Työttömillä on aikaa opiskella kieliä ja muita taitoja joita voi laittaa CV:seen, yleinen harhaluulo on että kaikista osaamisista täytyy olla virallinen todistus. Alkoholiin ja tupakkaan ja ylensyömiseen en koskisi.
Ohjeita työttömälle
järjestystä elämään
31239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Ei se kuule onnistu tuo opiskelu tuosta vaan. Otapa selvää, ennen kuin edes ehdottelet. Silloin katkeaa kaikki työttömyysetuudet. Ja millä rahalla luulet opiskelun onnistuvan ? Tällaisia huutelee vain tietämättömät idiootit.
on niin ovelasti rakennettu että se keksii vaikka mitä syitä ettei sen tarvitsisi menestyä elämässä. Kuinkas on esimerkiksi iltalukion kanssa vai onko kielten ym hyödyllisten aineiden opiskelusta haittaa.
Kai siinä on se että joutuu tekemään jotain eikä vaan olemaan? Eihän siitä tuet lähe jos illalla opiskelee. Mut jos ei jaksa. Eikä kinosta.
Käykääpä kysymässä työkkäristä, mitä siitä seuraa, kun kerrot,työttömänä, että "minä alan opiskelemaan iltalukiossa tai kesä-yliopistossa" tms. Kysykää kysykää !!! Ette te täällä syyttelemällä työttömiä tule hullua hurskaammaksi. Tietämättömät !
Voi esim. mennä kirjastoon lainaamaan ilmaisia kirjoja ja opiskella niistä. Saa työtön tehdä sen, menettämättä etuuksiaan.
Voi tilata esim. Kansanvalistusseurasta kirjekurssin. Sitä kun opiskelee kotona, niin ei menetä työttömyysetuuksia. Lisäksi päivään tulee jäntevyyttä, kun on tietty ohjelma. Siten ehkäisemme syrjäytymistä ja terveydentilakin kohentuu.
Voi ristus mitä soopaa !!! Et taida olla ihan mukana tässä yhteiskunnassa !!
Ei kirjoitukseni ole soopaa vaan järkevää puhetta! Sinä sensijaan näytät olevan poksahtamaisillasi sisälläsi kiehuvasta tulipunaisesta vihasta! Suosittelen unohtuneen aamulääkkeen ottoa ja pitkiä päivänokosia!
Menkää tonne töihin.
http://www.linnanmaki.fi/rekrytointi
Mikä tuo aloittaja luulee olevansa neuvomaan järjestystä yhtään kenenkään elämään. Hoitaisi oman elämänsä kuntoon ja vaalikoon sitä.
perusteella viesti suoraan vapaamuurarisolvaajan koneelta. Asperger vaivaa eikä anna rauhaa olla hiljaa missään asiassa. Toisaalta töihin tai opiskelemaan kehottaminen on vaparisolvaajalle myrkkyä, meniväthän edellisetkin yhteiskunnan kustantamat matkailuopinnot Venäjälle ns. kankkulan kaivoon. Mielenkiintoinen tyttö tämä.
Ei voi olla totta, taas tää seko luulosairas sepittelee omiaan. Häivy hoitoon jätkä!
Mitäs jos aloittaja käyttäisi enemmän aikaa perheensä kanssa. Ei työ ole kaikki mitä elämä on, eikä työ tai työttömyys voi sitä määritellä yksioikoisesti.
Tällaisena pätkätyöaikana ollaan työttömänäkin vain muutama tunti päivässä ja sen osaa jokainen käyttää parhaaksikatsomallaan tavalla ilman neuvojakin.
Itse olen opiskellut venäjän kieltä ihan vittuillaakseni näille suomalaisille kokkarelahtareille.
sinua savonlinnalainen Asperger yhtään työmarkkinoilla. Sinultahan ne Lpr palstan venäjänkieliset viestit ovat peräisin, sekin on ollut tiedossa. Mutta ovatko ne sinua vapaamuurarisolvaajana auttaneet tai edes oloasi helpottaneet. Tuskinpa.
En kyllä ole sama henkilö. Ei kaikki täälläkään ole kokkarelahtareita, joille työttömät, venäläiset, pasifistit, juopot, narkkarit, vammaiset, vangit on ali-ihmisiä, vaikka te juntit niin unelmissaan toivotte!
Itse harrastan näin työttömänä masturbointia on ilmaista ja tulee hyvälle mielelle, kaiken lisäksi kuulemani mukaan ehkäisee eturauhassyöpää!! Kantsii kokeilla.
teetö pitkääkin päivää?
Aloittaja kun on niin viisas niin rupeaisi kansanedustajaehdokkaaksi, ja kertoisi että miten työttömyys poistetaan. Varmasti pääsisi läpi jos kerta tietää ratkaisun..
Onhan meillä jo KokoomuSS ja R(otuopillinen)K(urittaja)P(uolue) siellä. Hyvin mahtuisi sinne joukkoon.
Ei työttömillä juuri koskaan ole älyä ja pitkäjänteisyyttä vapaaehtoiseen opiskeluun. Ei he muuten olisikaan työttömiä.
Mikäs siinä, jos töitä saisi vain tehdä rauhassa tai etänä.
Työ ei merkitse minulle mitään. On mukavaa kun saan tehdä kaikki päivät mitä huvittaa. korvauksilla tulee tarpeeksi hyvin toimeen.
pitkää päivää jo nytkin trollaamalla eri palstoilla aamusta iltaan postaten oksennuksiasi useita kertoja päivässä. Kyllä sinut ja tapasi jo tunnetaan, Raaka Piski.
Ja nukkua pitkään! :)))))))
En mitään kieliä jaksa opiskella... suomella ja englannilla pärjää ihan hyvin. Pelaan tietokonepelejä aamusta iltaan (olen hyvä niissä) ja pyörin keskustassa. Joskus käyn pizzalla ja kaljaa viikonloppuisin, jos rahat sallii. Ainiin, ja tottakai nukun pitkään. Ei mihinkään lähetä kotoa ennen klo 12. :)
onnex on keksitty työttömyys!! :D
Jaahas.. joku mielenterveysongelmien takia eläkkeellä oleva, avohoitopotilas ja yhteiskunnan elätti täällä keskustelee ittensä kanssa ja mollaa työttömiä.. no huvinsa kullakin..
Voi myös reippailla luonnossa hiihtämällä, nyt kun on luntakin.
Ei voi kuin ihmetellä tällaisten keskustelujen aloittajien motiiveja. Haastavat riitaa toisten suomalaisten kanssa, niiden ihmisten joiden kanssa hän elää päivittäin. Jokaisella on omat vaikeutensa ja tuollaiset vihapuheet vain lisäävät pahaa oloa ja agressiivisuutta keskuudessamme. Kaipa tuollainen ihminen on jotenkin syrjäytynyt ja tyytymätön itseensä, siksi lietsoo vihaa ympärilleen.