https://www.youtube.com/watch?v=1trJWHYEndM#t=91
Tätä linkkiä levittämään kouluihin ja oppilaitoksiin! :)
Tätä linkkiä levittämään kouluihin ja oppilaitoksiin! :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Internet on kielivapauden asian merkittävin tuki!
Tässä on pätkä videon sarkasmista, pisteliäästä ivasta pakkoruotsin vaatijoita vastaan: "Meillä ei ole varaa siihen, että antaisimme osan suomalaisista opiskella ruotsin tilalla jotain muuta kieltä."
Ruotsin kieli on niin pahasti henkihieverissä, että RKP:n kellokkaidenkin mielestä (mm. Mikaela Nylanderin) viiden miljoonan suomenkielisen on ehdottomasti osallistuttava omakohtaisesti ruotsin kielen tehohoitoon, muuten sille ja ruotsinkielisille käy kalpaten.
Sananvapaus on uhattuna! Kokeile linkin liittämistä "maailman menoa"- palstalle Pakkoruotsi- sanan kanssa.
Kaikki pakkoruotsittajan "faktat" ruotsinopiskelun pakollisuuden hyödyllisyydestä on kyllä tuotu esille niin hyvin, ettei voi sanoa muuta kuin että "osui ja upposi"!
Tuota videota todellakin kannattaa levittää, että se saisi ihmiset ajattelemaan mistä pakkoruotsista oikeasti onkaan kyse.
Video pitäisi lähettää Sivistysvaliokunnalle, jotta voisivat esittää sen kaikille "asiantuntijona" kuultaville ja pyytää kommentit ja kirjata ne valiokunnan mietintöön.
Laajaan jakeluun kaikkien kuultavaksi.
Laittakaa lapsillenne jakeluun, sieltä se leviää tehokkaasti !
Mitähä widerroos tusta sannoo? Ottaako allekirjoitukset?:)