Arvostettu Oxford University Press -kustantamo on kieltänyt Ranskan terrori-iskujen jälkeen lastenkirjailijoitaan kirjoittamasta asioista, jotka liittyvät sianlihaan. Syy tähän on se, ettei kustannustalo halua loukata muslimeja ja juutalaisia.
Oxfordin yliopiston hallinnoima maailman suurin akateeminen kustannustalo Oxford University Press (OUP) on tehnyt radikaalin päätöksen julkaisulinjauksistaan Ranskan terrori-iskujen jälkeen. Päätös tuli esille viime viikolla BBC Radio 4:n uutis- ja ajankohtaisohjelmassa Today, jossa keskusteltiin sananvapaudesta.
Kustantamo toivoo, etteivät sen lastenkirjailijat mainitse sianlihaan liittyviä asioita kuten possuja, makkaraa ja pekonia. Päätöstä perustellaan sillä, ettei kustantamo halua loukata muslimeja ja juutalaisia, koska OUP:n kirjoja myydään useissa maissa, jotka eroavat kulttuureiltaan Isosta-Britanniasta. Kustantamon mukaan linjaukset on luotu, jotta lastenkirjallisuus olisi mahdollisimman monen saatavilla.
Todayn juontaja Jim Naughtie ilmaisi ohjelmassa mielipiteensä OUP:n linjauksesta: ”Mikäli akateemiseen instituutioon yhdistetty arvostettu julkaisija on sitä mieltä, että sinun on kirjoitettava kirja, jossa et saa mainita sikoja, koska jotkut saattaisivat loukkaantua siitä, on se täysin naurettavaa, pelkkä vitsi.”
Muslimitaustainen Työväenpuolueen poliitikko ja parlamentin jäsen Khalid Mahmood kommentoi niin ikään: ”Olen täysin samaa mieltä, tämä on täyttä hölynpölyä. Ja kun ihmiset menevät liian pitkälle, se tuo koko keskustelun huonoon valoon.” Eräs Jewish Leadership Council -neuvoston jäsen taas totesi: ”Juutalainen laki kieltää sianlihan syönnin muttei sitä, ettet saisi mainita kyseistä sanaa tai eläintä, josta liha on peräisin.”
OUP:n linjaus on herättänyt Internetissä voimakkaita, pääosin negatiivisia, reaktioita. Esimerkiksi asiasta uutisoineen Daily Mailin artikkelia on jaettu sosiaalisessa mediassa jo yli 50 000 kertaa.
Lähteet: Nordfront.se, Daily Mail
Aiheeseen liittyen: http://www.patriootti.com/pipsa-possun-laulaminen-suututti-muslimin-lapsiperhe-haadettiin-bussista/
http://www.patriootti.com/kustantamo-kieltaa-sianlihan-maininnan-kirjoissaan-muslimien-tahden/
Kustantamo kieltää sianlihan maininnan kirjoissaan
oxfo
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k17710733Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t1057573Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t327420Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37386Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa895769Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus525238Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset314996Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk124811Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k62174Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!
Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil391656