Itä-Savon toimittajat on herkkänahkaisia kun niitä ei saa arvostella. Nyt ne on poistanu entykkää napin verkostakin! Tsaarin aikaista (tai Putinin) meininkiä!
Itukka ei saa arvostella
IS aina oikeassa?
11106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Saudiarabiassa kun arvostelee hallitusta ja kuningas huonetta, tulee tuhat raipaniskua ja vankeus päälle. näin kävi eräälle kirjoittajalle. Suomessa ei pääse esille jos on jotain sanottavaa, kuin näillä harvojen lukevien palstoilla.
Ainahan toimittajat on olleet herkkänahkaisia, jos ei heidän poliittisia mielipiteitä kannata, niin ei tipu palstatilaa.
Itä-Savossa on pomoja (lue tyhjäntoimittajia) on liikaa. Oikeita kirjoittavia toimittajia kaivataan, etenkin yhteiskunta- ja talousasioiden tuntijoita. Tätänykyä vain kulttuuri- ja politiikkauutisointi toimii, kiitos Vesan ja Hännisen.
"Oikeita kirjoittavia toimittajia kaivataan, etenkin yhteiskunta- ja talousasioiden tuntijoita."
Aivan. Tämä on se oleellisin pointti. Copypastejournalismi ja sylikoirajournalismi vaan ei ole sitä mitä journalismin tulisi olla. Ne ovat antijournalismia.
Paikallisella tasolla on todellista kritiikin aihetta, mutta juuri se loistaa ko. läpyskästä poissaolollaan.
Paras ja huvittavin - Lukijan lyhyet - poistettiin netti versiosta. Kaipaan Olavinkadun "Slumlord" Kupiaisen kinailua :-) ym
Itukka paranisi paljon jos muste olisi ei-tarttuvaa; olisi kayttoa huusissa...
En ymmärrä tätä viestiketjua ja sen kahta ensimmäistä kommenttia. Jos Anonyymejä KOMMENTTEJA ei voi "entykätä", eihän se ole toimittajien herkkänahkaisuutta. Olisin "entykännyt" kahta ensimmäistä kommenttia, mutta Suomi24:n operaattorit ovat niin herkkänahkaisia, että ovat poistaneet "entykkää"-napin.
Ei saa ei. Eilen laitoin jutun kirjoittajan kannasta poikkeavan asiallisen kommentin. Ei julkaistu.
Kuvittelevatko toimittajat olevansa meitä tavallisia kuntalaisia parempia ja viisaampia, kun mielipiteet eivät kelpaa?
Kuvittelevat ja luulevat. Journalistin ohjeet tasapuolisuudesta on pahasti hukassa.
Lopetin aktiivisen kirjoittelun Itä-Savon nettisivuilla, koska sensuuri. Vihreät, homot, islam ja poliitikot ovat asiallisenkin arvostelun yläpuolella. Sensuurin takia lopetin lehden tilaamisen jo vuosia sitten.
entykkää -nappi poistettu! Mie romahan...
Kommentissa totesin (pää)toimittajan menneen metsäteollisuuden tiedottamisen halpaan ilman että olisi asiaa tarkastellut. Kommentista oli poistettu huomio toimittajan toimista, muuten julkaistiin... Onhan se mukavampi pyöriä keskenään kun epämiellyttävät huomiot eivät tule näkyviin.
Itä-Savo ei koskaan julkaise toimittajia tai lehteä kritisoivia mielipiteitä. Se siitä sananvapaudesta.