Charlie Hebdo -numero va-liiton www-sivulla

28151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat
  • Aloittaja

    Joo, tämä meni mediaan oikeastaan täydellä läpäisyllä. STT, HS, YLE ja MTV3. Mitään kovin merkittävää mediaa ei tainnut jäädä pois.

    Äänestä

Syksy Räsänen:

"Charlie Hebdo on muslimivastainen lehti samalla tavalla kuin monet viime vuosisadan alkupuolen julkaisut olivat juutalaisvastaisia. Se suhtautuu muslimeihin halveksuen ja rasistisesti, ja naureskelee heihin kohdistuvalle väkivallalle."

"Toiset ovat selittäneet, että Charlie Hebdo on paljon muutakin kuin vain muslimivastainen julkaisu. Tämä pitää paikkansa, ja murhatuilla piirtäjillä oli lehteä laajempi yhteiskunnallinen merkitys. Mutta kommentti osoittaa, miten hyväksyttyä muslimivastaisuus on: en muista kenenkään puolustaneen juutalaisvastaisuudesta syytettyjä julkaisuja sanomalla, että niissä on antisemitismin lisäksi muutakin sisältöä."

http://kulttuurivihkot.fi/lehti/blogit/syksyrasanen/596-mita-tarkoittaa-olla-charlie-hebdo

Ei sinänsä yllätä, että aiemmin pornolehdillä profiloituneet vapaa-ajattelijat profiloituvat nyt rasistilehdellä.

Äänestä
  • Aloittaja

    Meillä ei taida olla lähihistoriasta esimerkkiä, jossa juutalaiset olisivat hyökänneet pilakuvien takia minnekään. Voisi olla toisenlainen ääni kellossa, jos näin kävisi.

    Äänestä

  • Ei ole rasismia vastustaa islamia. Islam ei ole rotu.

    Lisäksi lehti ei käske tappamaan muslimeja kuten uskontoverisi käski tekemään juutalaisille. Lehti ei väitä myöskään muslimien olevan kategorisesti alempaa ihmisryhmää (vaikka siltä voi heidän tekojensa vuoksi tuntua). Islamia tulee kristisoida jyrkästi ja jos muslimi ei tätä pysty hyväksymään vaan tekee laittomuuksia voi poistua länsi-maista tai ottaa luodin otsaansa. Aivan kuten kävi lehteä vastaan hyökänneille, jokainen sai luodin päähänsä ja se oli oikein.

    Äänestä

  • Rasismi edellyttäisi IHMISRYHMIEN eriarvoistamista. Muslimit eivät ole.

    Äänestä

  • Charlie Hebdo on νіttuillut ankarasti islaminuskoisille, katolilaisille ja juutalaisille. Sen lisäksi se ivaa islamofobisia ja äärioikeistolaisia piirejä. Taitaa siellä olla ollut joskus lähes jokaisen uskontokunnan ja äärilikkeen aate pilkan kohteena.

    Tämä kommentti osoittaa kaksi asiaa. Syksy Räsänen ei taida ihan tietää, mistä puhuu ja multinikki haluaa kääntää ihan kaiken sokeassa vaparivihassaan meitä vastaan.

    Notta onnea valitsemallanne tiellä, kumpikin ;-)

    Äänestä

  • "Se suhtautuu muslimeihin halveksuen ja rasistisesti, ja naureskelee heihin kohdistuvalle väkivallalle."

    Vai muslimien täysin järjettömille islamin nimissä tekemälle terrorismille?

    Äänestä

Kiitokset vapareille taas erinomaisesta työstä uskonnonvapauden, sananvapauden, ihmisoikeuksien ja demokratian ja kansalaisoikeuksien ajamisesta. PAT ei tällaiseen pystyisi eikä tule ikinä pystymäänkään.

Hienoa työtä. Nyt vielä pitäisi saada kirkko vastustamaan vaparien toimintaa! Se edesauttaisi eroaaltoa entisestään.

Äänestä
  • Erittäin ajattelematon teko vapareilta lähteä tuon lehden kelkkaan.

    Näin Robert Savio Kansan Uutisissa:

    "Nyt me kaikki sanomme olevamme Charlie Hebdo, mutta ei ole pikkujuttu lietsoa eripuraa maailman kahden suurimman uskonnon välille. Terrorismia on vastustettava, oli se islamilaista tai ei."

    "Olemme putoamassa ansaan tekemällä juuri sen, mitä islamistit haluavat. Kun ryhdymme pyhään sotaan islamia vastaan, maltillisetkaan muslimit eivät voi olla tarttumatta aseisiin."

    http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/ulkomaat/3314225/”eurooppa-astui-islamistien-ansaan”

    Vai lietsovatko vaparit vihaa aivan tarkoituksella?

