oon ylä aste ikäinen nuori tyttö ja mua vaivaa silon tällön outo pään särky. Ja sillon tällön pöyryttää. kaveri sano et on varma et mul on pää syöpä. en viitti käydä lääkärissä koska mulla ei oo rahaa. apua pelottaa
himmee pääns ärky
tyttö14v
281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Todennäköisesti ystäväsi on oikeassa. Syöpä tosin saattaa kasvaa erittäin nopeasti jos kyselet siitä täällä.
Hei!
Toistuvan päänsäryn taustalla on ylivoimaisesti yleisimmin joko migreeni tai jännityspäänsärky. Pään syöpää tai muuta kamalaa sinun ei tarvitse lainkaan pelätä - sellaisen mahdollisuus kohdallasi on häviävän pieni.
Kerroit, että päänsärkyyn liittyy myös huimausta. Tällöin todennäköisin syy voisi olla niska-hartialihaksien jumista johtuva jännityspäänsärky. Halutessasi voit lukea tarkemmin päänsäryn oireista ja itsehoidosta esim. osoitteesta: http://klinik.fi/terveysinfo/paansarky
Mikäli särky ei helpota tavallisilla kipulääkkeillä tai sitä on kovin usein, kannattaa kertoa asiasta vaikka kouluterveydenhoitajalle tai varata aika yleislääkärille.
Tsemppiä toivotellen:
-Klinikin lääkäritiimi
Klinik - terveyspalvelusi netissä
www.klinik.fi