http://yle.fi/uutiset/sievin-biojalostamo-energiatuesta-neuvotellaan-tammikuussa/7703766
lehdestä
12
221
Vastaukset
- kunnanjohtajan rooli
Oulu 23.1.2015 klo 8:18 | päivitetty 23.1.2015 klo 8:18
Sievin biojalostamon rahat edelleen tiukassa
Sieviin suunnitellun biojalostamon rahoitusneuvottelut ovat edenneet nihkeästi. Työ- ja elinkeinoministeriö on pysynyt kielteisessä tukipäätöksessään.
Sievi Biofuels Oy on ostanut tontin Sievin ja Kannuksen välisen tien varrelta.
Sieviin suunnitellun biojalostamon rahoitusneuvotteluista etenevät edelleen nihkeästi. Työ- ja elinkeinoministeriö on pysynyt kielteisessä tukipäätöksessään, sillä biojalostamon tukihakemuksessa on ministeriön mielestä ollut puutteita. Sievi Biofuels on neuvotellut ministeriön kanssa valtion tuesta tällä viikolla.
Biojalostamon hallituksen varapuheenjohtaja Kalevi Laurila kertoo, että yhtiö miettii jatkotoimenpiteitä ja yrittää täydentää hakemusta. Ongelmia on tuottanut muun muassa entisen kunnanjohtajan rooli hankkeessa ja kunnan rahoitus biojalostamossa. niin se henkilökemia
eiköhän sen hitsarin saumat ole jo nähty!
- ettätuota
kärsämäessä ois hitsattavvoo
- ei riihikuivaa
EX kunnanjohtaja on sijoittanut pääomansa ABBORTINA. Sitä hänellä on, ei muuta.
Kärsämäelle on sitonut maallisen omaisuutensa. Kättelee vain kepuja ja asuu pappia vastapäätä. " Apportti
Apportti tarkoittaa muuna kuin rahasijoituksena yritykseen laitettua omaisuutta. Apporttiomaisuutta voi olla vain omaisuus, jolla on yhtiölle taloudellista arvoa. Työsuoritusta koskeva sitoumus ei voi olla apporttiomaisuutta.
Osakkeen merkintähinta voidaan maksaa apporttiomaisuutena osakeyhtiötä perustettaessa ja maksullisessa osakeannissa. Myös optioiden ja muiden erityisten oikeuksien nojalla merkittävät osakkeet voidaan maksaa apportilla. Lisäksi apporttia on mahdollista käyttää, kun osakepääomaa korotetaan osakepääomasijoituksella.
Apporttiehto osakeyhtiötä perustettaessa
Kun osakeyhtiö perustetaan, voidaan osakkeet merkitä myös muuta omaisuutta kuin rahaa vastaan (apporttiomaisuus). Apporttiomaisuudella on luovutushetkellä oltava vähintään maksua vastaava taloudellinen arvo yhtiölle. Apportista säädetään osakeyhtiölain 2 luvun 6 §:ssä, valtion säädöstietopankki FINLEX.
Jos osakepääoman maksuun halutaan käyttää apporttiomaisuutta:
On perustamissopimuksessa oltava ehto, jonka mukaan osakkeenmerkitsijällä on oikeus tai velvollisuus maksaa merkintähinta apporttiomaisuudella.
Perustamissopimuksessa on oltava lisäksi selvitys apporttiomaisuudesta:
- yksilöitävä apporttiomaisuus,
- yksilöitävä apporttiomaisuudella suoritettava maksu,
- mainittava omaisuuden arvostamiseen vaikuttavat seikat ja
- mainittava omaisuuden arvostamisessa noudatetut menetelmät.
Kaupparekisteriin on oheistettava liitteeksi mukaan tilintarkastajan antama lausunto apporttiomaisuuden selvityksestä ja siitä, oliko omaisuudella vähintään maksua vastaava taloudellinen arvo yhtiölle. Maallikkotilintarkastaja ei voi antaa lausuntoa. Lausunnon antaa joko KHT- tai HTM-tilintarkastaja taikka KHT- tai HTM-yhteisö. Lausunnon antaminen perustuu osakeyhtiölain 2 luvun 8 §:n 4 momenttiin taikka 9 luvun 14 §:n 4 momenttiin.- LVI ammattilainen
Kusettaminen vaan jatkuu. Koijari mikä koijari.
- puikko
kyllä hänen saumat on nähty!
- Onkotietoa
Onko tästä tuoreempaa tietoa? Tai milloin on tulossa uutta tietoa?
- kuvattu
Ei oo saumoja tarkastettu.
- Iltasatu
Miten tämä hanke etenee?
- metsapv1
biojalostamon saadessaan valtion, lue, veronmaksajain raha-tukiaisen, silloin mene ylitse harvennushakkuun m3 maksettavan hoitohakkuusta m3- saannon, se menee biohakkeeksi, siitä seuraa kasvatusmetsikön 40 vuoden kasvatuksen m3-kasvun totaallinen pysähtyminen aines-ja tukkipuumetsiköksi kasvun saavuttamiseksi ja metsänomistajan tulon menetykseen!, em "biojalostuksen" maksajaksi on valjastettu ja tulee yksityis-metsänomistajan maksettavaksi!
ugh!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273326- 903064
- 762984
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim672895"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m512847Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852609- 332414
- 492269
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se412137- 321923