    Äänestä

  • vihan lietsontaa kirjoitti:

    Erittäin ajattelematon teko vapareilta lähteä tuon lehden kelkkaan.

    Näin Robert Savio Kansan Uutisissa:

    "Nyt me kaikki sanomme olevamme Charlie Hebdo, mutta ei ole pikkujuttu lietsoa eripuraa maailman kahden suurimman uskonnon välille. Terrorismia on vastustettava, oli se islamilaista tai ei."

    "Olemme putoamassa ansaan tekemällä juuri sen, mitä islamistit haluavat. Kun ryhdymme pyhään sotaan islamia vastaan, maltillisetkaan muslimit eivät voi olla tarttumatta aseisiin."

    http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/ulkomaat/3314225/”eurooppa-astui-islamistien-ansaan”

    Vai lietsovatko vaparit vihaa aivan tarkoituksella?

    Savio on typerys. Islam = Terrorismi.

    Äänestä

  • "Nyt me kaikki sanomme olevamme Charlie Hebdo, mutta ei ole pikkujuttu lietsoa eripuraa maailman kahden suurimman uskonnon välille."

    Onko Charlie Hebdo kristillinen lehti?

    "Olemme putoamassa ansaan tekemällä juuri sen, mitä islamistit haluavat. Kun ryhdymme pyhään sotaan islamia vastaan, maltillisetkaan muslimit eivät voi olla tarttumatta aseisiin."

    Mutta kun emme tee mitä islamistit haluavat, vaan vastustamme terrorismia heiluttamalla kylttejä väkivaltaa vastustavissa mielenosoituksissa, maltilliset muslimit voivat olla tarttumatta aseisiin, eikö niin?

    Äänestä

dcf

Äänestä

Je ne suis pas Charlie, je suis musulman, kunnianloukkaus ei ole sananvapautta

Äänestä

Maailma kylässä -tapahtuma teki väärin kun kielsi sananvapausnäyttelyn.

Äänestä

Hyvä veto vapareilta, kiitos.

Äänestä
  • Jep. Muistutus ranskan kielen harrastajille. Kuvien katselu onnistuu muutenkin...

    Äänestä

  • RanskanKieltä kirjoitti:

    Jep. Muistutus ranskan kielen harrastajille. Kuvien katselu onnistuu muutenkin...

    Ja muistutus sananvapauden puolustajille!

    Äänestä

Vastalaise uskonnollisåerusteiselle terrorismille! Ajatukset Pariisissa.

Äänestä

Muistin virkistämiseksi.

Äänestä
  • Hyvä ja rohkea teko Vapaa-ajattelijoilta. Kiitos siitä.

    Äänestä

Niin fyysistä kuin henkistä terroria pitää vastustaa rohkeasti.

Äänestä
  • Esimerkki henkisestä terrorista tällä foorumilla:

    "epäilenkyllä
    20.8.2016 14:09
    Tuskin pystyy Jorin mooniksiin vaikuttamaan.
    KommentoiIlmiannaJaa
    UUSI
    Josko.tokenis
    20.8.2016 17:05
    epäilenkyllä kirjoitti:
    Tuskin pystyy Jorin mooniksiin vaikuttamaan.
    Anustappi perssiissiin?
    KommentoiIlmiannaJaa
    UUSI
    Vaparilta
    20.8.2016 20:34
    Josko.tokenis kirjoitti:
    Anustappi perssiissiin?
    Ja suukapula kaupan päälle. Lähtis vaparimäärä taas nousuun.
    KommentoiIlmiannaJaa
    LISÄÄ KOMMENTTI
    ohimenevääkö
    20.8.2016 14:18
    UUSI
    Melkein viikon jo jatkuneet
    KommentoiIlmiannaJaa
    2 VASTAUSTA:
    UUSI
    borelius_
    20.8.2016 16:18
    ikimoonis?
    KommentoiIlmiannaJaa
    UUSI
    ohimenevääkö
    20.8.2016 16:42
    borelius_ kirjoitti:
    ikimoonis?
    Voip olla
    Kommentoi"

    Äänestä

Uskonnottomuuden vastustamisella on monenlaisia muotoaja, toinen toistaan ikävämpiä.

Äänestä
  • Niin, kyllä tuollaistakin voi taas tänään tulla mieleen.

    Äänestä

Kiitos rohkeudesta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2015/01/23/vapaa-ajattelijain-liitto-julkaisee-charlie-hebdo-lehden-erikoisnumeron-nettisivuillaan/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu