Onko suomen kansalla valtaa lopettaa suomalaisia illimadon kaltaisesti imevä ja turhia virkamiehiä elättävä valtionyritys.
Vaihtoehtona voisi tietysti olla TURHIEN VIRKAMIESTEN poispotkiminen ja hieman järkevämpien palkkaaminen.
Vaihtoehtona voisi tietysti olla TURHIEN VIRKAMIESTEN poispotkiminen ja hieman järkevämpien palkkaaminen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hyvä juttuhan RAY on, sen tuotteiden käyttö on vapaaehtoista. ja se tuottaa ihan kivasti.
"Tuottojen jako
RAY:n tilikauden voitto jaetaan vuosittain avustuksina sosiaali- ja terveysjärjestöille, jotka auttavat kaikkein heikoimmassa asemassa olevia suomalaisia. RAY jakaa yhteensä noin 270 miljoonaa euroa avustuksina lähes tuhannelle järjestölle[12]. Avustukset myönnetään hakemusten perusteella. RAY käsittelee avustushakemukset, laatii avustusten jakoehdotuksen ja hallinnoi avustusten maksatusta sekä käytön valvontaa. Avustukset myöntää RAY:n hallituksen ehdotuksen pohjalta valtioneuvosto sosiaali- ja terveysministeriön esittelystä kerran vuodessa. Avustuksien lisäksi noin 100 miljoonaa euroa jaetaan Valtiokonttorin kautta sotiemme veteraanien hoitoon ja kuntoutukseen. [13]
Viime vuosina RAY:n suurimpia avustuksensaajia ovat olleet Näkövammaisten keskusliitto, Invalidiliitto, Suomen Mielenterveysseura ja Suomen Punainen Risti."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Raha-automaattiyhdistys
Kohteet on usein hyviä mutta tapa millä sitä rahaa kerätään on varsin kyseenalaista. Suurin osa RAY:n tuotoista tulee peliongelmaisilta. Korupuheissaan RAY on tästä ihmisryhmästä hyvinkin huolissaan ja ovatkin päättäneet auttaa heitä lisäämällä jatkuvasti peliautomaattien määrää ja mahdollistamalla korttimaksamisen.
Samoiten joskus 7-8 vuotta sitten kampanjoivat vahvasti sen puolesta että pokeri (ei siis mikään jokeripokeri tjms. automaattipeli) olisi kaikista peleistä koukuttavin ja sen takia Suomalaisten pelaaminen ulkomaisilla nettisaiteilla pyrittiin kieltämään. Kun valtiovalta ei tälle lämmennyt, päätti RAY avata oman nettipalvelun, mukaan lukien se pokeri. Kun pelihaittojen ehkäisy on oikeastaan ainut syy millä RAY saa monopolinsa pitää niin tuollaiset päätökset vs. puheet ei oikein käy yksiin.
Lisäksi RAY:n tarkoitus on laissa ainoastaan "vastata kysyntään" mutta silti esim. 1-2 vuotta sitten ilmestyneessä vuosiraportissa RAY:n pääjohtaja(?) hehkutti miten tulos nousee kohisten ja lisää kasvua haetaan taas seuraavana vuonna. Tuo lausehan tarkoittaa todellisuudessa sitä että pyritään kasvattamaan kysyntää eikä pelkästään vastaaamaan siihen.
Kaiken huipuksi RAY:n ja Veikkauksen peleissä palautusprosentit ja kertoimet on aivan naurettavia verrattuna kansainvälisiin yhtiöihin ja tämän käyttäjien rahojen suoranaisen ryöstämisen mahdollistaa kilpailun puuttuminen.
Vielä on mainittava myös sekin että RAY on suojatyöpaikkoja täynnä ja tämäkin on mahdollista vain monopoliaseman takia. Kun tuloksella ei ole väliä voidaan ottaa sinne kaverita ja sukulaisia syleksimään kattoon ja jaetaan sitten hyväntekevä'isyyten ne rahat mitä ei ehditä oman toiminnan pyörittämiseen tuhlata.
Yksityisillä sama meno jatkuisi edelleen ja entistä pahempana.
Todennäköisesti, mutta ne sentään sanoo suoraan että ovat rahojen perässä toisin kuin RAY joka väittää olevansa huolissaan peliongelmaisista samaan aikaan peliautomaatteja ja uusia maksutapoja lisäten.
Kilpailutilanne pakottaisi RAY:n myös tehostamaan toimintaansa ja potkimaan ne turhat kaverit sieltä pois tulosta syömästä.
Juu, mutta on aivan mahdottoman tärkeää teipata kaljapullon kuva pakettiauton kyljestä peittoon, ja tutkia samaan aikaan tupakan muiden aineosien vaarallisuutta, kun keskustellaan huumeiden laillistamisesta.
https://www.youtube.com/watch?v=cll4qKCIdKM
Illumninati loppui jo 1800-luvulla, siitä uudemmat jutut illmuminaatin nimissä ovat salaliittohörhöjen tarinoita.
Ei nimi miestä pahenna, jos mies ei nimeä.
Sulla on nyt kyllä jotenkin juuttunut levy paikoilleen...