Efexor / Venlafaksiini ja aggressiivisuus :(

Aloitin n. 7 viikkoa sitten efexorin vaikeaan masennukseen ja ahdistuneisuuteen. Aluksi annos viikon ajan 37,5 mg, sitten 75 mg ja tiistaina nostettiin 150 mg:aan.

Alkuvaikeuksien jälkeen jaksan jo vähän paremmin, mutta minua vaivaa todella paljon lisääntynyt aggressiivisuus. Tuntuu että sisällä velloo viha ja raivo ihan kaikkea kohtaan. Tekisi mieli potkia seiniä, hajottaa esineitä ja vaikka vahingoittaa toisia ihmisiä. Pidän silti kaiken sisälläni. En ole koskaan käyttäytynyt väkivaltaisesti, olen aina ollut sopuisa ja rauhallinen tapaus...

Onko kokemusta vastaavasta? Onkohan tämä vain alun sivuvaikutus joka menee ohi? Tämä olotila on tosi tuskainen ja vaikea sietää :s
112314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Lääke ei ainakaan sitä aiheuta, koska itse olen käyttänyt sitä neljä vuotta ilman mitään aggressiivisuutta.

Äänestä

Itse aloitin venlafaksiinin 6 viikkoa sitten, nykyään menee 225mg enkä ole havainnut että se aiheuttaisi yhtään aggressiivisuutta. Olo kyllä on parantunut ja olen ehkä jopa rauhallisempi kuin ennen lääkitystä. Nyt pystyn helpommin ohittamaan ja unohtamaan ärsyttävät asiat.

Jos sinulla on aggressiivisuutta niin kaannattaa esim. psykologin kanssa purkaa asiaa ja puhua siitä. Jo se voi auttaa paljon kun löytää syyn aggressiivisuuteen ja saa puhua siitä. Koska se perimmäinen syy on kuitenkin joku asia johon olet pettynyt/vihainen jne., lääke voi ehkä vain korostaa ajatuksia.

Äänestä

Minulla venlafaxiini aiheutti nälän tunteen katoamisen ja ripulin.
Epäilen ettei kaikki ravintoaineet imeytyneet tuolloin.
Pinna oli jossakin vaiheessa kireällä. Olin tosin henkilöiden kanssa tekemisissä, jotka eivät ole helpoimmasta päästä. Tekivät kotonani asioita vaikka kuinka kielsin yli 10 kertaa.
Rajojeni kunnioittamattomuus sai minut raivostumaan tuolloin helpommin.
Mutta voi olla myös siksi, että en saanut syömästäni ruuasta ravintoa tarpeeksi...

Me ihmiset ollaan erilaisia. Mikä sopii toiselle, ei välttämättä sovi toiselle.

Muista syödä myös kuitupitoista ruokaa, että lääkkeet tulee ulos myös samaa vauhtia mitä menee sisään. Uskoisin, että henkilöllä jolla on viikon ummetus, on systeemissään paljon enemmän lääkettä, kuin sillä, jolla suoli toimii normaalisti.

Äänestä

Kiitos vastauksista. Olo on nyt helpompi. Aloitusviestiä kirjoittaessani olin hyvin stressaantunut. Sain purettua ahdistusta rentoutumalla, ja nyt on parempi olo.

Terapia alkaa tässä ihan pian. Jospa siellä pääsisi käsiksi noihin vihan tunteen syihin. Toivottavasti syy ei ole lääkkeessä tai jos on niin aggressiivisuus vähenee pikku hiljaa lääkityksen edetessä, koska muuten olen ollut lääkkeeseen tyytyväinen.

Äänestä

Agressiot ovat ihan tunnettu venlafaksiinin mahdollinen vaikutus. Lsääntynyt tuskaisuus ja ahdistuneisuus ovat hyvin yleisiä seuraamuksia niin ikään ja voivat jäädä myös pysyviksi lopettamisesta huolimatta.

Äänestä
  • Poison running: ja lisäksi muistamattomuus ym. Siksi ihmettelenkin,miksi lääkärit sitä määräävät, koska sivuoireet ovat heillä tiedossa.

    Äänestä

Ei pidä paikkaansa, arvoisa lääkevastainen trolli.

