Tytär armeijan leipiin - asumistuki

Katja ^^^^

Asun kahden nyt 18 vuotiaan tyttäreni kanssa. Hän käy lukion viimeistä luokkaa. Tytär suunnittelee inttiin lähtöä, aloitus olisi ensi heinäkuussa.
Osaako joku kertoa, vaikuttaako lapsen armeijassa olo asumistuen määrään? Eli lasketaanko hänen siellä ollessaan talouteni yhden hengen taloudeksi? Hänen kotiosoitteensa olisi tietenkin edelleen täällä minun luonani armeijan ajan.

5

309

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin oli ennen

      Intissä ollessa voi hakea sotilasavustusta, tsekkaa www.kela.fi ja etsi sotilasavustus

    • alkuperäinen

      Niin, voi näköjään hakea sotilasavustusta, jos on oma perhe (puoliso, lapsia) tai opintolainaa tai jotain muuta sellaista.

      Tarkoitin kysymykselläni kuitenkin sitä, että kun nyt meitä asuu kaksi tässä taloudessa, saan asumistukea vajaan 300 eur/kk. Laskurin mukaan kun muutan asukasmääräksi yhden, tuki tippuu vähän päälle sataseen.

      Olen siis huolissani miten pystyn jatkossa vuokran maksuun, jos tyttären armeijassaolo lasketaan "muualla" asumiseksi. Toki 18 - 19 vuotiaskin kodin tarvitsee.

      Olen siis työtön eikä työllistymisestä ole toivoakaan. Iän, ammatin ja tämän päivän taloudellisen tilanteen takia.

      • Jatkuu entisellään

        Siis se tyttären kotiosoitehan on edelleen siinä samassa osoitteessa, vaikka inttiin meniskin. Inttiin meno ei tarkoita asunnottomuutta.


    • öm,klö,.

      Tyttäresi varusmiespalvelus ei vaikuta yhtään mitenkään nyt saamaasi asumistukeen.

      Vain siinä tapauksessa sillä on väliä jos kela on katsonut teidät erillistalouksiksi ja molemmilla on ollut asuntoon erillinen asumistuki.

    • Kysy kelasta

      Tuo sotilasavustuksen saaminen kannattaa kuitenkin selvittää, voi olla, että sitä on mahdollista saada tyttären osuuteen asumiskuluista, eli 50% asumistuen jälkeisestä vuokrasta, 50% sähköstä ja 50% vedestä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      300
      1040
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      61
      847
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      71
      799
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      69
      702
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      691
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      39
      668
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      43
      570
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      33
      566
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      40
      505
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      497
    Aihe