Aina kun sosiaalistun, keskustelen ja puhun muiden ihmisten kanssa, kainaloni alkavat hikoilla aivan epänormaalin paljon. Muistan, kun juttelin erään tuttavani kanssa vajaan tunnin ajan ihan normaalisti virastossa eräästä minun elämäntilannettani vaivanneesta asiasta, niin koko ajan tunsin ja huomasin, miten kainaloistani tippui hikeä epänormaalin paljon, kylkiäni ja puseroani vasten. Jos minulla ei olisi ollut takkia, olisi tämä tuttu virkamieskin varmaan huomannut minun hikoamiseni, ja ihmetellyt.
Tunne on äärimmäisen sietämätön. Jännitän ja stressaan, tietenkin, puhumista ja keskustelemista minulle vähemmän tuttujen kanssa, kuten varmaan kaikki yleensä tekevät. Mutta kirjoitan tästä sen takia, koska haluaisin vertaistukea. Onko muilla samanlaisia kokemuksia ärsyttävästä ja tympeästä kainaloiden hikoilemisesta, joka alkaa aina kun keskustelee vieraiden ihmisten kanssa?
Ostin Absolut Torria apteekista viime syksynä, ja se kyllä tehoaa aika hyvin, mutta ei sitäkään aina jaksa ja muista ja tiedä laittaa juuri silloin, kun vähemmän miellyttävä kainaloiden hikoilutilanne osuu kohdalle.
Hikoiluni on siis tosi kovaa, hiki alkaa ihan "tip - tip" - tippua, huomasin tämän jälleen nyt, kun piti soittaa pitkän virkapuhelu ja meni keskustellessa kauan. Puhelimessa kotona ollessa asia ei haittaa, mutta kun joutuu menemään kaupungille asioita hoiamaan, vaikka johonkin virastoon, voi tunne olla aika todella epämiellyttävä.
Löytyykö teiltä, arvon lukijat, samanlaisia kokemuksia? Ja olisiko teillä muita ongelman ratkaisuja kuin Absolut Torr?
http://www.absoluttorr.fi/
Kainaloiden hikoamisen pelko
5
75
Vastaukset
- samaa vaivaa
Mulla on sama vaiva. Tosin ei tippumalla aina tipu kainaloissa mutta hikoan myös muualtakin.
Absoluttorr.ia ole käyttänyt ja se on kyllä auttanut kainaloiden hikimäärään.
Aluksi käytin kerran viikossa (huom. illalla kuiviin kainaloihin ja aamulla pesu ja jos ihoa aristaa, rasvaa päälle). Nykyään en ole käyttänyt kuin vain joskus. En tiedä mikä muutti tilanteen, oliko se tuo aine, vai vähenikö kainaloiden eritys. Joka tapauksessa ei ole enää yhtä paha. Mutta tuosta aaltohikoilusta kärsin kyllä ja erityisesti jos on jokin sosiaalinen tilanne. Lisäksi kainalot alkaa vielä haisemaan ihan eri tavalla kuin yleensä. Inhottava ja nolo vaiva. - rob, jännittäjä
Kysymyksessä kuitenkin normaali kehon vaste hiukankin jännitettäville tapahtumille. Jopa jotkut puhelimitse hoidettavat asiat saavat aamulla pestyt kainalot hikoamaan.
Aina sama juttu, Tressihiessä tuoksahtaa hiukan pistävä ammoniakkimainen haju. Ja ei kun pesemään kylppärin lavuaariin kainaloita.
Laitan vuorikide-tuotetta pestyihin kainaloihin. Se ei ei kutia, mutta päästää läpi luonnollisen hikoilun. Tuo kaikki vaikka olen jätkä ja asun yksin. - sundari
inohttava ongelma sulla. itselläniki on tota stressihikoilua ollut mutta olen saanut vuodot aika hyvin kuriin mielenhallinta/mindfulness/meditaatio harjoitteilla joista on ollut apua selättämään stressi ja pelkotiloja. suosittelen kaikille.
- coolingfan
Sulla on liikaa vaatetta päällä, tulee vain liian kuuma ja kehon jäähdytys joutuu toimimaan. Takki päällä ilmeisesti sisätiloissa siis? Sama kuin auton keulalle laitettaisiin pahvi jäähdyttimen eteen kesähelteellä, varmasti sähkötuuletin huutaa armoa koko ajan :D
- ap.
Jos kulkisi Suomen kylmissä oloissa autolla niin asiahan olisi ihan helppo, mutta kun ei ole autoa! Pyöräilepä sinäkin kokeeksi pakkasella viisi kilsaa asioille vähillä vaatteilla niin olet jääkalikkana! Kumman valitset siis, hikoilun vai jäätymisen? Luulen että ensimmäisen mieluummin.
Ps. Eikä tuossa kainalohien selvässä tippumisessa ole kysymys liian paljosta vaatetuksesta päällä, koska se alkaa aina sosiaalisissa jännittämistilanteissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,824404Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242948Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt262815Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1142557Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172489Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122228Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1012180Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6382068Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka342018MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141995