mersun ruostumisesta...

noussut haloo ampuu yli! ihan samanlailla on ruostunut aikasemmat mersut mm. 124koppasia hitsailin ja vaihtelin lokasuojia niihin vajaa kymmenen vuotta sitten! Se kilometrimäärä vaan on ihan toista mitä noilla autoilla ajetaan muihin verrattuna prosenttuaalisesti!
51109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

no kai millä tahansa ajaa kun vaihtaa matkan varrella puolet osista

Äänestä
  • Kyllä muuten mersun kesto ei perustu osien vaihtoon vaan auton laadukkuuteen. Tuttavallani on kohta 600 000 ajettu mersu, eikä ole tarvinnut konetta aukaista.

    Äänestä

  • Mese kirjoitti:

    Kyllä muuten mersun kesto ei perustu osien vaihtoon vaan auton laadukkuuteen. Tuttavallani on kohta 600 000 ajettu mersu, eikä ole tarvinnut konetta aukaista.

    Apulaitteita on joutunut varmaankin uusimaan, mm. alipainepumppu, laturi, vesipumppu, hihnankiristimien osia jne. Samoin alustassa on joutunut laittamaan palloniveliä ja tukitankoja Kyllä mersuunkin joutuu vaihtamaan osia ei se ikuinen ole. Kokemusta 1-300 000 km matkalta. Silti esim. w 124 on kokonaistaloudellinen auto.

    Olen sanonut monelle että jos niitä vielä (w124)valmistettaisiin, ei tarvitsisi miettiä mikä olisi seuraava auto.

    Äänestä

No varmaan ruostuu. 124 koppaisia alettiin tehdä 85 ja iso osa niistä alkuun meni ammattiajoon. Eli tuossa 93-95 vuonna hitsailit liki kymmenen vuotta vanhoja takseja joilla silloin jo oli mittareissaan enemmän kilometrejä kuin muilla sen ajan automerkeillä pääsi koskaan kertymäänkään ennen "paalausta". Eli ruostuu se mersukin kun kyllin päljon "suolarännissä" ajaa ja vuosia kertyy. tiedän kun ittellä on edelleen sellainen. Pari paikkaa pohjassa ja etulokasuojat vaihdettu mutta onhan kilometrejäkin yli 600 000 ja ikää kohta 20 v. MUTTA HYVIN KULKEE EDELLEEN!

Äänestä
  • tätä just ajoin takaa´,että mitenköhän noi japsin pellit kestäis noissa kilometreissä! kun pääasiassa nämä kilometrit on ihan eri luokkaan kun tavan autoissa,johtuen siitä et suurin osa vanhoja takseja väyrysistäkin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jep. kirjoitti:

noussut haloo ampuu yli! ihan samanlailla on ruostunut aikasemmat mersut mm. 124koppasia hitsailin ja vaihtelin lokasuojia niihin vajaa kymmenen vuotta sitten! Se kilometrimäärä vaan on ihan toista mitä noilla autoilla ajetaan muihin verrattuna prosenttuaalisesti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu