suoraan sinne kauppaan. EI siis anna rahaa laskun maksamiseen!
Lisäksi verovapaita lahjoja voi antaa haluamalleen henkilölle yhteensä alle 4 000 euron arvosta joka kolmas vuosi. Verovapaiden lahjojen yhteismäärää laskettaessa ei oteta huomioon tavallisia tavaralahjoja, kuten kodinkoneita tai huonekaluja. Vanhempasi voi esimerkiksi antaa tavallisia tavaralahjoja henkilökohtaiseen käyttöösi verovapaasti enintään tasan 4 000 euron arvosta kerralla, mutta periaatteessa vaikka kuinka usein.4999€ kolmessa vuodessa.
- Anonyymi
45645 kirjoitti:
Elinkustannusten maksaminen ei ole ikinä verotettavaa!!! Aivan kenen hyvänsä elinkustannuksia voi maksaa ilman pelkoa lahjaveroseuraamuksista (ei siis tarvitse olla lähiomainen). Tärkeintä on kuitenkin että tuo maksaminen tehdään niin että saajalla ei ole mahdollisuutta käyttää varoja muihin tarkoituksiin. Esim. siis toisen vuokran saa maksaa, kunhan maksaa suoraan vuokranantajalle. Toisen kauppalaskun saa maksaa, kunhan maksaa suoraan sinne kauppaan. EI siis anna rahaa laskun maksamiseen!
Lisäksi verovapaita lahjoja voi antaa haluamalleen henkilölle yhteensä alle 4 000 euron arvosta joka kolmas vuosi. Verovapaiden lahjojen yhteismäärää laskettaessa ei oteta huomioon tavallisia tavaralahjoja, kuten kodinkoneita tai huonekaluja. Vanhempasi voi esimerkiksi antaa tavallisia tavaralahjoja henkilökohtaiseen käyttöösi verovapaasti enintään tasan 4 000 euron arvosta kerralla, mutta periaatteessa vaikka kuinka usein."Eʟɪɴᴋᴜsᴛᴀɴɴᴜsᴛᴇɴ ᴍᴀᴋsᴀᴍɪɴᴇɴ ᴇɪ ᴏʟᴇ ɪᴋɪɴᴀ̈ ᴠᴇʀᴏᴛᴇᴛᴛᴀᴠᴀᴀ﹗﹗﹗ Aɪᴠᴀɴ ᴋᴇɴᴇɴ ʜʏᴠᴀ̈ɴsᴀ̈ ᴇʟɪɴᴋᴜsᴛᴀɴɴᴜᴋsɪᴀ ᴠᴏɪ ᴍᴀᴋsᴀᴀ ɪʟᴍᴀɴ ᴘᴇʟᴋᴏᴀ ʟᴀʜᴊᴀᴠᴇʀᴏsᴇᴜʀᴀᴀᴍᴜᴋsɪsᴛᴀ "
Elinkustannuksia yms. saa maksaa, mutta ei saa antaa rahaa lapselle joka ostaa sillä rahalla ruokaa, se on aivan eri asia.
Varmaan harvoin tulee ongelmia, mutta niitäkin voi tulla varsinkin yllättävän kuoleman johdosta. Kyllä niitä kaikkia elämän varrella annettuja kysellään, koska meillä suomessa on asenne että kaikki annettu on ennakkoperintöä jos siitä ei ole muuksi etukäteen verottajalle ilmoitettu.
- palvelu pelaa
Kannattaa etsiä kauppa jonka kauppias itse omistaa. Niiden kanssa on helpompiu neuvotella kun voivat itse tehdä päätökset.
- 9+6
"Vaihtoehtoisesti, vanhempasi perustavat erillisen pankkitilin, joka on heidän omissa nimissään, ja sinulle annetaan tiliin käyttöoikeus ja kortti"
Kortti ja tilinkäyttöoikeus menevät myös lahjaveron puolelle. - luotto1
Onko vanhemmillasi luottokorttia tai kannattaako heidän hakea/hankkia sellainen?
