Mitä voisi pikkujouluissa tarjota muuta kuin pipareita ja glögiä? Mitkä olisivat pikkujoulumaisia ruokaherkkuja?
Pikkujouluihin tarjottavaa?
5
1726
Vastaukset
- Joulutorttuja!
Joulutorttuja!
- Jorkki
Keitettyjä perunoita, karjalanpaistia ja lanttulaatikkoa...Nam
- gallux
aloitetaan.. limpparia voi olla olla, torttuja, jotain laatikkoo, miksei kinkkua jo, pipareita, italian salaattia nam xD ja perunaa kermassa.. aijai että tulee nälkä xD
- Nam
jos olisin itse laittamassa pikkujouluihin herkkuja, tekisin
a. Juustotarjottimen - ja ne piparkakuthan syödään homejuuston kera
b. tortut on must
Laatikot ja kinkut jättäisin suosiolla posi, ellei ole tiedossa että jengi on pantannut päivän ja odotta suurempia tarjoiluja.
Ehdottomasti keskittyisin kuitenkin hyvään glögiin, pipareihin ja juustotarjottimeen.
Herkullisia hetkiä!- Tonttu
Kiitos vinkeistä :)
Löysin kivan reseptin jota ajattelin kokeilla:
Tee normaali siirappi- eli joulupiparitaikina tai osta valmista pakastetaikinaa.
Kauli taikina noin 30 x 20 sentin levyksi, ripottele päälle Aurajuustomuruja ja kierrä levy tiukaksi rullaksi.
Leikkaa rullasta 0,5-1 sentin paksuisia siivuja ja aseta ne leivinpaperin päälle pellille leikkauspinta ylöspäin. Paista uunin keskipaikkeilla 200 asteessa 8-10 minuuttia.
Mukavia pikkujouluja kaikille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406653
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495729- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434480Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522956Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242402- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197