en saanut selville oletko mies-vai naispuolinen.
Mutta nikistä arvelen että olet nainen ja nikin jäljessä olevasta n:stä niin päättelen myös.
Olenko oikeassa ? Kumpi siis olet?
Minusta olis hyvä asia, siis nähdä kun käy Galleriassa että kumpaa sukupuolta ihminen on .
Kirjoittelet kuitenkin täällä aika paljon ;)
Leenu Galleriassa käydessäni
10
1401
Vastaukset 10
tietoja galleriaan. Itse kävin tarkistamassa äsken, kysytäänkö siellä sukupuolta. Ei näkyny sellaista siis persoonallisuuden kohdalla. Kuten nikkinikin kertoo; olen nainen.
- vanh.lest
Kiitos että vatasit ;)
Samoin minä olen nainen. - vanh.lest
Kiitos että vastasit ;)
Samoin minä olen nainen.
- paa-vo69
Meidän vl:ienkin tulisi jo hyväksyä, että sukupuoliroolit eivät välttämättä ole aina perinteiset. Geenit eivät aiheuta kaksineuvoisuutta, sillä y-geeni tekee lapsesta miehen. Mutta nykyajan ympäristömyrkyt muistuttavat sukupuolihormoneja, ja niiden vaikutuksesta syntyy vauvoja, joilla on molempien sukupuolien elimet. On myös tapauksia, että asia tulee ilmi vasta murrosiässä. Vauvasta voidaan leikata jompikumpi, tyttö tai poika, mutta tämä voi aiheuttaa joillakin halun mennä sukupuolenvaihdosleikkaukseen silloin, kun itse on asioistaan vastaavassa iässä.
Jos transvestisti, sukupuolenvaihdoksen läpikäynyt ihminen tulee synninhätään ja haluaa käydä uskomaan, ei meillä lestoilla ole oikeutta kauhistua ja jäykistyä, kuten tapamme on. Meillä täytyisi olla valmiudet kohdata kaikki elämässä vastaantulevat asiat siinä muodossaan, kun ne tulevat, ei pohjanmaalaisten asenteiden sanelemina.- Hynde
Onneks suomen kielessä ei ole tai femiiniä ja maskuliinia.
- Biologi
Tuotanoin... ei se geeni määrää sukupuolta vaan se on se y-kromosomi mikä tekee lapsesta miehen. XX-kromosomiparista tulee nainen ja XY-kromosomiparista mies. Geenit määräävät sen, minkälaisia meistä tulee noin muuten.
- en ymmärrä
....Siis kohdata sukupuolenvaihdoksen läpikäynyt ihminen kauhistumatta ja jäykistymättä.. En ymmärrä nyt paa-vo69:n ajatuksenjuoksua..?
Miten muuten voi kohdata ihmisen kuin ihmisenä vaikka tämä olisi käynyt sukupuolenvaihdoksen läpi. Ei kait sukupuolenvaihdosleikkaus sieluun vaikuta?? Armo kuuluu kaikille.. kuten ristillä ryöväri sai sen enempää selittelemättä kaikki kerralla anteeksi niin myös transu jos hän kokee että "..Herra muista minua kun tulet valtakuntaasi." Noin niinkuin kuvainnollisesti - paa-vo69
en ymmärrä kirjoitti:
....Siis kohdata sukupuolenvaihdoksen läpikäynyt ihminen kauhistumatta ja jäykistymättä.. En ymmärrä nyt paa-vo69:n ajatuksenjuoksua..?
Miten muuten voi kohdata ihmisen kuin ihmisenä vaikka tämä olisi käynyt sukupuolenvaihdoksen läpi. Ei kait sukupuolenvaihdosleikkaus sieluun vaikuta?? Armo kuuluu kaikille.. kuten ristillä ryöväri sai sen enempää selittelemättä kaikki kerralla anteeksi niin myös transu jos hän kokee että "..Herra muista minua kun tulet valtakuntaasi." Noin niinkuin kuvainnollisesti... jos teillä nyt yleensä on selkärankaa vastata.
- käppäilijä
en ymmärrä kirjoitti:
....Siis kohdata sukupuolenvaihdoksen läpikäynyt ihminen kauhistumatta ja jäykistymättä.. En ymmärrä nyt paa-vo69:n ajatuksenjuoksua..?
Miten muuten voi kohdata ihmisen kuin ihmisenä vaikka tämä olisi käynyt sukupuolenvaihdoksen läpi. Ei kait sukupuolenvaihdosleikkaus sieluun vaikuta?? Armo kuuluu kaikille.. kuten ristillä ryöväri sai sen enempää selittelemättä kaikki kerralla anteeksi niin myös transu jos hän kokee että "..Herra muista minua kun tulet valtakuntaasi." Noin niinkuin kuvainnollisestiMutta täytyy tosin todeta, että sukupuolenvaihdoksen läpikäyneen henkilön ei tulisi elää parisuhteessa kenenkään kanssa, vaan hänen täytyy elää ilman puolisoa; jos nimittäin ei halua toimia omaatuntoa vastaan.
Samoin suosittelisin väärien elimien poisleikkauttamisen(jos sukupuolenvaihdoksessa on annettu joku uusi sukuelin, niin se on väärä), joskaan se ei olisi mikään pelastuksen ehto.
Mutta saattaisi olla, että väärät elimet aiheuttaisivat huonoa omaatuntoa, mikä taas voi johtaa uskossa haaksirikkoon. - paa-vo69
paa-vo69 kirjoitti:
... jos teillä nyt yleensä on selkärankaa vastata.
Siis tarkoitan sitä, että millä tavalla me lestaadiolaiset ihmisiin yleensä suhtaudumme: paljon nuivemmin kuin epäuskoiset. Älkää yhtään väittäkö että olemme fiksua ja asiallista porukkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei101073Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125986- 56965
- 109949
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85832Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.48825Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev162749Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66721- 66707
- 69704
- 70596
- 22596
- 95561
- 52531
- 60524
- 26510
- 35497
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15066487Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31463Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi247424