Kannattaa käydä pankissa kyselemässä rinnakkaiskorttia luottokorttiin, jolloin vanhemmillesi tulee kerran kuussa lasku. Saatat joutua vanhemmille esittämään kaikki kuitit, mutta muista se, ettei rinnakkaiskortilla kannata esim. käyttää baarissa ja tarjota kenellekkään. Silloin todennäköisesti vanhemmat ottavat kortin sulta hyvin äkkiä pois. - Fadax
"Tili ruokakauppaan??? "
Tuollaisia on Siwa / Valintatalo / K-Kaupat. Tosin noiden käyttö on holtitonta,
vaikka 'tilinkäyttöväline onkin olemassa, vuokra-kassa vain laittaa Örm.... tilille 353 ne oluenjuojien ostokset.
Jos kauppapankin kanssa haluat hakata päätäsi, avaa tili S-Pankkiin ja pyydä vanhempiesi avustukset sinne & käytä korttia S-kaupoista. Käytä perheesi S-jäsenyyttä tai avaa oma.
https://www.s-pankki.fi/ - 5+17
Ei kai tollasia kauppakohtasia piikkejä oo ollut sitten 80-luvun... Rinnakkaiskortti vanhempien luottokorttiin (jos niillä edes on mitään kortteja jos ovat juuttuneet menneisyyteen) varmaan ajaa saman asian.
- Myjätär
Yksi vaihtoehto on hankkia lahjakortti esim. Lähikaupalle (Siwa, Valintatalo). Sinne voi sitten ladata tarvittaessa netissä lisää saldoa.
Joillakin vanhuksillekin on tuollaisia käytössä jolloin ei tarvitse muistaa esim. PIN koodia. - Anonyymi
Kauppias. Pankkikorttini on kadonnut. Olen lähikaupan vakioasiakas. Voinko pienimuotoisen erän ostoksia tehdä, kunnes saan pankkikorttini kuntoon?.ei ole käteistä?
- Anonyymi
Meillä ostokset onnistuvat vastakirjalle.
Tervetuloa asiakkaaksemme. Kolme ensimmäistä ostoskertaa loppuhinnasta pois10%. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meillä ostokset onnistuvat vastakirjalle.
Tervetuloa asiakkaaksemme. Kolme ensimmäistä ostoskertaa loppuhinnasta pois10%."Kolme ensimmäistä ostoskertaa loppuhinnasta pois10%."
Tuollaista ei voi enää varmaan olla, kun ko. ei voi tehdä mitään ostosummaa esim. 1000 e jonka jälkeen voi lopettaa.
kaikkihan sellaisen joskus hankkisi.
Aikoinaanhan oli lahjakortteja joissa hinta 40 e ja arvo 50 e. se loppui lyhyeen.
Nykyaikana kai "paras" tarjous viimekesänä 2020 oli ruokien keruun hinta 2 euroa ja kortteja sai , sai ainakin 50 kpl eikä voimassaoloaikaa. Ainakin yhdestä cittarista, ei ollut Op tarjous.
- Anonyymi
"Moikka kaikki! Tarvitsisin vähän neuvoa... Muutin opiskelujen takia pois vanhemmiltani 600 kilometrin päähän. Ihania kun ovat niin he haluaisivat osittain osallistua ruokakustannuksiini. Olemme miettineet, että minulle avattaisiin tili ruokakauppaan, jonka he maksaisivat pois jonain tiettynä päivänä kuuta. "
Kesko on toteuttanut tämän MasterCard kortilla jossa Plussa samassa.
Tuote: K-Plussa Maksuaika
https://plussa.fi/k-plussa/plussa-kortit#K-Plussa Maksuaika
Linkittämällä kortin (Plussa kortin numero) K-Ruoka app saat personoituja tarjouksia. - Anonyymi
Jos lapsella ja vanhemmilla on luottamusta, niin miksi vanhemmat eivät avaa omassa pankissa tiliä jolle hankitaan pankkikortti lapsen käyttöön sovitulla kuukausilimitillä. Vanhemmat sitten pitää huolen, että tilillä on kuukaudessa se tietty määrä rahaa vaikka kolmena siirtona. Muihin menoihin rahat pyydetään erikseen. Lapsi ottaa kuitit tositteiksi sovitusti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889