Äänestä
  • Itse olen ajamassa (lääkärin kanssa) Venlafaxiinia alas. Ja jos mahdollista,niin lopetan sen kokonaan. Se mihin sen pitäisi auttaa,onkin kääntynyt sivuoireisiin. Aloitin Voxran viikko sitten. Toivottavasti se auttaa oloani. Saisin tämän lääkkeistä johtuvan kroonisen masennuksen ja ahdistuneisuuden pois. Tiedän,että se johtuu suurimmilta osin lääkkeistä.

    Äänestä

  • Lääkkeidenalasajo kirjoitti:

    Itse olen ajamassa (lääkärin kanssa) Venlafaxiinia alas. Ja jos mahdollista,niin lopetan sen kokonaan. Se mihin sen pitäisi auttaa,onkin kääntynyt sivuoireisiin. Aloitin Voxran viikko sitten. Toivottavasti se auttaa oloani. Saisin tämän lääkkeistä johtuvan kroonisen masennuksen ja ahdistuneisuuden pois. Tiedän,että se johtuu suurimmilta osin lääkkeistä.

    Venlan kanssa kannattaa olla varovainen alasajossa. Vieroitusoireet voivat olla hyvinkin rankkoja.

    Ehkä yleisin on päässä tuntuvat humahdukset, toinen järjetön hikoilu ja se minulle pahin, eli ahdistavat painajaiset.

    Oli silti upea tunne kun ekaa kertaa alkoi taas itkettämään, tai huomasi itsessään aitoa iloa.

    Äänestä

VOI Vee. Kyllähän ne trollit täällä haluavat suomen kansan Venlafaksiinille ja lisätä näin aggressioita.

Tämä on totta:

Aggressiot ovat ihan tunnettu venlafaksiinin mahdollinen vaikutus. Lsääntynyt tuskaisuus ja ahdistuneisuus ovat hyvin yleisiä seuraamuksia niin ikään ja voivat jäädä myös pysyviksi lopettamisesta huolimatta.

ja tämä:

Poison running: ja lisäksi muistamattomuus ym. Siksi ihmettelenkin,miksi lääkärit sitä määräävät, koska sivuoireet ovat heillä tiedossa.

-> Aggresiivisuus mainitaan lääkeselosteessa mutta hieman kiertäen, ettei sitä välttämättä huomaa. Se lukee omassa kohdassaan"Kliinisissä testeissä on havaittu että nuorilla on havaittu korkeampia määri aggressiivisuutta" ja haittavaikutuslistassa ei ole sanaakaan tai vain ohimennen todettu lääkkeen aiheuttavan "tunne-elämän muutoksia"..

Vanha topic. Mutta älkää pahoittako mieltänne ekan Trollin kommenteista, että aggressivisuus olisi muka teidän peruspiirre. Ei välttämättä ole vaan tämä lääke voi voimistaa sitä.

Tässä yksi tarina:
http://akukopakkala.fi/masennuslaakitys-ja-vakivalta/

Äänestä

Venlaa ei tietääkseni määrätä nuorille. Turhaa jauhaa tällaista keskustelua. Joillekin lääke sopii, toisille ei.

Itse aikoinaan hyödyin Venlasta ja 75 mg lopetus kävi suht.helposti 3 kuukauden aikana, noin vuoden käytön jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


arsÿttaaaaah kirjoitti:

Aloitin n. 7 viikkoa sitten efexorin vaikeaan masennukseen ja ahdistuneisuuteen. Aluksi annos viikon ajan 37,5 mg, sitten 75 mg ja tiistaina nostettiin 150 mg:aan.

Alkuvaikeuksien jälkeen jaksan jo vähän paremmin, mutta minua vaivaa todella paljon lisääntynyt aggressiivisuus. Tuntuu että sisällä velloo viha ja raivo ihan kaikkea kohtaan. Tekisi mieli potkia seiniä, hajottaa esineitä ja vaikka vahingoittaa toisia ihmisiä. Pidän silti kaiken sisälläni. En ole koskaan käyttäytynyt väkivaltaisesti, olen aina ollut sopuisa ja rauhallinen tapaus...

Onko kokemusta vastaavasta? Onkohan tämä vain alun sivuvaikutus joka menee ohi? Tämä olotila on tosi tuskainen ja vaikea sietää :s

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu