Vuonna 2014 liittomaksut tilitettiin 1576 jäseneltä. Määrä on yhden vähemmän kuin vuonna 2013. (Hähä, joku jo luki otsikon ja odotti romahdusta. :=) )
Yleislinjana jäsenmäärät kasvoivat aivan aavistuksen. Porvoo sen sijaan vaikuttaa kuolleen vallan, ja se tiputti kokonaismäärän aiempaa pienemmäksi.
Va-liiton jäsenmäärä laski vuonna 2014
6
70
Vastaukset 6
- FUCKIFUUU
Vapareita on siis 1576 joka on vain murto-osa Suomen antiteistien määrästä. Siksi olisikin aika saada maahan antiteistinen yhdistys, joka osoittaa kansalle uskontojen haitallisuuden eikä vain "tasa-arvoisuutta" kuten vaparit tekevät.
- Humanisti-vapari
Vapaa-ajattelijat eivät pidä eikä liitto pidä uskonnottomia ja uskonnollisia katsomuksia yhtä arvokkaina, mutta vaativat valtiovallalta yhdenvertaista suhtautumista ja neutraalisuutta niihin. Nythän valtiovalta suosii luterilaisuutta.
Vapaa-ajattelijat toki edistävät tiedepohjaista maailmankuvaa, rationaalista ja skeptistä ajattelua, uskonnotonta, sekularia kulttuuria, humanistista etiikkaa ja dogmeista irrottautuvaa avarakatseista elämänkatsomusta. Tämä tapahtuu parhaiten keskustelujen, vuorovaikutuksen ja moninaisen viestinnän ja julkaisutoiminnan kautta, ei liiton julkilausumilla. Valtion ja kunnan suuntaan tehtävillä "virallisilla" aloitteilla edistetään ihmisten tasa-arvoista, yhdenvertaista kohtelua, muutta se ei tarkoita, että olisi luovuttu uskonnottoman katsomuksen ja tapakulttuurin levittämisestä. - Humanisti-vapari
Humanisti-vapari kirjoitti:
Vapaa-ajattelijat eivät pidä eikä liitto pidä uskonnottomia ja uskonnollisia katsomuksia yhtä arvokkaina, mutta vaativat valtiovallalta yhdenvertaista suhtautumista ja neutraalisuutta niihin. Nythän valtiovalta suosii luterilaisuutta.
Vapaa-ajattelijat toki edistävät tiedepohjaista maailmankuvaa, rationaalista ja skeptistä ajattelua, uskonnotonta, sekularia kulttuuria, humanistista etiikkaa ja dogmeista irrottautuvaa avarakatseista elämänkatsomusta. Tämä tapahtuu parhaiten keskustelujen, vuorovaikutuksen ja moninaisen viestinnän ja julkaisutoiminnan kautta, ei liiton julkilausumilla. Valtion ja kunnan suuntaan tehtävillä "virallisilla" aloitteilla edistetään ihmisten tasa-arvoista, yhdenvertaista kohtelua, muutta se ei tarkoita, että olisi luovuttu uskonnottoman katsomuksen ja tapakulttuurin levittämisestä.Vapaa-ajattelijoita on maassamme kyllä paljon enemmän kuin vajaa 2000, mutta likikään kaikki eivät ole vain vielä liittyneet vapaa-ajattelijayhdistyksiin. Olisko jäsenhankintakampanjan aika? (Eivät kaikki luonnonsuojelijatkaan ole SLL:n jäeniä.)
Humanisti-vapari kirjoitti:
Vapaa-ajattelijoita on maassamme kyllä paljon enemmän kuin vajaa 2000, mutta likikään kaikki eivät ole vain vielä liittyneet vapaa-ajattelijayhdistyksiin. Olisko jäsenhankintakampanjan aika? (Eivät kaikki luonnonsuojelijatkaan ole SLL:n jäeniä.)
Miksipä ei, mutta mitä tällainen kampanja konkreettisesti tarkoittaisi, erityisesti mitä sellaista mitä ei tehtäisi jatkuvasti vaan kampanjana?
Ensimmäisenä pitäisi selvittää mitä kautta uudet jäsenet ovat tulleet, vaikka 20 viimeksi liittyneelle kysely. Valmiita reittejä kannattaa tietysti vahvistaa.
Viime vuoden jälkipuoliskolla näyttää tipahtaneen reilusti yli sata jäsenhakemusta. Siitä arvioiden vuoden saldo lienee liki 250. Määrä on minusta oikein mainio.
Ensimmäisen jäsenmaksunsa maksaa tästä määrästä noin kaksi kolmannesta. Hävikki on siis melko suuri jo tässä vaiheessa, mutta sen jälkeenkin hakemusten määrä on ihan mukava.
Kuolevan n. 1600 jäsenestä voinee vuodessa olettaa ehkä 40.
Näyttäisi siltä, että olennaisinta on pitää jäsenet. Kun ne omat lapset ovat jo isoja eikä ET-opetuksesta ole enää selvitettävää, pitäisi saada jäsen yhä jatkamaan. Tosin paremman tilastoinnin puutteessa on vaikea sanoa missä vaiheessa jäsenet jäävät pois.
Voiko esim. Helsingin VA selvittää moniko viime vuonna maksoi jäsenmaksunsa, ja miten moni heistä on liittynyt 2010 tai aiemmin tjsp?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu491155- 16815
- 63725
- 68722
- 47694
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69678Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131615Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9530Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45508Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8490- 4472
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24463Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104459Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113434Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26417- 13410
- 33398
- 35389
- 30385