Verified by Visa

Simppadee

Onko Verified by visa pakollinen nettikaupoissa missä se on käytössä?

7

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kekkonen2

      ei tietenkaan, eihän verkkopankkikaan ole pakollinen

    • Simppadee

      Millä moisen "varmennuksen" voisi ohittaa?

    • On.

      Minun kokemusteni mukaan se on pakollinen niissä nettikaupoissa joissa se on käytössä, eikä sitä voi ohittaa. Eihän koko hommasta olisi mitään hyötyä jos petosmielessä liikkellä oleva voisi ohitaa sen tuosta vaan!

    • Simppadee

      Tuossa kun hain kortin papereissa luki että Verified by Visa on kortillasi vakiona, mutta silti tarvitsisin verkkopankkitunnukset varmennukseen..

      • 20+16

        Useimpien pankkien Visa-luottokorteilla tapahtuu maksaessa Verified by Visa -varmennus juuri verkkopankkitunnusten kautta. Siis verkkopankkitunnukset ovat tarpeen. Jos sinulla ei ole verkkopankkitunnuksia, on ne syytä hankkia, mikäli aiot tehdä nettiostoksia paikoista, jotka käyttävät VbV:tä. On käytössä ainakin kaikissa eteen tulleissa pohjoismaisissa nettikaupoissa. Muuallakin maalilmassa voi siihen törmätä.

        Joillakin Visa-luottokorteilla tapahtuu VbV-varmennus kiinteällä salasanalla. Tällöin ei verkkopankkitunnuksia tarvita. Tällainen on tai paremminkin oli ainakin Luottokunnan Visassa, jotka lopetettiin kaikki vuoden vaihteessa.


    • Simppadee

      Juuh.. Pitänee käydä konttorilla rupattelemassa. Jännä kun ei se infotyyppi maininnut asiasta.

    • BananaBancas

      "Onko Verified by visa pakollinen nettikaupoissa missä se on käytössä?"


      Vain jos kortinmyöntäjällä on se päällä, yleensä vähintään CCV2 koodia käytetään muttei
      aina sitäkään kuten Amazon. Jos ongelma on että haluat pelkällä kortilla sekä CCV2
      avaimella pelata, sekä haluat kortin joka toimii katso linkkiä. Suomesta se on vähän
      kuin Maestro / Visa Electron vaikka kortnmyöntäjä höpisee OFF-Line kortista se on On-Line.
      ****
      http://bit.ly/IKbpz4
      ****

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      364
      7885
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      112
      5573
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4643
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4440
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      169
      4388
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3957
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3853
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3727
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      37
      3647
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3471
    Aihe